Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy víkendu podle editora: konec vedra, uprchlíci, gayové a lesby kolem nás

Česko

  19:00
Česko oslavovalo déšť a „jinosexuály“, prezident Zeman zjišťoval, jak pevné máme hranice a server Lidovky.cz byl u toho. Podívejte se na výběr víkendových zpráv.

Některé kostýmy byly k nepřehlédnutí foto:  Michal Sváček, MAFRA

Česko se po třech týdnech přestalo bavit tím, zda opět popadají roky staré teplotní rekordy. Tropy teď vystřídala Anglie a nějaký čas vydrží, slibují meteorologové. Je to dobře pro faunu i floru. Co myslíte?

Anketa

Jste rádi, že konečně začalo pršet?

Ano, už mně to vedro lezlo krkem. 219
Ne, vedro k létu patří, dalo se to ještě vydržet. 51

Ještě než se do Česka přihnala nekonečná oblačnost, stihla Praha zalitá sluncem zažít nedělní demonstrace za kdeco a protestovaní proti lecčemu. I když se extremisté tykající si s neonacismem snažili, bylo jejich sobotní shromáždění proti migrantům (nejen) početně k smíchu. Ku řvaní prázdných hesel „Čechy Čechům“ či „Vlastizrádce pověsit“ se jich sešly jen dvě stovky.

ROZHOVOR:

Průvod Prague Pride oslavující právo na to být jiný, to bylo jiné kafe. Hodně barvy, plno úsměvů a také plné ulice a náměstí a Letná. Zajímavé jsou odhady počtu lidí, kteří přišli podpořit duhovou vlajku: 15 tisíc podle policie a od 18 do 35 tisíc podle šéfa Gay iniciativy. K oslavě jinakosti přinesl server Lidovky.cz zajímavý rozhovor (viz. BOX) s americkou jeptiškou Jeannine Gramickovou - to je ta, co ji odmítl arcibiskup Dominik Duka.

Jak známo, migrantů se kromě těch dvou stovek demonstrantů na Vyšehradu bojí také prezident Miloš Zeman. Možná právě proto k sobě během své dovolené pozval náčelníka generálního štábu. Jestli Zemanovy obavy „před hordami nájezdníků“ rozptýlil, není známo.

Prezident Miloš Zeman a náčelník generálního štábu Josef Bečvář

Mluvka hlavy státu Jiří Ovčáček na konci schůzky pouze oznámil, že: „Základním tématem debaty byla ochrana území ČR před nelegální migrační vlnou, a to i za účasti AČR. Shoda na nutnosti této účasti.“ A co to znamená? Naše hranice je připraveno chránit/bránit až 2600 vojáků.

Úplně jinak než český prezident reagoval na uprchlíky jistý Sven Latteyer, řidič autobusu v bavorském Erlangenu. Když se mu jich patnáct (z Afriky a Sýrie) nahrnulo do vozu, vzal mikrofon a lámanou angličtinou jim povídal: „Promiňte, dámy a pánové z celého světa, kteří cestujete tímto autobusem, chtěl bych něco říct. Vítejte v Německu, vítejte v mé zemi. Přeji vám krásný den.“

Situace na východě Ukrajiny je výbušná, varuje šéf německé diplomacie. Hrozí plné obnovení bojů

Problémy s uprchlíky řeší i na Ukrajině. Východ země, který už více než rok pustoší válka, zažívá těžké chvíle. I když se v minulých týdnech zdálo, že dohoda směřující k příměří je blízko, napětí je stále všudypřítomné.

I proto se množí příběhy, jakým je ten z kempu Romaška. Místo smějících se dětí totiž manželé Volodymyr a Oksana Rožkovi vítají uprchlíky, kteří utíkají z donětské oblasti. Jenže chybí peníze, a tak není jisté, jestli místo pro utečence nebude muset zavřít bránu.

Tisíce lidí možná budou muset uprchnout také z okolí jedné z nejnebezpečnějších sopek světa, ekvádorské Cotopaxi. Sopka v pátek vychrlila mrak popela, který sahal až do výšky osmi kilometrů, a otřáslo jí několik výbuchů. V sobotu z ní vylétávaly rozpálené úlomky, které by na vulkánu s výškou 5897 metrů podle úřadů mohly strhnout laviny. Vláda proto vyhlásila mimořádný stav.

Lidé si musí chránit své dýchací cesty před sopečným prachem rozptýleným po...
Sopka v pátek vychrlila mrak popela, který sahal až do výšky osmi kilometrů, a...

Do nového týdne vám přeji, ať nemusíte před ničím prchat. A jestli budete muset, tak ať potkáváte samé Sveny Latteyery.

Původní zprávy serveru Lidovky.cz:

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...