Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Rathova kázeň, usvědčující vzorek 1002 i recidivista Mynář

Česko

  19:45
Každá společnost má své padouchy a hrdiny. Jak ale vyplývá z přehledu pondělních zpráv, těch prvních je bohužel asi víc.

Vratislav Mynář a David Rath, „padouchové“ české politiky. foto: Lidovky.cz

Ještě dlouho se budou vracet dozvuky tragické nehody pendolina a kamionu u Studénky z minulého týdne. Těžké následky střetu si odnesl i strojvůdce, který podle informací ČT přišel o nohu. Svědci události vypověděli, že Jan Černý svou profesionální reakcí nějspíš zachránil několik životů, když na cestující krátce před srážkou zavolal, aby se kryli.

Vlak Pendolino poničený při srážce s kamionem na přejezdu ve Studénce na...
Vlak Pendolino poničený při srážce s kamionem na přejezdu ve Studénce na...

V civilu vášnivého cyklistu a fotbalistu se rozhodli podpořit jeho kamarádi a zřídili bankovní konto. Peníze by tak mohly Janu Černému pomoci nastartovat nový život. „Bude to pro něj asi hrozná rána, až se všechno dozví,” předpověděl kamarád zraněného Luboš Hucek.

Ve světě se psalo o jiném hrdinovi: Feng Šan Hoa. Konzul čínské ambasády v Rakousku zachránil v letech 1938 až 1940 tisíce Židů, kterým podepsal víza, aby mohli prchnout z Evropy. Jeho hrdinství pak zůstalo desítky let ukryté před světem i rodinou (více čtěte ZDE).

Mynář a jeho tanečky

Upřímně se těším na to, až o kancléři Vratislavu Mynářovi budeme mít důvod psát pozitivně, nebo alespoň vůbec. Zatím to však vypadá, že si jeden z nejbližších Zemanových mužů vytyčil úkol: poslat svůj úřad do nejhlubší bažiny.

Mynářovi opět hrozí pokuta. Tentokrát kvůli majetkovému přiznání za rok 2014

Jeho poslední zápas s majetkovým přiznáním za rok 2014 opět ukazuje, jak se arogantní úředník může vysmívat komu chce. Poslední snažení radnice v Uherském Hradišti - posvítit si na Mynáře právě kvůli majetkovému přiznání 2014 - patrně opět skončí bez sebemenšího postihu. A Mynář se bude moci zase smát. Jak dlouho ještě? Uvidíme. Vracet úctu kancléřství bude pro jeho následovníka velice těžký úkol.

Ústecký krajský soud potrestal 27. července vraždu a znásilnění mladé ženy z Rumburku 22 lety vězení.

Vzorek 1002

Když už jsme u těch „recidivistů“, musím zmínit úspěch české justice. Po nejrozsáhlejším screeningu DNA se kriminalistům podařilo odhalit pachatele znásilnění a vraždy u Pivovarského rybníku u Pihel v severních Čechách.

Soud ho nyní poslal na 22 let za mříže. Jméno Zdeňka Streleckého vypadlo na detektivy z 1500 vzorků mužů ve věku 25 až 35 let (odsouzený měl číslo 1002). Strelecký, znalci označený za útočného sadistu, musí také podstoupit sexuologickou léčbu. Podrobnosti o případu najdete ZDE.

Výčet pondělních padouchů může klidně rozšířit i David Rath. Redaktor Jakub Zelenka mu, i přes nepravomocný verdikt, spočítal, za jak dlouho by se mohl dostat na svobodu, pokud vyšší soudy budou souhlasit s mužem v taláru Robertem Pacovských, který exhejtmana poslal na 8,5 let za mříže. Pokud by chtěl Rath dříve z vězení (a není pochyb, že při případném pravomocném odsouzení pro to neudělá maximum), musel by pět a čtvrt roku za mřížemi sekat latinu. Dřív to nepůjde.

Devětašedesálitelý lord si užívá života až za hranice konvencí.

V Londýně teď mají také jednoho politika-padoucha. Na místopředsedu britské Sněmovny lordů Johna Sewela totiž prasklo, že šňupal kokain (mimo jiné z prostitutek). Z videa z jedné kokainové párty, které zveřejnil bulvární The Sun, je mimo jiné zřejmé, že Sewel měl slabost pro mladé asijské dívky... Lorda za to teď čeká policejní vyšetřování, skončil v čele parlamentních výborů a přišel o křeslo místopředsedy sněmovny. Poslancem zůstává dál.

Další texty, které stojí za pozornost:

Kolik je v šunce masa? Na cedulkách to často není, řetězce se ohání přehledností
Vybírá-li zákazník pro děti či kvůli dietě co nejkvalitnější šunku, může se u masného pultu v českém supermarketu nepříjemně zdržet. V Globusu či Albertu se na obsah masa musí zeptat prodavače, protože na cedulkách přímo u zboží tento klíčový údaj chybí (více ZDE).

Experti: Rozchod Kiki a Maki? Amatérismus a největší hloupost roku
Rozchod úspěšné dvojice skousávají těžce. Bývalí beachvolejbaloví reprezentanti Martin Lébl a Michal Palinek považují rozdělení dua Kristýna Kolocová a Markéta Sluková za nesprávné. Na sociálních sítích rovněž zkritizovali trenéra Simona Nausche, jenž má prý na vzniklé situaci hlavní podíl (více ZDE).

101 výletů s dětmi: Lysá hora už se za smog neschovává
Dnes je to běžné, ještě před čtvrt stoletím to byla vzácnost: z Ostravy je vidět Lysá hora. Není daleko, vzdušnou čarou to je na její vrchol 35 kilometrů. Jenže dokud běžely v Ostravě a ve Vítkovicích naplno všechny hutní provozy, skrýval Lysou horu po většinu dní v roce lehce nažloutlý smog dusící město (více ZDE).

Méně cukru, více ovoce. Češi nechtějí přeslazené dezerty, říká cukrářka
Svatební dorty, cupcaky či lahodné tartaletky. Cukrářka Stáňa Mutlová se věnuje především sladkým barům, které se v Česku v poslední době těší velké oblibě. „Svůj boom zažily již v 17. století na francouzském královském dvoře, kde se na každé každé oslavě se stoly prohýbaly jídlem a rozličnými cukrátky,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz (více ZDE).

 

Autor: