Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy víkendu podle editora: sbohem Vaculíkovi, komunisti mohou za déšť i konec Vodičkové

Po zádušní mši byla rakev přenesena na zdejší hřbitov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po zádušní mši byla rakev přenesena na zdejší hřbitov. | foto: MAFRA - František Vlček

Ať už jste horký víkend strávili kdekoli, jakkoli a s kýmkoli, neměl by vám uniknout přehled „nejdůležitějších“ událostí uplynulých dvou dní. Na začátek vás mohu uklidnit - nic velkého se nestalo, přesto - stojí za to číst dál. Klíčovým slovem sobotních i nedělních událostí bylo: dusno.

V sobotu Čechy potrápilo počasí. Dusno a horko vystřídaly bouřky, přívalové deště i kroupy, zatímco Karvinsko se peklo při rekordních 34,3 °C.

Hroch byl nakonec úspěšně uspán.

Když se ale podíváte třeba do gruzínského Tbilisi, zjistíte, že úprk od rybníku, zatopený sklep, od krup potlučené auto či spálená ramena jsou vlastně směšný problém. Déšť a záplavy si v Tbilisi vyžádaly přes deset mrtvých. K tragické bilanci „přispěla“ i vyplavená zoo, z níž utekli lvi, vlci, medvědi a například i krokodýli. Svérázně pohromu vysvětlil gruzínský patriarcha Ilija II. Podle něj jde o odplatu za hříchy spáchané komunisty, kteří zemi ovládali v sovětských dobách.

Patriarchův úsudek mi připomněl příběh nahatých turistů na posvátné malajsijské hoře Kinbalu. A bylo z toho pořádné dusno.

Několik dní poté, co se skupinka západních turistů vyfotila bez šatů na vrcholu hory, postihlo místo zemětřesení, jež si vyžádalo 18 životů. Závěr místních byl jasný - naháči rozhněvali svým neurvalým chováním místního ducha. Naháči a komunisti mají zkrátka velkou moc.

Turisté měli svým nevhodným chováním probudit zemětřesení.

Turisté měli svým nevhodným chováním probudit zemětřesení.

Vodičková pryč

Dusno bylo poslední dny, spíše měsíce, také kolem Fondu ohrožených dětí, který Marie Vodičková řídila celé čtvrt století. Tlak posledních týdnů - hrozba exekuce na fond a finanční kolaps Klokánků - už neustála. V sobotu nakonec svůj boj vzdala a bez potlesku opustila jeviště. Jestli jde o kosmetickou změnu před definitivním K.O. Klokánkům (jen na sociálce dluží přes 20 milionů (sic!) včetně penále), se teprve uvidí. Nové šéfovstvo čeká už zkraje týdne audience na vládě a vyjednávání u věřitelů - celkem se mluví o chybějících 50 milionech.

Dusno může být i v Pardubicích na přechodu pro chodce. Buďte připraveni na to, že až vkročíte ve městě perníku a dostihů na červenou do vozovky a nějaký hejhula s vizáží turisty na vás začne pokřikovat, že „jste slepej“, můžete vzápětí skončit na zemi v kravatě - kvůli neuposlechnutí policejní výzvy.

Dobrá, teď trochu přeháním. Ten příběh, který koluje několik týdnů na internetu, určitě není černobílý, byť společnost už rozdělil. Křičí odpůrci tvrdého zákroku, křičí i zastánci policejního postupu. Mezi ně patří třeba pardubický primátor Martin Charvát z ANO. Chodec podle něj policistu provokoval. Úsudek o tom, jak o incidentu přemýšlí primátor krajského města, nechám na vás, rozhovor s ním najdete ZDE.

Poslední sbohem

Smutek i úsměvy, vzpomínky a lidové písničky zaplnily v sobotu před polednem valašskou obec Brumov. Právě tam se stovky lidí přišly rozloučit s vynikajícím spisovatelem a autorem LN Ludvíkem Vaculíkem. Atmosféru posledního sbohem zachytil v obrazech fotoreportér František Vlček. Měl to hezký, pan Vaculík, chce se říct. Budiž mu země lehká.

Poslední rozloučení a pohřeb s českým spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem proběhly...
Poslední rozloučení se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem.

Velmi zajímavá přestřelka se odehrála na facebookovém profilu slovenského miliardáře Patrika Tkáče. Spolumajitel J&T se na něm pochlubil, jak se vyhnout placení daní přes kyperské schránky. „Co se týká vašeho etického postoje k maximalizaci zisku za každou cenu, z mého úhlu pohledu jste jako skupina ztratili kontakt s realitou. Koncentrace bohatství a způsob, jakým ho získali a chrání největší oligarchy na Slovensku... je v rozporu se základními principy rovnováhy, které platí nejen v přírodě, ale i slušné občanské společnosti,“ podusila ho daňová poradkyně Renáta Bláhová. Jestli tím Tkáč ohrozil své klienty, na které by si mohla posvítit finanční správa. Uvidíme.

S nastupujícím létem se opět oživuje několik „tématických“ okruhů, které zpravodajské weby pravidelně resuscitují - koupání, dovolená, pitný režim... a třeba i škodlivost klimatizace.

Věděli jste, že první klimatizace sloužila k tomu, aby papír v tiskárně nevlhl a neměnil tvar? A že za rozšířením ochlazovače aut a místností stojí kina? Skutečně, právě do kin totiž lidé v minulosti utíkali před horkem a dusnem. „Studený vzduch byl tehdy lidem foukán přímo na nohy, což nebylo zrovna nejpohodlnější, a návštěvníci biografu odcházeli z filmových produkcí s podchlazenými kotníky.“ To už dnes - v době stropních fukarů - nehrozí, a tak si můžete místo bazénu skočit do kinosálu a Marcel Kabát vám poradí, jestli jít do kina na Jurský svět, reinkarnaci to legendárního Jurského parku.

A co byste také neměli přehlédnout:

Hezký zbytek neděle a žádné dusno kolem!

Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK POHOŘELICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč