22. července 2015 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: smrt v pendolinu, řecký pláč slovenských důchodců i lži u Ratha

Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Tragédie u Studénky, lži v Rathově procesu, rekordní vedra i pláč slovenský důchodců, kteří nechtějí platit Řecku. Podívejte se na hlavní události i odpočinkové zprávy tak, jak je ve středu servírovaly Lidovky.cz.

HLAVNÍ ZPRÁVY Z DOMOVA

Dva mrtví. Pendolino smetlo polský kamion, řidič byl v době nárazu v kabině
Na železničním přejezdu ve Studénce se srazilo pendolino s kamionem. Nehoda si vyžádala dva životy, tři lidé jsou v ohrožení života. Velmi vážně zraněn je strojvedoucí, zřejmě přišel o obě nohy. Kamion vjel na přejezd, když šly závory dolů. Po trati jela i česká vláda na výjezdní jednání v Ostravě.

Více k neštěstí u Studénky:

Řidič polského kamionu stačil před střetem  s pendolinem pouze popojet
Dva muži zemřeli, dalších pět lidí je zraněno těžce, z toho tři jsou stále v...

Lži u soudu s Rathem. Žalobce kvůli křivé výpovědi míří na několik svědků
V kauze Davida Ratha zřejmě přibudou další obvinění, tentokrát ale z řad svědků. I když prozatím nechce být konkrétní, žalobce Petr Jirát serveru Lidovky.cz potvrdil, že několik svědeckých vystoupení před soudem skončí trestním oznámením kvůli lhaní.

A ještě k Rathovi: Rathova obrana na 46 stranách. Přečtěte si expolitikovu závěrečnou řeč

Slunečno a vysoké teploty - ideální počasí pro koupání.

Česko prožilo nejteplejší den v roce. Rekordy atakovaly čtyřicítky
Středa se stala v Česku nejteplejším dnem v roce. Vůbec největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde meteorologové naměřili 39,2 stupně. Teplotní rekordy přitom padly na téměř všech stanicích s alespoň třicetiletou měřicí tradicí. Ze 138 těchto stanic nepadl rekord do 18:00 jen u jedenácti a na jedné byl původní rekord vyrovnán. 

CO SE DĚLO VE SVĚTĚ?

Proč má naše země platit Řecku? Ať trpí jako my, zní ze Slovenska
Penzionovaná fyzioterapeutka ze Slovenska Božena Vargová nechápe, proč by měla její země pomáhat Řekům, kteří často vydělávají dvakrát více než Slováci a nadělali si dluhy. „Nemám pocit, že bychom Řecku něco měli dávat,“ říká Vargová, jejíž důchod činí 370 eur, zatímco průměrná penze v jihoevropské zemi je 833 eur. Ohlasy ze země našich sousedů sbírala agentura Reuters.

Více k Řecku: Atény získaly nálepku lepšího dlužníka. Agentura jim výrazně zvýšila rating

Ozbrojenci samozvané Doněcké lidové republiky (Ilustrační foto)

Separatisté i Kyjev ohlásili stahování zbraní z donbaské fronty
Proruští vzbouřenci v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny už „z klidných úseků fronty“ jednostranně odsunuli zbraně ráže menší než 100 milimetrů. Napsala to ve středu povstalecká agentura DAN s odvoláním na velitele separatistů. Pro odsun těchto zbraní se v úterý vyslovili členové takzvané kontaktní skupiny, která sdružuje zástupce Ukrajiny, Ruska a donbaských vzbouřenců. Stažení zbraní slíbil i Kyjev.

Ryanair zrušil linku do Varšavy. Český prodejce zaplatí dva miliony na odškodném
Český prodejce letenek Skypicker vyplatil svým zákazníkům dosud největší odškodné ve své krátké historii. Více než dva miliony korun ho bude stát skutečnost, že nízkonákladová společnost Ryanair v létě zrušila linku mezi Varšavou a Kodaní.

LETNÍ ČTENÍ

Mudr. Plzák

POHNUTÉ OSUDY: Syn si vzal život. Dostalo se mi všeho, i absolutního neštěstí, říkal psychiatr Plzák
Známý psychiatr, jenž se začátkem druhé poloviny minulého století zabýval problematikou sebevražd a poté založil Linku důvěry, byl později sám zasažen osudem v té nejtěžší a nejparadoxnější podobě: jeho syn si v předvečer maturity vzal život…

BARÁK: My, lidé druhé kategorie, kupujeme v konzervách separát, prý ho chceme
Evropská unie se chlubí jednotným trhem. Čas od času se objeví informace, že čokolády, káva nebo limonády jsou na západ od našich hranic jiné, lepší, chutnější. Dnes je již potvrzeným faktem, že zákazníci v různých členských zemích Unie, myšleno na Západě a na Východě, nemají přístup ke stejným výrobkům (ve složení, chuti), i když se jedná o totožné balení globálně známých značek.

Vlažná voda, žádný alkohol a klidový režim. Rady, jak přežít horké dny
Současné tropické počasí může být nebezpečné. Je důležité dbát na pitný a klidový režim a předcházet přehřátí organismu. Lékaři doporučují vypít i tři litry vody denně, podle fyzické námahy. Neměly by být ledové, ty osvěží organismus jen na chvíli a přichází po nich nával horka. Lepší je pít nápoje vlažné či dokonce teplé.

A ještě k letním horkům: Mokré prostěradlo u okna, pyžamo do lednice. Jak se bránit vedru doma?

samMartin Samek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!