130 let

Královna za války. Alžběta II. ve vojenské uniformě (duben 1945). | foto: Wikipedia

Doporučujeme

Zprávy podle editora: Alžběta II., xenofobové pod policejním dohledem a mafie kšeftuje s vízy

Česko
  •   20:30
PRAHA - V Británii oslavují panovnici-rekordmanku, v Dánsku odmítají uprchlíky, Rusko pomáhá (oficiálně) Asadovi, mafie kšeftuje s vízy do Česka, policie hlídá xenofoby na sociálních sítích, Babiš chce potápět lodě a kníže haní mluvu Klause a Zemana. Středa byla bohatá na velké i malé zprávy. Tady je jejich výběr.

Velké zprávy ze světa

Zatímco finský premiér nabídl uprchlíkům ubytování ve vlastním domě, v jiném severském státu řeší migraci úplně jinak. Dánsko ve středu zastavilo vlaky z Německa, v nichž do Skandinávie (nejčastěji do Švédska) míří uprchlíci. Dánové tak zvolili maďarský model - vzor Keleti. Mimochodem, určitě se podívejte na syrovou fotoreportáž právě z budapešťského nádraží, kde uvízly tisíce lidí prchajících za lepším životem, resp. životem v míru.

V pondělí nad ránem jsme se vrátili do Česka. S vědomím, že mediální strašák...
Ať už novým domovem pro tyto Syřany bude Budapešť, Česko nebo Německo, jedním...

Úplně jiné starosti mají (alespoň nyní) ve Velké Británii. Ve středu v 18.30 totiž královna Alžběta II. stanovila nový vladařský rekord monarchie. Na trůnu už strávila 23 226 dní, čímž překonala svou prababičku Viktorii. Délku její vlády nejlépe ilustrují fakta. Takže: ve Vatikánu se vystřídalo sedm papežů, zažila 12 britských premiérů, podnikla stovky zámořských cest, odpověděla na víc jak tři miliony dopisů. Úctyhodná žena.

Královna Alžběta II. během slavnostního zahájení jednání Parlamentu po volbách.

Ještě na jednu zprávu ze světa bych rád upozornil: Amerika trestá lidi, kteří chtějí bojovat za Islamský stát. V pořádku. Zajímavý je však příběh Ashera Abida Khana, jenž své plány změnil a místo do Sýrie se po naléhání rodiny vrátil zpět do USA. Teď čeká na soud a hrozí mu za zločinné spolčení (související s jeho neuskutečněnou cestou do táborů IS) mnohaletý trest. Je to dobře, nebo špatně?

Rusko přiznalo své vojáky v Sýrii. Pomáhají Asadovi se zbraněmi, tvrdí

Kdyby mladý Američan své plány neupravil, dost možná mohl bojovat v Sýrii proti ruským zbraním (možná i vojákům). Ruské zamini totiž vůbec poprvé přiznalo, že pomáhá Asadovu režimu - posílá mu zbraně i vojenské experty. „Je to první oficiální potvrzení přítomnosti ruských vojáků v Sýrii, po týdnech rostoucích dohadů, že Moskva může zvyšovat jejich přítomnost,“ komentovala to agentura Reuters.

Velké zprávy z byznysu

Prezident Miloš Zeman vzkázal vládě, za jakých podmínek připojí svůj podpis pod rozpočet. Hlava státu chce „zachovat deficit 70 miliard korun a poměr mezi růstem investic, spotřebou domácností a vlády“. Navrhl také, aby Sobotkův kabinet zahájil stahování deficitu o deset miliard korun ročně.

Další fígl nebankovních institucí: první půjčka zadarmo, další s úrokem až 800 procent

Víc než rozpočet trápí lidi fígly spojené s půjčkami. Především nebankovní instituce neustálými zlepšováky zahání klienty do kouta, odkud mnohdy není úniku. Popsali jsme aktuální kličku firem půjčujících peníze - první půjčku nabídnou zadarmo, další s úrokem až 800 procent. Základní pravidlo zní: Nepůjčovat si, když na to nemám.

Velké zprávy z domova

Ze zpráv nesoucích české razítko stojí za přečtení zjištění serveru Lidovky.cz o mafiánském byznysu s vízy. Problém se táhne od roku 2009, resp. právě tehdy začali na problém s kšeftováním s doklady upozorňovat zpravodajci. Ministerstvo zahraničí opakovaně varovali, že systém visapoint je zranitelný. Úředníci kritku odmítají, zabezpečení je prý dostatečné.

Zajímavé svědectví přinesl výslech advokáta Drahomíra Šachty v kauze Homolka, kterou dlouhodobě sleduje reportér Ondřej Golis. Právník označil před vyšetřovateli svoje vztahy s Ivo Rittigem za nadstandardní a popsal lobbistu jako „vlivného obchodníka s kontakty“. „To byl posunovač kontaktů. Pakliže chtěl někdo, aby něco proběhlo rychleji, tak měl tendenci potkat se s panem Rittigem,“ uvedl. Případ budeme sledovat i dále.

Nenávist vůči uprchlíkům na síti zaměstnává policii. Denně přijde udání

Policejní pozadí má i další původní zpráva, kterou Lidovky.cz ve středu přinesly. Týká se vzrůstající vlně xenofobních příspěvků na sociálních sítích. Policie podle zjištění Šárky Kabátové jen v posledních dvou měsících prověřují více než 70 hlášení s podezřením na spáchání trestného činu. Na druhou stranu také přiznávají: dohledat a usvědčit viníka je složité.

Ani ve středu se Česku nevyhnulo uprchlické téma. Ministr Andrej Babiš vyzval NATO, aby potápělo prázdné lodě pašeráků lidí a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zase zhodnotil výroky posledních dvou prezidentů na adresu migrantů. Podle knížete Miloš Zeman a Václav Klaus straší a povzbuzují nenávist a jejich kroky a výroky označil za „hnusné“.

Minizprávy z regionů jednou větou

ZNOJMO: Nemocnicí ve Znojmě zmítá neznámá epidemie. Onemocnělo už 116 zaměstnanců.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: Zločince chtěli při přepadení klenotnictví zastavit svědci. Jeden jim vytrhl tašku s lupem.

PRAHA: Taxikáři jednali s Prahou: zákaz tílek a kraťasů, ceník vzadu a nepovinná žlutá.

POLIČKA: V Poličce explodovaly tuny střelného prachu. Dva lidé jsou popálení.

PRAHA: Bagry rozkousávají Bubny. Podívejte se, jak vypadaly během provozu.

Práce na vagónech probíhaly do poslední chvíle.

Opravnám v Bubnech už čas bohužel došel.

Náhradní díly nákladních vagónů táhnoucí se halou.

Na místě bývalé opravárenské haly má vyrůst multifunkční komplex.

Autor: Martin Samek
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás