10. února 2016 20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výběr zpráv podle editora: Který idiot, ptal se Zeman. Ficovi zatápí asistentka. Babiš má pokladny

Asistentka premiéra. Exmodelka Mária Trošková přitahuje zájem médií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Asistentka premiéra. Exmodelka Mária Trošková přitahuje zájem médií. | foto: TwitterReprofoto

Zemanova slovní rozcvička o výkupném, Babišův úspěch ve sněmovně, Ficovy problémy se sexy asistentkou, hloupé výroky sociálních demokratů... Podívejte se, čím byla zajímavá středa na serveru Lidovky.cz.

Už se stalo tradicí, že Miloš Zeman na svých cestách po zemi české rád pronáší v sokolovnách či kulturních domech velká prohlášení. Velká co do obsahu. Po „bonmotu s kalašnikovem“ na jižní Moravě se nyní v Plzeňském kraji připojil do debaty o výkupném za Hanu a Antonii z pákistánského zajetí .

Zatímco se třeba lidovecký ministr Pavel Bělobrádek snažil zjištění časopisu Respekt o 145 milionovém výkupném zpochybnit „To, že někde něco vyjde, ještě neznamená, že to tak je, že vůbec něco bylo zaplaceno. To já nemohu potvrdit“ prezident nemlžil. „Pokud vím, tak 150, ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte,“ odpověděl studentce v Kornaticích na Rokycansku.

Na Zemanova slova okamžitě reagovali politici, kteří jeho počínání označili za „zoufalé, děsivé či ohrožující bezpečnost České republiky“. Poslanec TOP 09 Marek Ženíšek chce dokonce hnát hlavu státu před soud.

Hradní pán na odpolední tiskové konferenci kritiku odmítl a bránil se vysvětlením, že informaci o výkupném jen přejal z dotazu a médií. „Který idiot si zase tohle vymyslel? Já jsem dostal konstatující dotaz, že vláda vyplatila 150 milionu korun jako výkupné za ony dvě dívky. Já jsem vzal toto konstatování na vědomí a řekl jsem pouze to, že je velmi těžké rozhodnout se o životě dvou českých občanek,“ ohradil se Zeman.

Co zaznělo v debatě:

Otázka studentky: „Co říkáte na to, že český stát zaplatil 145 milionů korun za unesené dívky?“

Odpověď prezidenta Miloše Zemana: „Pokud vím, tak 150, ale záleží na tom, podle jakého kurzu to počítáte, což ale samozřejmě není podstatné. Víte, je to obrovské dilema. Představte si, že bychom nezaplatili a ty dívky by byly popraveny. Nebo, což je lepší varianta, zůstaly by v harému některého z únosců. Ale když riskujete smrt českých občanů, tak si to téměř nikdy nebudete brát na svědomí, ledaže by ti občané byli usvědčení zločinci, tak byste si říkali, tak tady by je zavřeli, no tak nechte je únoscům, ale takový případ, pokud vím, nenastal.“

Po 236 dnech protlačil ve sněmovně ministr financí zákon o elektronických pokladnách. Ano v Senátu a podpis prezidenta by měly být pouhou formalitou.

Klíčový zákon pro Andreje Babiše, s nímž spojil své účinkování ve vládě, však může narazit jinde. Opozice totiž plánuje napadnou zákon u Ústavního soudu. „Znásilnili jste parlamentní diskusi způsobem, který nemá obdoby,“ kritizoval vládní scénář o pokladnách Miroslav Kalousek z TOP 09. Šéf ODS rovnou vzkázal, že zákon zruší, až se jeho strana dostane k moci. Babiš proti tomu evidenci tržeb opět označil za standardní nástroj pro boj s šedou ekonomikou a za nejefektivnější a nejlevnější nástroj pro narovnání podnikatelského prostředí.

Lápalie sociálních demokratů

Daleko před Googlem zdá se být „autonomní“ auto poslance Štěpána Stupčuka z ČSSD. Právě on je za neuvěřitelným, chcete-li záhadným případem, kdy ho policie na dálnici D7 našla osamělého u jeho havarovaného vozu. K policejnímu překvapení vypověděl, že auto neřídil. Odpověď na otázku, kde je řidič, však zřejmě neměl. Už menším překvapením pak nejspíš bylo, že Stupčuk odmítl dechovou zkoušku. Pokud se ukáže, že za volantem nebyl nikdo jiný, je poslanec už nyní adeptem na titul „nejhloupější výmluva roku“.

Sociální demokraté bodovali i dál. Stupčukovi šlape na paty jihomoravský hejtman Michal Hašek ve svém odborně-historickém okénku na Facebooku: Morava je kolébkou evropské křesťanské civilizace. Těžko říct, z jakých historických pramenů Zemanův favorit vycházel. Možná se jen cítil osaměle po prezidentově odjezdu z „jeho království“.

Zprávy jednou větou

Ze světa

Z byznysu

Martin Samek

Autor

Martin Samekmartin.samek@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
STÁŽ VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč