Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výběr zpráv podle editora: terorismus v Turecku, šťastný žokej i ultimátum Babišovi

Afghánistán

  20:35
PRAHA - Neměli jste čas sledovat domácí a světové dění? Máme pro vás rychlý přehled nejdůležitějších událostí víkendu.

Muž u zraněného volá o pomoc. foto: Reuters

Smrt v Turecku

V sobotu dopoledne rozčísla poklidné ráno zpráva o výbuších v turecké Ankaře. Z prvních odhadů, které hovořily o osmi mrtvých, se na konci víkendu už oficiálně stalo číslo atakující stovku. Některé informace navíc hovoří o dalších desítkách mrtvých.

Žena oplakává svého příbuzného, který byl zabit při útoky na mírový pochod
Muž v Ankaře u zabitých demonstrantů

Turecko se ponořilo do smutku, kondolovali i čeští politici. Turečtí vyšetřovatelé naznačují: vraždili radikální islamisté. „Veškeré stopy naznačují, že útok mohl provést ISIL (Islámský stát). Soustředíme se tedy na ISIL,“ uvedl jeden z bezpečnostních zdrojů. Zvrácenou symboliku celé události dokresluje fakt, že atentátníci zaútočili na lidi, kteří se chystali na mírový pochod.

Palas story

Palasovy kličky před paragrafy

Přestože se senátoru Jaroslavu Palasovi, o jehož podivnostech v účtech server Lidovky.cz celý týden informoval, podařilo vyklouznout z policejní smyčky, rýsuje se alespoň peněžní potrestání. Totiž: desetimilionová nesrovnalost při stavbě luxusního sídla by mohla zajímat berní úřad, pokud politici protlačí zákon o prokazování původu majetku.

„Samozřejmě dotknul by se i jeho, je daňový poplatník jako každý jiný. Naopak tady už z veřejných zdrojů o rozdílu víme. Pokud zákon vejde v platnost, pravděpodobně se uplatní i zde,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz zpravodaj Václav Votava (ČSSD). Tak uvidíme.

Na závěr „seriálu“ o Palasovi jsme připravili malou inventuru jeho výroků. Ty ostře kontrastují se závěry kriminalistů. Ale zrovna jako za podivné financování mu za lhaní nic nehrozí. Snad jen ostuda.

Pardubická po Váňovi

Teprve potřetí za posledních 31 let nejel Velkou pardubickou legendární žokej Josef Váňa. Z tribuny tak mohl sledovat, jak letí ve vítězném gestu nahoru ruka s bičíkem Marka Stromského. „Prokletý“ jezdec oslavil ve 41 letech první triumf na Velké pardubické.

Pády a drama až do konce. Velkou pardubickou vyhrál Nikas s žokejem Stromským

V cíli se radostí zajíkal a emoce tryskaly všude kolem. Jeho soupeři mu přáli, byl to hollywoodský happyend. Stromský totiž Velkou pardubickou prohrál jednou o nos právě s Váňou a jednou se v cíli radoval jako vítěz, než mu rozhodčí oznámili: Popletl jste trať, jste diskvalifikovaný.

Kromě příběhu Stromského se letošní závod zapíše do kroniky také velkým množstvím pádů - do cíle se dostala polovina z 22 koní. Nutno poznamenat, že po jednom pádu nevypadal stav jednoho z dostihových koňů vůbec dobře, ale agentury zatím o nejsmutnější možné zprávě neinformovaly.

Krátce z domova

Landa chce řešit uprchlíky z Afghánistánu. Spoléhá na islámského radikála. *Dochází nám trpělivost. ANO a Babiš už se měli naučit demokracii, zlobí se Bělobrádek. * Proč 72 laviček za evropské peníze? Odpovídat nebudu, vzkázala mluvčí Boleslavi. * Michaláková může ve Štrasburku vyhrát, čeká ji ale dlouhá cesta, říká právnička.

Krátce ze světa

KLDR slaví výročí založení strany. Jsme připraveni na válku s USA, řekl Kim. * V Berlíně demonstrovalo až 250 tisíc lidí proti TTIP, obchodní dohodě s USA. * Rusko zasypalo Sýrii bombami. V některých cílech ale islamisté téměř nejsou. * Egypt koupí od Francie lodě Mistral, které původně měly patřit Rusku. * Příliv uprchlíků do Německa neslábne. Vlaky mezi Mnichovem a Salzburkem stojí dál.

Krátce z byznysu

Němci vydali rodný list svého zlatého pokladu. Čelí pochybám o jeho kvalitě. * Imponuje mi, jak si vede česká ekonomika, říká ‚potravinářka‘ Johanna Oetkerová. * Bělobrádek: Babiš slíbil, že odejde, když nebudou fungovat elektronické pokladny. * Nové vleky, sjezdovky i parkoviště. Skiareály investovaly 900 milionů.

Autor: