Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věci veřejné se chystají na Kalouska

Česko

  11:11
PRAHA - Věci veřejné připravují další trestní oznámení na svého koaličního partnera. Míří na ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska a má poukázat na nekalé praktiky provázející odpouštěcí proces u dotací. LN to potvrdily dva zdroje z Věcí veřejných.

Radek John a Miroslav Kalousek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Kalousek nařčení odmítá a označuje chystanou akci VV za "obranné plivání". "Nejpozději v pátek podáme trestní oznámení, které poukáže na konkrétní případ, ve kterém došlo k neuvěřitelnému podvodu," řekl jeden ze zdrojů. Zatím však nechtěl specifikovat, o který případ jde. Ministr prý o problému dlouhodobě ví, ale neřeší ho. "Já jsem si naprosto jist, že jsem vždy jednal v rámci zákona," komentoval to Kalousek.

Celá věc se týká takzvaného odpouštěcího procesu u kontroly dotací. Až do konce loňského roku spadal pod ministra financí, od letoška je v pravomoci ředitele Generálního finančního ředitelství Jana Knížka.

Přehledná infografika

Pokud finanční úřad během kontroly u subjektu, který čerpal dotaci, zjistí nedodržení jejích podmínek, nařídí vrácení celé částky dotace a udělí penále. To ve většině případů dosahuje až sta procent objemu dotace. Příjemce dotace v takovém případě může požádat o posečkání s platbou a zároveň o takzvané prominutí.

Dále čtěte:

V případě, že se jedná o formální pochybení, například kolaudace proběhla o den později, než bylo v podmínkách, mohl dříve Kalousek, dnes Knížek prominout vrácení celé nebo části dotace a většinu penále. V rozhodování jim pomáhá zhruba osmičlenná komise. Ročně se takto řeší stovky případů v objemu několika miliard korun. "Většinou se jedná o formální pochybení, a proto se míra promíjení pohybuje mezi 95 až 98 procenty," řekl Knížek.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat