7. dubna 2011 18:43, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věci veřejné vyhnaly Kočí ze strany. Huml odešel sám

Kristýna Kočí, Stanislav Huml, Jaroslav Škárka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kristýna Kočí, Stanislav Huml, Jaroslav Škárka | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Věci veřejné ve čtvrtek večer vyloučily ze strany poslankyni Kristýnu Kočí. Stanislav Huml už předtím oznámil, že opouští poslanecký klub.


Kočí údajně stejně jako Jaroslav Škárka porušila stranický etický kodex, oznámil to mluvčí strany Jakub Žižka. Huml přitom předem oznámil, že klub opustí. Se stranou Věci veřejné prý už nechce mít nic společného. Ve sněmovně chce zůstat jako nezařazený poslanec. To samé čeká i Kočí. Poslanci VV svolaní Johnem stojí podle mluvčího strany za vedením a ministry VV. Kočí, Humla a Škárku vyzvali, ať se vzdají mandátu poslance.

Jak je na tom koalice

Proti vedení Věcí veřejných jsou čtyři z 24 členů původní frakce VV. Samotným vládní stranám ODS a TOP 09 chybí k těsné většině ve sněmovně sedm poslanců.

Podle Johna téměř všichni poslanci VV stojí za vedením strany. Jistý si prý je podporou nejméně 18 poslanců VV. ODS a TOP 09 by tak neměly dost "odpadlíků" pro vytvoření vlády bez VV.

Bývalá předsedkyně poslanců VV Kočí večer vyzvala ministra dopravy Víta Bártu (VV), aby složil všechny stranické i politické funkce. K její výzvě se připojil také poslanec Škárka.

Strana se zmítá ve vnitřní krizi kvůli údajnému Bártovu uplácení poslanců za loajálnost. Proti vedení se ale zatím postavila jen Kočí, Huml, Škárka a nově se k nim připojila také Jana Suchá. Novinářům řekla, že ve VV zůstává, podporuje ale prý skupinu nyní už exstranických rebelů kolem Kočí. "Ve svém věku loutku skutečně dělat nebudu," prohlásila. Řekla také, že chce zůstat členkou strany, pokud ji ovšem její zbylí kolegové věrní vedení nevyloučí.


Očištit politiku od korupce, vyzývá Kočí
Škárka informoval podle šéfky poslanců VV o Bártových praktikách pravdivě. "Proto musíme požadovat odchod zkorumpovaného vedení pod taktovkou Víta Bárty, které čelí obvinění z korupce," uvedla v prohlášení Kočí.

Jejím cílem prý bylo pomáhat ve zprůhledňování a očišťování politiky a vždy podporovala nynější vládní koalici a byla ke straně loajální. "Distancuji se proto od uplácení a zavazování poslanců sliby věrnosti či spekulacím o získávání postů v jiných politických stranách," zdůraznila předsedkyně poslanců VV.

Když Bárta neodstoupí, měl by se Nečas zamyslet
Aféra kolem Bárty podle ní zásadně poškodila důvěru voličů v protikorupční program vlády. "Žádám všechny kolegy a členy poslaneckého klubu VV, abychom se společně s ostatními členy Věcí veřejných snažili udržet hlavní cíle naší strany - očistit politiku od nekalých korupčních praktik a zákulisních jednání," dodala.

Pokud Bárta neodstoupí sám, je podle Škárky na řadě premiér Petr Nečas (ODS). Měl by podle něho "popřemýšlet o tom, jakou má vládu a jak tato vláda funguje".

Anketa

Jaký bude další vývoj vládní koalice po krizi ve straně Věci veřejné?

ODS bude vládnout s TOP 09 a podpoří je odpadlíci z Věcí veřejných. 2588
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) celou kauzu vysvětlí a koalice bude ve vládnutí pokračovat. 1095
ČSSD se podaří vyslovit nedůvěru vládě Petra Nečase (ODS). 145
Vše směřuje k předčasným volbám. 979Poslanci se neshodli ani na místě jednání
Rozštěpení strany se odrazilo i na tom, že se nebyla schopná dohodnout, kde se sejde na čtvrteční jednání poslaneckého klubu. Na 18. hodinu proto John svolal poslance na pražský Smíchov do sídla strany, Kočí je zase sezvala do sněmovny. Poslanci nakonec dorazili do Parlamentu, krátce po šesté jich ale velká část v čele s Johnem jednání opustila.

Ve sněmovně tak zůstali jen Kočí, Huml, Škárka a Suchá. Ostatní poslanci včetně Johna a Bárty jednají na pražském Smíchově.

VŠE O AFÉŘE ŠKÁRKA

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!