Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Véčkaři volí šéfa. 'Superguru' Bárta se do volby zatím nepřihlásil

Česko

  12:56aktualizováno  14:33
PRAHA - Televizní reportér Radek John, maminka a intelektuálka Karolína Peake nebo neznámá poslankyně Dagmar Navrátilová? Kdo z nich zvítězí ve volbě nového předsedy VV? Podívejte se, s jakými sliby usilují o přízeň véčkařů.

Původní pětice kandidátů na předsedu Věcí veřejných: Vít Bárta (odstoupil), Radek John, Michal Babák (odstoupil), Dagmar Navrátilová a Karolína Peake. foto: Věci veřejné

Od zvolení Radka Johna předsedou VV uplynou v červnu už dva roky, což pro véčkaře znamená, že je třeba zvolit vedení nové nebo alespoň potvrdit ve funkci šéfa stávajícího.

Právo rozhodnout o novém šéfovi má 6000 registrovaných véčkařů, jejichž totožnost je ověřená dopisem. Další zhruba dvojnásobek véčkařů do hlasování tentokrát zasáhnout nemůže. Vítěze přímé volby ale bude muset potvrdit ještě následující stranická konference na konci května.

Z původní pětice kandidátů na předsedu VV zbyli už jen tři. Vít Bárta usoudil, že jeho čas ještě nenastal, Michal Babák míní, že by jeho kandidatura poškodila VV, neboť musí čelit mediálním útokům kvůli původu asi šesti milionů korun, které věnoval straně.

BÁRTA S BABÁKEM VZDALI KANDIDATURU:

Za favorita volby je považován stávající šéf strany Radek John, kterému se postaví šéfka poslaneckého klubu VV Karolína Peake. Outsiderem volby je poslankyně Dagmar Navrátilová, která získala nominace z Olomouckého kraje. Při shlédnutí jejich předvolebních medailonků se však zdá, jako kdyby někteří z nich byli v posledních týdnech mimo politické dění.

Namísto toho, aby se voličům snažili objasnit skandály, které stranu v posledních týdnech poškodily, hovoří někteří z nich pouze ve stokrát obehraných frázích a klišé.

Předvolební medailonek Radka Johna:

Například Radek John pokračuje ve známé protikorupční rétorice, ačkoli na úřad vicepremiéra pro boj s korupcí dobrovolně rezignoval. A přes pochybnosti, které vnesla do financování strany tajná nahrávka z březnové schůzky stranického vedení u Bárty v bytě, hovoří John o VV jako o straně, která "nikdy nic neukradla z veřejných peněz".

Na nahrávce se hovoří o podivném způsobu, jakým VV daly dohromady výroční finanční zprávu za minulý rok, ale také o roli Radka Johna, o prezidentu Klausovi nebo také o volbě nového předsedy.  

'Je třeba selského rozumu'
Outsider volby Dagmar Navrátilová plánuje "decentralizaci a zlepšení komunikace vedení strany s krajskými organizacemi a členskou základnou". Avšak vedle publikovaných dokumentů o tom, že uvnitř VV existuje "koncepční rada" řídící vše v čele se "superguruem" Vítem Bártou, která se například snaží profitovat z veřejných zakázek, působí tento plán Navrátilové úsměvně až naivně.

Předvolební medailonek Dagmar Navrátilové:

Také zmíněnou nahrávku z porady vedení VV o podivném financování strany, kterou někdo tajně nahrál a vynesl na veřejnost, Navrátilová bagatelizuje. "Je to pro nás velké poučení, že při lahvích vína bychom neměli mluvit o politice," řekla k nahrávce v pořadu Fakta BT.

PŘEPIS DISKUZE O FINANCOVÁNÍ STRANY:

Na svých stránkách sice Navrátilová zmiňuje znepokojení vnitřními problémy a slibuje navrácení "selského rozumu bez zbytečných politických tanečků" do politiky, silným slovům vůči skandálům VV se ale vyhýbá. Bárta má její plnou důvěru, uvedla v pořadu. 

Ani ona se tak nestaví do role alternativy pro véčkaře, kteří jsou stávajícími poměry ve straně zklamaní.

Upřímnější Peak
Karolína Peake jako jediná připouští "hlubokou krizi" strany a pokles obliby VV u voličů, jako hlavní důvod vidí véčkařskou roli "vládního otloukánka". Svým voličům vzkazuje: "Nemám za sebou žádné skandály, držím dohody, mé slovo platí." A slibuje více předvídatelnosti, klidu, stability a nadhledu.

Předvolební medailonek Karolíny Peake:

Bude předseda VV opravdu šéfem?
Celou volbu nového předsedy ale znevažuje část tajné nahrávky, na které se účastníci diskuze o volbě předsedy baví. A otevřeně připouští, že ať už v čele strany stane kdokoliv, faktickým šéfem je Bárta.

Regulérnost volby zpochybňuje také výrok Kateřiny Klasnové: "Necháme normální, regulérní výsledky, ať skutečně sami vidíme,
jak na tom jsme."

Z TAJNÉ NAHRÁVKY: O VOLBĚ PŘEDSEDY

Bárta: Sešel jsem se s Karolínou (Peake, pozn. red.) a Radkem (Johnem, pozn. red.) s tím, že jsme se dohodli na tom, že Radek a Karolína to zvednou proti sobě a podle průzkumů, které jsem nechal udělat, to vychází tak, že to Radek pukne. Jako úplně.

Škárka: Já si myslím, že by Vítek ten duel (s Johnem, pozn. red.) vyhrál a to z toho prostýho důvodu, že všichni ví, že to vedeš. Všichni ví, Radek, že když tam bude kdokoli z nás...

Kočí: ...Budeme za šašky.

Škárka: Prostě na někoho mávneš na svýho předsedu - tak hele pojď sem - tak to vnímají novináři, partneři, tak to vnímají všichni. Pojďme zlegalizovat teda ten stav, který je. Bude to čitelný, získáme zpátky voliče, kteří budou vědět, kdo jsme, jaký jsme a je to.

Kočí: Přestaneme lhát.

Klasnová: Hele, Vítku, splnila by se ti tvá skrytá přání (kdyby se stal předsedou VV, pozn. red.). Konečně by ses moh přihlásit ke svýmu projektu, který si už roky šušníš, hýčkáš.

Kočí: Byl by to konec schizofrenie pro všechny.

Klasnová: Neřekla bych úplný konec, ale výrazně by to pomohlo.

Kočí: Pro spoustu věcí by to bylo vyjasnění.

Bárta: To se musí najít role pro Radka.

Kočí: Musí, to se ale najde.

Piaggio: Moudrý otec zakladatel, co nás někam dovedl, posunul dál. Až chytí první velkou rybu, tak předseda nový poklekne a Radek John mu přinese tu hlavu.

Bártu: Co byste říkali, kdybychom udělali z Radka rovnou čestnýho předsedu?

Kočí: Jó, Radek bude čestnej.

Klasnová: Jak rovnou? To je takový divný po dvou letech.

Bárta: Když nebude předsedou, tak bude čestným předsedou.

Klasnová: Ale po dvou letech je to divný.

Kočí: Není. Radek nás dostal do Sněmovny. V takovém počtu neznámou stranu. To je otec budovatel.

Paggio: To je dobrý, to je dobrý. Tak samozřejmě teď do toho vstoupit, ty lidi rozhodnou. Technicky jsme na tom tak, jak jsme.

Klasnová: Takže Vítku jinými slovy, abychom se odpíchli, protože těch témat je ještě strašně moc, ty do toho prostě půjdeš a necháme normální regulérní výsledky, skutečně ať to sami vidíme.

Kočí: Chceme vědět na čem jsme, nejde to jinak

--

Bárta: Nemáte pocit, že já tu stranu povedu trošku jinam, než kam ji Radek vyzdvihl?

Kočí: Konečně budeme čitelní!

Klasnová: Nemáme už ty lidi. Ty, co nás volili, co nás volili kvůli Radkovi, těch jedenáct procent, tak už je nemáme. Náš reálný výsledek je šest sedm procent.

Dobeš: Budeme kosit ODS. Ty proti Nečasovi se velmi výrazně vymezíš.

Paggio: Posune nás to víc doprava. Budeme zase středopravá strana, jak jsme si původně řekli v Mikulově. Ty se domluvíš s Kalouskem a půjdeme, sežereme odéesku, roztrhneme je na dvě půlky.

VÍCE SI POSLECHNTĚTE ZDE:

Zvolení nového předsedy je ale důležité i kvůli vyřešení vládní krize. VV totiž prohlásily, že dokud nebudou mít nového šéfa, nechtějí se bavit o personálních změnách ve vládě, kterými však podmiňují podporu kabinetu při červnovém hlasování o důvěře. O výměne ministerstvech se tak začne hovořit nejdříve počátkem června.

Přímá volba předsedy VV startuje ve čtvrtek ve 22 hodin a potrvá až do pondělních 22 hodin. Podmínkou platnosti hlasování je účast alespoň desetiny véčkařů, to znamená asi 600 registrovaných. Následující víkend 28. a 29. května proběhne konference VV, kde zvoleného předsedu budou muset potvrdit delegáti nadpoloviční většinou hlasů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat