10. září 2013 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Věda možná nedostane přidáno. Rusnokova vláda navrhla nižší rozpočet

Laboratoř (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Věda a výzkum možná nedostanou přidáno tak, jak se ještě před třemi měsíci předpokládalo. Úřednická vláda Jiřího Rusnoka v demisi navrhla jako základ pro financování vědy střednědobý výhled, který je o 1,7 miliardy nižší než rozpočet schválený minulou vládou.

Jediné možné navýšení je u Technologické agentury ČR (TA ČR), která by podle střednědobého výhledu nemohla zahájit žádný z nových programů pro aplikovaný výzkum. Řekla to místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Miroslava Kopicová.

Rada se sejde na pracovním jednání, aby situaci řešila. Jednání o rozpočtu vláda minulý týden podle Kopicové přerušila. "Rada při přípravě návrhu rozpočtu dojednala obtížný kompromis s jednotlivými správci kapitol státního rozpočtu. Musíme před předložením jakéhokoli jiného rozpočtu s poskytovateli znovu jednat. Řešení závisí také na tom, v jaké výši dostaneme prostředky na TA ČR," řekla Kopicová.

ČTĚTE TAKÉ:

Navýšit rozpočet na vědu a výzkum rozhodla těsně před svým koncem minulá vláda Petra Nečase (ODS). Příští rok měl vzrůst o 1,5 miliardy korun, z toho miliarda měla jít přímo na excelentní výzkum. Celkové navýšení se mělo promítnout i do let 2015 a 2016. Současný rozpočet na vědu a výzkum je 26,1 miliardy korun.

Návrh rozpočtu měl podle dřívějších vyjádření Kopicové zajistit stabilizované výdaje na rozvoj výzkumných organizací, na specifický výzkum na vysokých školách, na programy udržitelnosti nových výzkumných infrastruktur vybudovaných z fondů EU a také výdaje na aplikovaný výzkum.

Na konci srpna Rusnokova vláda přidala víc peněz například aplikovanému výzkumu, konkrétně schválila nový výzkumný program Delta, který jako první podpoří spolupráci českých firem se zahraničním výzkumem. Ze státního rozpočtu má do něj jít přes tři čtvrtě miliardy korun a jeho celkové výdaje přesáhnou miliardu. Zelenou dostalo i vyhlášení čtvrté veřejné soutěže za zhruba 1,8 miliardy korun v programu Alfa.

Lidovky.cz, ČTK