Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda a vzdělání nepatří na okraj, kritizovali stát umělci a vědci

Česko

  18:53
PRAHA - Na 200 vědců a umělců podle odhadu policie protestovalo na pražském náměstí Jana Palacha proti státní politice v oblasti vzdělání a kultury. Akcí nazvanou "Budoucnost není na prodej!" chtějí dát najevo, že problematika kultury, vědy a vzdělanosti stojí podle nich zcela na okraji zájmu českých politiků.

Vědci a jejich příznivci demonstrovali 6. října na náměstí Jana Palacha v Praze proti státní politice v oblasti vědy, kultury a vzdělávání foto: ČTK

Své síly spojily iniciativy Věda žije!, Za Česko kulturní a Petiční výbor Za odpovědnou reformu. V davu byly vidět transparenty s nápisy jako například "Budoucnost není na prodej" nebo "Výzkum bez vědy nefunguje".

Organizátoři měli na sobě černá trička se žlutým nápisem "Věda žije!".

Celou akci zahájila krátkým koncertem zpěvačka Lenka Dusilová. Demonstraci podpořili herečka a bývalá poslankyně Táňa Fischerová nebo astronom Jiří Grygar.

I přes vládní proklamace o vzdělanosti jako o pilíři rozvoje české společnosti podle aktivistů stát neváhá snížit výdaje na vzdělávání pro rok 2010 o 12 miliard korun.

Nevadí jim jen státní, ale i magistrátní politika v metropoli, jmenovitě pražský radní pro kulturu Milan Richter (ODS), který podle nich kulturu nedostatečně podporuje.

Aktivisté utočí také na vládní Radu pro výzkum a vývoj. Zasedají v ní podle nich lidé, kteří nemají odpovídající odborné vzdělání, jsou navázáni na podnikatelskou lobby a snaží se peníze na vědu převést do soukromého sektoru.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat