Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedad Ibiševič – bosenská hvězda Hoffenheimu

Česko

O KOM SE MLUVÍ

PRAHA Ještě před rokem jej téměř nikdo neznal, teď mu leží fotbalový svět u nohou. Vedad Ibiševič, někdejší uprchlík z Bosny a nyní útočník Hoffenheimu, se během podzimu stal hitem fotbalové Evropy. Čtyřiadvacetiletý kanonýr zaznamenal v 17 zápasech osmnáct gólů a s přehledem vévodí bundesligové tabulce střelců.

„Píší, že jsme rozehráli sezonu snů, ale náš úspěch už trvá příliš dlouho na to, aby šlo o pouhý sen. Přestali jsme snít a teď si přejeme, aby tato skutečnost trvala co nejdéle. O titulu nehovoříme, zůstáváme při zemi, ale taková účast v Lize mistrů, to by bylo něco,“ říká čtyřiadvacetiletý Ibiševič.

Kde se vzal šutér, o kterého se zajímají Manchester United, Real Madrid či Bayern Mnichov?

Bosenská Vlasenica, Tuzla, švýcarský Baden, St.

Louis, Paříž, Dijon, Aachen, Hoffenheim. To je jeho životní i fotbalová pouť. Hrozivý dech války jej v roce 1992 vyhnal s rodiči z Vlasenici do Tuzly a v roce 2000 se ocitli v Badenu.

„Jenže ve Švýcarsku se rodičům nepodařilo zlegalizovat pobyt, takže jsme s pomocí příbuzných skončili v St. Louis, kde jsem začal studovat mezinárodní byznys. Všude jsem pokračoval s fotbalem, pak mě náš trenér Halilhodžič pozval do Paříže. Po návratu do Evropy jsem toužil, ale v týmu St. Germain jsem si moc nezahrál,“ vzpomíná bosenský reprezentant, jehož další cesta vedla přes druholigový Dijon do Aachenu, s nímž ale sestoupil z bundesligy. V létě 2007 po něm sáhl druholigový nováček Hoffenheim, který položil na stůl milion eur.

„O tom klubu jsem neměl tušení. V první sezoně jsem se trefil jen pětkrát, ale nakonec to dopadlo výtečně,“ pochválil angažmá pro záhřebský Jutarnji list hráč, jehož vzorem je někdejší chorvatská hvězda Robert Prosinečki. „Kvůli němu jsem jako dítě fandil Crvene zvezdě Bělehrad.“ Stíhá slavného Gerda Müllera Sám dal během podzimu víc gólů než útočníci Bielefeldu, Karlsruhe či Chotěbuzi a Hoffenheim prý za něj požaduje 11 milionů eur.

„To vím jen z novin. Co se kolem mě děje, to mi připomíná cirkus, ale v tomto směru neplánuji. Jsem hráčem Hoffenheimu, ještě rok a půl,“ má jasno hvězda, která se i díky rodičovským krokům domluví anglicky, francouzsky a německy. „V klubu působím jako tlumočník,“ směje se.

Historicky nejlepším střelcem bundesligy je legendární Gerd Müller, který v sezoně 1971/72 nastřílel 40 gólů. „Pokud Ibiševič můj rekord překoná, rád přispěchám s gratulací,“ vzkázal. „Až mi z toho jde mráz po zádech,“ přiznává nejslavnější Bosňan současnosti.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...