Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministerský zákon uškodí Šumavě víc než stávající stav, tvrdí vědci

Česko

  16:50
PRAHA - Ministerský návrh o Národním parku Šumava uškodí podle vědců přírodě podstatně více než ponechání stávajícího stavu a zmenší velikost zóny s nejpřísnějším režimem ochrany přírody. Zástupci vědecké obce na to upozornili na semináři o NP Šumava, který se pořádal ve Sněmovně.

Tomáš Chalupa foto: ČTK

Také bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík považuje návrh zákona za mimořádně nešťastný, vyzval ministerstvo životního prostředí, aby ho ze Sněmovny stáhlo. Do takzvaného prvního čtení má jít ve Sněmovně sporná norma už příští úterý.

Kompromis vhodný pro širokou společnost

Ministerský zákon naopak podporují jiní odborníci a někteří zástupci obcí. Chtějí, aby norma stanovila jasná pravidla, která podle nich doposud chyběla. Ve Sněmovně je v současné době také kontroverzní návrh Plzeňského kraje, pro něj už ale vznikl pozměňovací návrh.

"Návrh nepochybně nestáhneme... I v dnešní debatě bylo vidět, že názorové spektrum je strašně široké, bohužel, když to řeknu sportovní terminologií, je Parlament ten největší suverén. Všichni mají stejnou možnost přesvědčit své poslance...," řekl ČTK náměstek ministerstva životního prostředí Tomáš Tesař.

Podle stínového ministra životního prostředí Vladimíra Špidly by se měly brát v úvahu i socioekonomické aspekty problémů na Šumavě. Zákon by měl zvážit podle něj všechna protichůdná stanoviska a najít kompromis vhodný pro širokou společnost.

Největší úspěch ochrany přírody

Vědci v čele s profesorem Pavlem Kindlmannem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se ohradili proti tvrzení ministra Tomáše Chalupy. Ten prosazuje návrh jako největší úspěch české ochrany přírody za posledních 20 let. Žádají, aby se zonace tvořila vědeckými metodami z map výskytu chráněných biotopů a organizmů, ne na základě pohledu lokálních politiků.

Vědci připomněli, že v době založení NP Šumava tvořila první zóna 22 procent jeho rozlohy, v roce 1995 se z obavy před gradací kůrovce zmenšila na 13 procent, a tak je to dodnes. Tato zonace však podle vědců ignoruje tisíce druhů zde žijících organizmů a principy navrhování rezervací.

Poté, co se rozšířila v roce 2007 oblast s nejpřísnějším režimem ochrany přírody po orkánu Kyrill na 30 procent, je tato oblast větší než první zóna, protože do ní patří i některé oblasti druhé zóny. V Chalupově návrhu zabírá první zóna 27 procent a v bezzásahovém režimu pouze 22 procent.

ČTĚTE TAKÉ

Ministr Chalupa však tvrdí, že první zónu nyní naopak zvětšuje a pozornost obrací k porovnání velikosti prvních zón. Oblasti s nejpřísnějším režimem ochrany přírody, kde jsou lidské zásahy v podstatě zakázány, jsou podle Chalupova návrhu menší než dosud, upozorňují vědci.

Nemá-li ministerstvo životního prostředí sílu prosadit zákon, který by ochránil základní funkce národního parku, neměl by jít do Sněmovny, míní Bursík. Výsledek prý bude pro perspektivu parku horší. Normu kritizovali právníci i sedm desítek expertů z evropských národních parků, Šumava by mohla být vyškrtnuta z mezinárodního seznamu národních parků OSN. "Jestliže tyto vzkazy jsou pro vás slabé pro prosazování tohoto zákona, tak je to velmi na pováženou," zdůraznil Bursík.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...