Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vědci pohlédnou na zrození vesmíru

Česko

Obří urychlovač v CERN bude mít pro fyziky podobný význam jako mikroskop pro biology. O jeho spuštění hovoří teoretický fyzik profesor Jiří Niederle, předseda Komise pro spolupráci České republiky s CERN.

* Čekají nás ve fyzice přelomová zjištění?

Domnívám se, že žijeme ve velice význačné době, kdy je fyzika částic na pokraji své nové éry. Dá se očekávat, že zodpovíme řadu otázek, které zůstávaly dlouho nezodpovězené a nezodpověditelné.

* Které například?

Jsou to skutečně fundamentální otázky typu: co je hmota, jak v přírodě vzniká, jaká je její struktura, čím jsou tvořeny její základní stavební kameny a jak na sebe působí. Dále jsou to otázky, jak pomocí stavebních kamenů vznikají tak složité objekty, jako jsou hvězdy, planety i sám člověk. Protože existuje velice pozoruhodné propojení mezi makrosvětem a mikrosvětem, patří sem i otázky typu: jak vznikl vesmír, co určuje jeho současnou podobu a kam vesmír směřuje. Myslím, že v nejbližší době dojde k harmonickému sjednocení dvou pilířů moderní fyziky - teorie gravitace s teorií kvantovou.

* Váš optimismus souvisí s děním v CERN - v Evropské laboratoři pro fyziku částic?

Nejen. V CERN ale bude dokončeno zatím největší experimentální zařízení, které kdy lidé budovali -superurychlovač vstřícných svazků Large Hadron Collider (LHC). Má být spuštěn v květnu tohoto roku. Jenom pro lepší představu: LHC je kruhový urychlovač, jehož obvod dosahuje asi 27 kilometrů! Nachází se 100 až 150 metrů pod zemí a obsahuje asi 1750 supravodivých magnetů na intenzitu magnetického pole víc než 8 Tesla -magnetů, které pracují při teplotách blízkých absolutní nule. Zařízení LHC je tak dokonalé, že se očekává, že bude schopno zodpovědět řadu otázek dříve nezodpověditelných. Samozřejmě, urychlovač LHC sám o sobě nestačí, protože to, co tvoří „mikroskop“ fyziky částic, je nejen urychlovač, ale ještě i detektor. Urychlovač totiž připraví situaci, ve které byl vesmír v raných etapách svého vývoje, a detektor pak zjistí, jaká tehdy byla konkrétní struktura hmoty. Čili urychlovač a detektor musí působit dohromady. První připraví situaci a druhý zjistí, jaké v té době bylo rozložení hmoty a její vlastnosti. Čím chceme zjistit jemnější detaily, čili proniknout k hlubším a hlubším poznatkům o struktuře vesmíru, tím musíme použít vyšší a vyšší energie, protože jenom s vyšší energií můžeme zjistit podrobnější detaily vývoje našeho vesmíru.

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.