Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědci „vymazali“ virus HIV z buněk

Česko

Když dostal Andrew Fire spolu s Craigem Melloem v roce 2006 Nobelovu cenu za objev RNA interference, zdůvodnil nobelovský výbor svou volbu kromě jiného i přesvědčením, že američtí vědci otevřeli cestu ke zcela novým léčebným postupům. Výbor se nemýlil. RNA interference, která dovoluje „vygumovat“ účinky vybraného genu, už našla uplatnění při léčbě řady chorob. Díky objevu harvardských vědců vedených Pramlatou Shankarovou přináší naději i pro boj s virem HIV. „Vymazáním“ tří genů se povedlo u myší zastavit šíření viru HIV mezi buňkami imunitního systému. Virus HIV napadá vybrané bílé krvinky, tzv. T-lymfocyty, a množí se v nich. Hostitelskou buňku zabije a vydá se za dalšími oběťmi z řad T-lymfocytů. Nakonec tím zcela rozvrátí imunitní systém. Shankarová se rozhodla obrnit T-lymfocyty proti útoku viru HIV hned na třech frontách.

Pro uchycení na povrchu buňky a následný průnik do jejího nitra využívá virus HIV jako kotviště bílkovinu CCR5. Shankarová připravila v laboratoři krátké molekuly kyseliny ribonukleové, které zajistí, že si T-lymfocyt molekulu CCR5 nevyrobí. Pro jistotu se rozhodla zabezpečit i ty lymfocyty, do kterých by viry přece jen proklouzly. Vyrobila dvě krátké molekuly kyseliny ribonukleové pro „uspání“ těch genů T-lymfocytů, které virus zneužívá pro své vlastní množení.

Klíčový technický problém představovalo pro Shankarovou a její kolegy vpravení trojice „vymazávacích“ molekul kyseliny ribonukleové na místo určení v T-lymfocytech. Nakonec se rozhodli pro jednoduchou protilátku, jež se váže výhradně na povrch T-lymfocytů.

Trik se zdařil. Protilátka fungovala jako posel, který doručí zásilku ribonukleových kyselin na správnou adresu.

Pak přišel čas podrobit nový preparát zkoušce ohněm. Shankarová k tomu využila myši, které mají do těla vnesené lidské buňky, a v jejich krvi proto kolují lidské T-lymfocyty. Tato zvířata lze nakazit virem HIV a vyvolat u nich selhání imunitního systému podobné lidskému onemocnění AIDS. Prevence i účinná léčba Myši, které dostaly injekci „vymazávacích“ molekul kyseliny ribonukleové navázaných na protilátkového „poslíčka“, viru odolaly. HIV neuměl proniknout do jejich T-lymfocytů. Když už se mu to náhodou povedlo, pak se nedokázal množit. Léčebná kúra fungovala preventivně, pokud byla injekce podána zvířatům před nákazou virem. Razantní léčebné účinky se však projevily i u těch jedinců, v jejichž těle už virus HIV napáchal závažné škody na imunitním systému.

„Malé molekuly kyseliny ribonukleové zabrání viru HIV ve vstupu do T-lymfocytů a těm, kterým se podařilo do lymfocytů přece jen proniknout, zabrání tyto molekuly v množení,“ shrnula výsledky zveřejněné prestižním vědeckým časopisem Cell členka výzkumného týmu Priti Kumarová.

Před vědci stojí ještě celá řada složitých úkolů. Musí najít správné dávkování a způsob podávání léčebných molekul kyseliny ribonukleové. Dále je nutné ověřit, nakolik léčebný postup chrání i jiné živočichy než myši. Teprve pak bude možné přistoupit k prvním klinickým zkouškách na pacientech nakažených virem HIV. Molekuly kyseliny ribonukleové mají v organismu omezenou životnost. Lék bude proto nutné podávat opakovaně.

***

Razantní účinky se projevily i u těch jedinců, v jejichž těle už virus HIV napáchal závažné škody

Autor: