Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Olomoučtí vědci vyhlásili stávkovou pohotovost. Spory s mateřskou fakultou Univerzity Palackého gradují

Česko

  9:53aktualizováno  13:48
Olomouc - Vědci z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) v Olomouci vyhlásili stávkovou pohotovost. Vygradovaly tak spory mezi tímto pracovištěm a mateřskou Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého, které se týkají vzniku vysokoškolského ústavu, jehož má být RCPTM součástí. Fakulta jeho vznik od začátku kritizuje. Protestujících vědeckých pracovníků se v pondělí v tiskové zprávě zastalo vedení univerzity.
Vědec (ilustrační foto)

Vědec (ilustrační foto) foto: Reuters

O stávkové pohotovosti v pondělí informovala MfD, vedení univerzity v poledne následně vydalo tiskovou zprávu. „Vyhlášení stávkové pohotovosti vnímáme jako nevyhnutelný krok k řešení dlouhodobě neudržitelné situace. Cítíme nejistotu, ztratili jsme mnoho význačných osobností, máme obavy z ohrožení naší vlastní budoucnosti a požadujeme garance toho, že se situace stabilizuje. Věříme, že naše výzva povede ke konstruktivnímu jednání a řešení naší situace,“ uvedl v prohlášení zaslaném univerzitou zástupce zaměstnanců RCPTM Jakub Navařík.

Mezi důvody zástupci centra také uvádějí, že RCPTM čelí anonymním udáním poskytovatelům dotací, centrum bylo kvůli tomu podrobeno již několika auditům a situace se podle nich projevila rovněž odchody několika špičkových vědců.

Ve zprávě univerzity stojí, že kritickou situaci vyvolaly negativní kroky ze strany vedení přírodovědecké fakulty, a to v souvislosti s přípravami nového vysokoškolského ústavu. „Se vznikem ústavu dlouhodobě nesouhlasí děkan fakulty Martin Kubala, přestože tuto vizi podpořilo vedení univerzity i Akademický senát UP,“ uvádí univerzita. Vyjádření děkana však v prohlášení chybí.

Situace se podle zástupců RCPTM nyní vyhrotila poté, co děkan Martin Kubala v červenci vyhlásil konkurz na ředitele RCPTM. Místo dosud oficiálně zastává chemik Radek Zbořil, jemuž bývalý děkan a ředitel druhého přírodovědného centra (CRH) Ivo Frébort prodloužil pracovní smlouvu do září 2020. Podle Kubaly se tím ale neprodloužil pětiletý mandát ředitele RCPTM a jinou možnost než vypsat výběrové řízení neměl.

MfD píše, že Zbořil se už několik měsíců potýká s kauzou zmanipulovaných dat ve vědeckém článku, jehož byl spoluautorem. Před prázdninami pověřil výkonem své funkce kolegu Michala Otyepku se zdůvodněním, že se chce věnovat přípravě velkých mezinárodních grantů. Kromě záruky, že Otyepka povede RCPTM do října 2020, požadují zaměstnanci centra například i to, aby rektorát převedl klíčové vědecké projekty pod svou správu. V případě, že požadavky splněny nebudou, vstoupí podle prohlášení do stávky.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat