Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci z prestižních univerzit zkoumají veganskou stravu. I kvůli boji s cukrovkou

Česko

  5:00
PRAHA - Michaelin syn přestal v šesti měsících prospívat a jeho psychomotorický vývoj se zpomalil. Příčinu jeho stavu, ve kterém mu hrozilo kóma, epilepsie či jiné poškození mozku, se naštěstí podařilo odhalit včas.

Vegetarián (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Michaelin syn přestal v šesti měsících prospívat a jeho psychomotorický vývoj se zpomalil. Příčinu jeho stavu, ve kterém mu hrozilo kóma, epilepsie či jiné poškození mozku, se naštěstí podařilo odhalit včas. Kvůli nedostatku vitaminu B12 trpěl chudokrevností, což způsobila veganská strava jeho matky.

Veganství je moderní trend založený na odmítnutí živočišných produktů včetně medu. Lidé, kteří se stravují vegansky, mají nižší riziko cukrovky druhého typu, nejsou tak obézní a s menší pravděpodobností se u nich rozvine řada nádorů. Neobejdou se však bez denního dodávání vitaminu B12 formou potravinového doplňku.

Aby vědci získali komplexní představu, jaké dopady má na člověka veganská strava, založili letos evropskou výzkumnou síť pro studium rostlinných diet. Její součástí jsou univerzity v Oxfordu, Heidelbergu, Lyonu, Curychu, Miláně nebo Kodani.

Za Česko se jí účastní Centrum pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. „Environmentální tlak vede řadu lidí k tomu, že omezují příjem živočišných produktů. Je proto potřeba nejenom vědět, jaké jsou zdravotní benefity tohoto rozhodnutí, ale i jaká jsou potenciální rizika a jak je eliminovat. Protože nedostatek vitaminu B12 přece není argument pro to, aby se lidé neživili vegansky,“ řekl LN Jan Gojda, zástupce přednosty pro vědu a výzkum 2. interní kliniky vinohradské fakultní nemocnice.

Je také třeba přesně změřit možné benefity veganství. Například kvůli boji s epidemií diabetu 2. typu, takzvané stařecké cukrovky, jíž v Česku trpí už milion lidí. Velká studie publikovaná v časopise Nutrients v roce 2014 totiž ukázala, že pokud lidé přijímají čistě rostlinnou stravu, snižují si riziko cukrovky až o polovinu.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat