Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci zamlčeli fakta, která nesedí k teorii oteplování

Česko

LONDÝN Ve vědecký skandál přerůstá aféra hackerského útoku na klimatologické středisko ve Velké Británii. Během něj ukradené korespondence naznačují, že významní klimatologové ve svých studiích například vynechali údaje, které by pokazily trend stoupajících teplot.

Autory textů je skupina klimatologů, podle kterých je postup globálního oteplování ještě rychlejší, než uvádějí závěry Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC). Do volné skupiny, pro kterou se vžilo jednoduché označení Tým, patří ředitel napadeného střediska Phil Jones, ale i Američan Michael Mann, autor „hokejkového grafu“, který hrál ústřední roli ve filmu Nepříjemná pravda.

Pokračování na straně 8

Vědci zamlčeli fakta, která...

Dokončení ze strany 1

Texty představují pestrou sbírku několika tisíc e-mailových zpráv, analýz a manuálů a dalších dokumentů od 90. let do současnosti. Jihoanglická univerzita, ke které středisko přísluší, únik potvrdila.

Podle Phila Jonese jsou dokumenty kolující po internetu na první pohled pravé. Samozřejmě je ovšem v tuto chvíli prakticky nemožné dokázat, že nedošlo k manipulacím s jednotlivými dokumenty (např. částečnému přepisu atp.).

Pokud ovšem nedošlo ke skutečně velkému podvodu, naznačují dokumenty nečekané souvislosti. Při nejméně jedné příležitosti byl například jeden z týmů požádán, aby „zesílil“ závěry své studie o klimatické změně, protože v jiné zemi se chystala veřejná prezentace hrozby globálního oteplení.

Klimatické války Zprávy dokreslují napětí mezi „oteplovači“ a „skeptiky“. Jeden ze členů skupiny například uvažuje o „zničení“ časopisu, který zveřejňuje články skeptiků.

Mezi e-maily se také objevují zprávy o tom, že jednotliví členové týmu si vyměňovali informace o tom, jaké články v současné době recenzují pro různé odborné časopisy. Pro objektivitu vědeckého bádání je přitom klíčové, aby odborníci, kteří kvalitu jednotlivých studií před jejich zveřejněním posuzují, zůstali v anonymitě a nemohli být samotným autorem (nebo svým vztahem k němu) ovlivněni.

„Recenzent by měl údaje zveřejněné ve studii přepočítat za všechny ostatní,“ říká Ladislav Metelka, český zástupce při IPCC. „Jinak bychom nedělali nic jiného než přepočítávali cizí výsledky.“

Autoři zpráv také například patrně vyvíjeli tlak na vědecké časopisy, aby nepublikovaly práce odporující pohledu Týmu na vývoj světového klimatu. Proti tomuto postupu se zvedly protestující hlasy i v rámci skupiny. Jak se píše v jednom z e-mailů: „Věda bude postupovat vpřed, ať už s jednotlivými články souhlasíme, nebo ne.“

Vědci také v některých zprávách diskutují o nejlepších možnostech prezentace svých údajů a výsledků tak, aby co nejlépe vyzněly ve prospěch jejich hypotézy. Například jeden z nich píše, že patrně vyškrtne ze své studie údaje za posledních několik let, které narušují trend zvyšujících se teplot. V posledních deseti letech globální teploty podle většiny měření stagnují. „Něco takového by měl autor jasně vysvětlit nějakými odbornými důvody,“ komentuje Ladislav Metelka. „Jeho přesvědčení by v tom nemělo hrát roli.“ Další zprávy také dokládají koordinované mazání archivů. To mělo patrně zabránit případné povinnosti vydat zprávy v rámci britského zákona o svobodném přístupu k informacím.

Žádný ze zveřejněných nebo LN studovaných dokumentů nedokazuje „spiknutí“ proponentů oteplování mimo rámec Týmu.

Horký kodaňský podzim Za necelé dva týdny, 6. prosince, přitom začínají kodaňská jednání, ze kterých by měl vzejít nástupce Kjótského protokolu. Časová shoda s hackerským útokem je velmi nápadná.

Proto Michael Mann časopisu Nature řekl: „Popírači (globálního oteplování, pozn. red.) udělají nejspíš všechno pro to, aby odvrátili pozornost veřejnosti od jádra problému a hrozby s ním spojené. Nemají přitom nic jiného než pečlivě vybrané, z kontextu vytržené útržky za soukromých e-mailů.“

K obsahu zveřejněných dokumentů se Mann odmítl vyjádřit. „Ilegálně získané materiály komentovat nebudu. Jejich krádež byla vážný zločin. Doufám, že viníci budou dopadeni a potrestáni tak přísně, jak to zákon dovoluje.“

***

Krádež

Kdy k útoku hackerů došlo? Na začátku minulého týdne.

Kdo ho provedl? Není jasné. Odkaz na dokumenty se poprvé objevil na blogu oteplovacích skeptiků The Air Vent v sekci komentářů 17. listopadu.

Kdo byl okraden? Prominentní klimatologové ze střediska Climate Research Unit při jihoanglické univerzitě. Zastávají názor, že naše planeta se velmi rychle otepluje. ml

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!