Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VĚDECKÁ KAVÁRNA

Česko

Přes dva miliony eur pro českého fyzika

PRAHA Nejprestižnější evropský grant získal vědecký pracovník z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky, fyzik Tomáš Jungwirth. Jde o Grant pro pokročilé vědecké pracovníky od Evropské výzkumné rady, podporující významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Je to první tzv. advanced grant udělený českému žadateli na projekt z oblasti věd o neživé přírodě. Pětiletý grant je spojen s částkou 2,5 milionu eur. Tomáš Jungwirth jej získal na vědecký program studia spintronických součástek.

Znalec hradů jubilantem

PRAHA Minulý týden oslavil šedesáté narozeniny náš přední specialista v oboru kastelologie, tedy nauce o hradní architektuře, profesor Tomáš Durdík. Zabýval se mimo jiné feudálními sídly v Čechách a královskými hrady z doby posledních Přemyslovců. V pražském Archeologickém ústavu AV ČR pracuje od roku 1970, pedagogicky působí na několika univerzitách, je členem mnoha mezinárodních i domácích vědeckých rad, mimořádná je i jeho činnost publikační, redakční a editorská.

Třináct vědců míří z ciziny do Česka

BRNO Tři roky strávila chemička Jana Křenková ve Spojených státech a nyní se vrací do Brna. V pondělí získala na svůj návrat společně s dalšími dvanácti vědci peníze v rámci programu SoMoPro. Organizuje ho Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu, finance pocházejí z evropských fondů a od Jihomoravského kraje. Jana Křenková působila v Národní laboratoři Ernesta Orlanda Lawrence v Berkeley a vrací se zpět do Brna do Ústavu analytické chemie Akademie věd. Pracuje v oblasti nanotechnologií a v rámci řešení projektu se bude věnovat výzkumu využití nanočástic pro bioanalýzy. V budoucnu by si ráda vybudovala vlastní výzkumnou skupinu a počítá se zapojením studentů z brněnských vysokých škol. Její výzkumný projekt je dotován částkou zhruba 2,5 milionu korun po dobu dvou let. Kromě Jany Křenkové, jejíž projekt patří k nejlépe hodnoceným, zamíří zpět na jih Moravy i další Češi působící nejen ve Spojených státech, ale také třeba v Singapuru. Navíc k nám přijdou i výzkumníci původem z Nepálu, Itálie, Bulharska, Rakouska či Francie.

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...