PRAHA Nejprestižnější evropský grant získal vědecký pracovník z Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky, fyzik Tomáš Jungwirth. Jde o Grant pro pokročilé vědecké pracovníky od Evropské výzkumné rady, podporující významné vědce a jejich projekty v oblasti hraničního výzkumu. Je to první tzv. advanced grant udělený českému žadateli na projekt z oblasti věd o neživé přírodě. Pětiletý grant je spojen s částkou 2,5 milionu eur. Tomáš Jungwirth jej získal na vědecký program studia spintronických součástek.
Znalec hradů jubilantem
PRAHA Minulý týden oslavil šedesáté narozeniny náš přední specialista v oboru kastelologie, tedy nauce o hradní architektuře, profesor Tomáš Durdík. Zabýval se mimo jiné feudálními sídly v Čechách a královskými hrady z doby posledních Přemyslovců. V pražském Archeologickém ústavu AV ČR pracuje od roku 1970, pedagogicky působí na několika univerzitách, je členem mnoha mezinárodních i domácích vědeckých rad, mimořádná je i jeho činnost publikační, redakční a editorská.
Třináct vědců míří z ciziny do Česka
BRNO Tři roky strávila chemička Jana Křenková ve Spojených státech a nyní se vrací do Brna. V pondělí získala na svůj návrat společně s dalšími dvanácti vědci peníze v rámci programu SoMoPro. Organizuje ho Jihomoravský kraj ve spolupráci s Jihomoravským centrem pro mezinárodní mobilitu, finance pocházejí z evropských fondů a od Jihomoravského kraje. Jana Křenková působila v Národní laboratoři Ernesta Orlanda Lawrence v Berkeley a vrací se zpět do Brna do Ústavu analytické chemie Akademie věd. Pracuje v oblasti nanotechnologií a v rámci řešení projektu se bude věnovat výzkumu využití nanočástic pro bioanalýzy. V budoucnu by si ráda vybudovala vlastní výzkumnou skupinu a počítá se zapojením studentů z brněnských vysokých škol. Její výzkumný projekt je dotován částkou zhruba 2,5 milionu korun po dobu dvou let. Kromě Jany Křenkové, jejíž projekt patří k nejlépe hodnoceným, zamíří zpět na jih Moravy i další Češi působící nejen ve Spojených státech, ale také třeba v Singapuru. Navíc k nám přijdou i výzkumníci původem z Nepálu, Itálie, Bulharska, Rakouska či Francie.