Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vědecké výhrůžky začal zkoumat soud

Česko

Profesor vyhrožuje profesorovi, univerzita je na nohou. Ostrými slovy v akademických počítačích se musí zabývat policie i soud.

BRNO Učí o moudrosti a morálce – a právě on se podle policie uchýlil k anonymním výhrůžkám. Profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity podle obžaloby hrozil v e-mailech kolegovi Jaroslavu Hrochovi (na fotce vlevo) fyzickou likvidací. Včera poprvé vypovídal u Městského soudu v Brně.

Svému kolegovi přál třeba hřebík do žaludku. Horyna ale odmítl nejen autorství výhrůžných e-mailů, ale zpochybnil i jejich existenci. „Jsem nevinen,“ tvrdí.

Případ se táhne více než dva roky. „Napřed jsem si myslel, že jde o blbý žert,“ připustil Hroch. Agresivita zpráv se stupňovala a anonym začal hrozit násilím i rodině profesora. Útoky neustaly, ani když je Hroch vyvěsil na nástěnku katedry.

Odborně fundované napadání Do vyšetřování se proto zapojili policisté. Podle nich e-maily chodily z Horynova služebního počítače ve vedlejší kanceláři, důkazy se pojí i k počítači u něj doma. „Viděl jsem jen xerokopie či texty psané ve Wordu bez časových údajů odeslání,“ brání se Horyna. Na e-mailech vytištěných přímo ze schránky by podle něj datum ani čas doručení nechyběly. Původní podobu elektronických zpráv chce vidět i soud.

Horyna se obhajuje tím, že má domácí počítač kvůli poště propojen s pracovním PC. Domnívá se, že autor výhrůžek do e-mailů jednoduše zkopíroval takzvanou IP adresu jeho domácího počítače. „Napodobit IP je maličkost v jakémkoliv počítači,“ řekl. Soud si k této problematice nechá do dalšího líčení koncem února zpracovat znalecký posudek.

Výhrůžky přitom nepostrádaly odbornou fundovanost. Odesílatel má podle Hrocha rozsáhlé znalosti o německých a rakouských dějinách. V e-mailech se stylizoval do role historických postav, mimo jiné vystupoval jako zesnulý katolický disident Augustin Navrátil. Hrocha také překvapilo, jak dopodrobna jej anonym zná. „Věděl o tom, že do práce jezdím trolejbusem anebo že mi ve Spojených státech operovali prasklou kýlu. O tom jsem se na katedře před kolegy zmiňoval,“ vypověděl. Celkem asi patnáct výhrůžných zpráv jej potrápilo. „Dodnes e-mail otevírám nerad,“ přiznal.

Při výslechu se neukázalo, že by profesoři filozofie mezi sebou měli velké osobní spory. Horyna označil vztah ke kolegovi, s nímž se zná již 25 let, za neutrální. Hroch připustil, že poměry na pracovišti nejsou ideální. Kolegu Horynu, se kterým jej pojí specializace na německou filozofii, má však podle svých slov rád. Motiv jednání obžalovaného tedy ani není zřejmý.

Případ nenechává představitele Masarykovy univerzity v klidu. Včerejší líčení si nenechali ujít zástupci akademického senátu ani děkan fakulty. „Jsem rozpolcen. Co se zdálo být jasné, najednou jasné není. Kus papíru není důkaz,“ míní děkan Josef Krob, který přednáší na stejné katedře.

Pokud soud uzná Horynu vinným, hodlá s ním Krob okamžitě zrušit pracovní poměr. Zatím odborník na filozofa Immanuela Kanta, který proslul výroky o morálce, na fakultě přednáší. Pod tlakem akademického senátu jej děkan zbavil funkce v disciplinární komisi. Obžalovanému hrozí až rok vězení.

***

Z výhrůžných e-mailů dvou profesorů

* To by ti prospělo, pár ti jich naflákat, až budeš žrát chodník.

* Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa. Nech se zavřít do blázince, tam tě necháme na pokoji, mrtvolo.

* Přípravek, na který jsme čekali, je už na místě. Ale brzo už tě to bolet nebude, budeš mít pampersky a tři injekce sedativ denně.

Autor: