Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věděl jsem, že Dbalý pije. Je na tom velice špatně, říká obžalovaný chirurg

Česko

  5:00
PRAHA - Ve čtvrtek a v pátek vypovídal a čelil grilování soudkyní a státním zástupcem. Chirurg Michal Toběrný obžalovaný z mnohamilionové korupce společně s exředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým má však za to, že soudní senát svým vystoupením přesvědčil. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz těsně po výslechu však připustil, že soudkyně Silvie Slepičková na něj působí přísným dojmem. Soud pokračuje i tento týden.

Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý (vzadu vlevo) a jeho bývalý náměstek Michal Toběrný čekají na začátek hlavního líčení. foto: ČTK

Lidovky.cz: Máte za sebou den a půl výslechu. Jste s jeho průběhem spokojen?Nejde o to, jestli jsem spokojen. Překvapilo mě, že se po mě chtělo, abych hodnotil formulace v zadávací dokumentaci a nabídkách, jednotlivé věty a slova, která přísluší spíše právníkovi než lékaři.

Lidovky.cz: Myslíte si, že jste přesvědčil soudní senát o své pravdě, tedy o tom, že k žádné korupci nedošlo?
Doufám, že ano.

Lidovky.cz: Často jste nicméně říkal, že si nepamatujete, nevíte. Zároveň jste ale předsedal hodnotícím komisím rozhodujících o zakázkách. Jak si to vysvětlit?Předseda hodnotící komise jistě nemusí mít právnické vzdělání. Když jsem nevěděl či si nepamatoval, týkalo se to právních formulací v zadávací dokumentaci, již jsem nezpracovával a nebyl jsem ani jejím spoluautorem. Rovněž z jednotlivých nabídek, které jsem viděl, jsem si rozhodně nemohl pamatovat každou formulaci.

Lidovky.cz: Rozhodoval jste tedy na něčí doporučení, rady?
Ne, proto jsme si službu zaplatili u advokátní kanceláře, administrátora. Ten se zabýval právní stránkou věci, hodnotící komise pak tou věcnou.

Lidovky.cz: Připouštíte tedy, že k nějakým manipulacím mohlo dojít, aniž byste o nich věděl?
U zakázky na digitalizaci lze manipulaci vyloučit, protože tam došlo k jednohlasnému rozhodnutí komise. To znamená, že by někdo musel ovlivnit všech pět členů komise. U zakázky na gama nůž šlo o výběrové řízení bez uveřejnění, protože tam byl pouze jeden zájemce (společnost Transkontakt Medical, jejíž manažer Jozef Kalavský je také obžalován - pozn. red.).

Lidovky.cz: Formálně mohou být zakázky v pořádku, to se ale nevylučuje s tím, že vám z nich mohly plynout úplatky. Proto je například mezi obžalovanými úředník Pavel Kocourek, který měl poskytovat krytí na ministerstvu zdravotnictví...
Zde bude zajímavá výpověď administrátora zakázky, který vysvětlí, že my s naším vzděláním a naší znalostí zákona o veřejných zakázkách, jsme soutěž ani manipulovat nemohli. Pan inženýr Kocourek neměl možnost zasahovat do žádné veřejnoprávní kontroly, jíž podléhá každé takovéto řízení.

Zleva obžalovaní Tomáš Kadlec, Vladimír Dbalý a advokátka Petra Lamková.
Advokát Vlastimil Rampula hájící v kauze Homolka Pavla Kocourka.

Lidovky.cz: Proč jste nechtěl odpovídat na otázky státního zástupce týkající se ošetření vašich příbuzných v Nemocnici Na Homolce či cesty do USA? (ve svém textu o nich píše Vladimír Dbalý - pozn. red.)
Šlo o velmi intimní informace mé rodiny, onemocnění bratra a mého otce. Domnívám se, že takové věci není potřeba zveřejňovat.

Lidovky.cz: Ale on nechtěl znát žádné podrobnosti, ptal se jen, jestli se to stalo. Nevypadá to spíše, že pouze nechcete potvrzovat údaje z textu Dbalého? On v něm o těch událostech píše.
Já myslím, že ne. Jistě budeme navrhovat nějaké svědky uvedené v tomto takzvaném deníku. Ti potvrdí, zda se to stalo, či nestalo. Ale chtít po někom, aby si po tolika letech pamatoval konkrétní schůzku, to je velice obtížné.

Lidovky.cz: Jak na vás působila řeč Vladimíra Dbalého před soudem?
Pan doktor Dbalý je ve stavu, který sám popsal. Psychicky je na tom velice špatně a jeho výpověď tomu i odpovídala.

Lidovky.cz: Jak to myslíte?
Po stránce věcné odpovídala, přednes souvisel se stavem, v jakém je.

Lidovky.cz: V jakém je podle vás stavu?
Myslím, že je v depresi. Sám přiznal, že užívá antidepresiva.

Lidovky.cz: Během výslechu jste zmínil, že až zpětně jste si uvědomil, že jako ředitel Nemocnice Na Homolce mohl být pod vlivem kokainu a alkoholu. Skutečně si nikdo v takto špičkové nemocnici plné lékařů nevšiml, že její ředitel bere drogy a příliš pije?
U chronických uživatelů kokainu to není na první pohled příliš zřejmé. Já jsem si to uvědomil až zpětně v okamžiku, kdy tady padlo z úst doktora Dbalého, že pravidelně užíval kokain. Teprve poté jsem si uvědomil, že šnupači kokainu neustále posmrkávají, protože jim teče z nosu. O tom, že pije, jsem samozřejmě věděl. Ale my jsme se zpravidla viděli až po ránu nebo dopoledne, kdy jsme měli velmi krátké brífinky, v odpolední a večerních hodinách jsem ho viděl málokdy.

Lidovky.cz: Předpokládal bych, že právě ráno míval kocovinu.
Někdy samozřejmě ano.

Lidovky.cz: Jak na vás působí soudkyně Silvie Slepičková?
Jistě působí velmi přísným dojmem, na druhou stranu působí tak, že je velmi dobře připravena. Má velmi dobře nastudovaný spis a ptá se na konkrétní jednotlivosti, o nichž dopředu ví.

Soudní jednání v kauze Homolka jsme v minulém týdnu sledovali v on-line reportáži.

Autor: