Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Forejt nám sdělil, kolik lidí si můžeme pozvat, říkají manželé Bradyovi

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmaosmdesátiletý Jiří Brady. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA „Překvapilo nás to, nemohli jsme si nic takového představit,“ komentoval osmaosmdesátiletý Jiří Brady po příletu do Prahy fakt, že prezident Miloš Zeman zrušil jeho vyznamenání. Minulou středu mu volal šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, aby mu řekl, že obdrží 28. října řád T. G. Masaryka. Po schůzce Bradyho synovce, ministra kultury Daniela Hermana s dalajlamou, ale Hrad udělení ocenění zrušil.

O zrušení udělení státního vyznamenání se Jiří Brady s manželkou Terezou, která s ním do Prahy přiletěla z Kanady, kde žijí, dozvěděl z Lidových novin. „Nemáme zatím oficiální informace o tom, že by řád získat neměl,“ sdělila jeho žena Tereza.

„Nečekali jsme, že by se něco takového mohlo stát,“ řekl osmaosmdesátiletý Brady, který přežil hrůzy Terezína a Osvětimi a svůj život zasvětil líčení nacistických hrůz, na letišti. „Lidé by se měli ozvat, když se něco děje. Myslel jsem si, že je to jiný svět, že se to nestane, že je to demokratická země.“

Bradyho synovec a ministr kultur Daniel Herman (KDU-ČSL) v pátek večer oznámil, že mu prezident Miloš Zeman vyhrožoval, že pokud se setká s dalajlamou - což se stalo v úterý - jeho strýc státní vyznamenání nedostane. Hrad to popírá. Zeman pouze ministru financí Andreji Babišovi v sobotu v Lánech přiznal, že na Hermana naléhal, aby se kvůli vztahům s Čínou s dalajlamou nescházel.

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že seznam oceněných dostal ve středu a tam už Bradyho jméno nebylo - více ZDE:

23.října 2016 v 17:56, příspěvek archivován: 23.října 2016 v 19:52

Poprvé zveřejněno https://t.co/Fxcb7NZyxv

Brady původně oznámil, že mu hradní protokolář Forejt volal 14. října. V neděli informaci jeho žena opravila, datum bylo 12. října, podle slov jej zkontrolovala na mobilním telefonu.

„Bylo nám oznámeno, že pan Brady dostane řád T. G. Masaryka, že ta ceremonie je 28. října a dostali jsme detaily, kolik lidí si na to může pozvat, kdy to začne, jak to bude všechno probíhat,“ řekla Bradyová.

Šéfa hradního protokolu Forejta, který jim informaci telefonicky předával, se ptala, zda přijde ještě nějaká informace písemně. Odpověděl prý, že nikoli. Detaily, které potřebují vědět, se měli dozvědět v pondělí 24. října. Brady byl navrhnut na vyznamenání již v minulosti. Tehdy jim podle Bradyové nikdo netelefonoval. Forejt v pátek řekl, že nikomu udělení vyznamenání neoznamoval.

Jiří Brady (uprostřed), jeho žena Tereza a jeho synovec a ministr kultury...
Ministr kultury Daniel Herman ukazuje dopis, který obdržel v létě od kancléře...

Herman ještě před příletem jeho strýce zopakoval, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že pokud nezruší schůzku s dalajlamou, tak Brady vyznamenání nedostane. „8. září odpoledne na slovenském velvyslanectví při rozhovoru pan prezident řekl, že moji nominaci schválil, ale pokud se setkám s dalajlamou, že ji zruší. Takto mi to přímo řekl. Byli u toho dva ministři naší vlády, jeden velvyslanec a myslím, že ještě obsluhující personál,“ řekl Herman.

Zároveň novinářům ukázal dopis podepsaný kancléřem Vratislavem Mynářem, ve kterém Hrad potvrzuje, že se Hermanovým návrhem na udělení vyznamenání bude zabývat. V dopise se neuvádí, zda ocenění získá. Herman také zveřejnil sms, kterou podle svých slov dostal od Forejta. Ten v ní ministra informuje, „že diskutovaný návrh na udělení/propůjčení státního vyznamenání byl pro letošní rok odložen“. Zpráva podle Hermana byla doručena ve čtvrtek.

Věděli jsme, že je na Daniela tlak a připadá nám to hrozné, říkají manželé Bradyovi

Kdy jste se poprvé dozvěděli, že máte z rukou prezidenta Zemana převzít řád TGM?
Ve středu, kdy nám volal Jindřich Forejt (ředitel protokolu kanceláře prezidenta – pozn. red.). Řekl, že Jirka dostane řád TGM, v hrubých obrysech naznačil, jak bude ceremonie probíhat, kdy začíná, jak dlouho bude trvat. Sdělil, že v pondělí zavolá a upřesní více detailů. Žádný harmonogram jsme ale emailem nedostali. Už to byla vlastně třetí Jirkova nominace, myslím, že ty předcházející byly v letech 2013 a 2014, ale to nám nikdy nevolali.

Takže vás Jindřich Forejt přímo pozval?
Přímo neřekl, ať přijedeme, ale oznámil, že Jirka dostane řád, sdělil, kolik lidí si můžeme pozvat, jak to bude probíhat. A také nás upozornil, že máme být diskrétní. O zrušení návrhu jsme se dozvěděli z titulní strany Lidových novin. Nám konkrétně se nikdo neozval, prý nám zavolají v pondělí.

Věděli jste, že na vašeho synovce Daniela Hermana měl prezident Zeman vyvíjet nátlak v souvislosti s jeho setkáním s dalajlamou?
Věděli jsme, že je na Daniela tlak a připadá nám to hrozné. Česká republika je naším domovem, mysleli jsme si, že to je demokratická země... Tohle by nás v životě nenapadlo. Máme dost zkušeností z války, že lidé odvraceli hlavu, když se dělo něco hrozného, nějaké bezpráví...

Vždycky když se děje bezpráví, lidi se mají ozvat. Je špatně, když lidé mlčí a dělají, že se jich to netýká. Všichni víme, jak to dopadne, když je mlčící většina. Mysleli jsem, že tohle se dělo jen za války, že teď už je jiný svět.

Co říkáte tomu, že vám vyznamenání chce udělit alespoň rektor olomoucké univerzity?
Jsem moc rád, nemůže být nic příjemnějšího, než dostat ocenění od vlastní země

Jaký vás v České republice čeká program?
Pojedeme do Nového Města na Moravě a do Brna, máme tam přátele.

, ,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!