1. prosince 2015 16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedení Českých drah má stejný problém jako Mynář, manažerům chybí prověrka NBÚ

Vlak City Elefant Českých drah.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak City Elefant Českých drah.. | foto: České dráhy

PRAHA S utajenými informacemi se může seznamovat jen šéf ČD Pavel Krtek. Nechte se proklepnout, vyzval zbytek představenstva. Kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě ale i k ochraně ekonomických zájmů strategického podniku mají mít členové vedení Českých drah (ČD) bezpečnostní prověrku.

Jenže v současnosti ji dle informací LN vlastní pouze předseda představenstva Pavel Krtek. Je tak v pětičlenném managementu jediný, kdo prověrkou na druhý nejnižší stupeň důvěrné disponuje.

A to je potíž, protože stanovy společnosti předpokládají zastupitelnost členů představenstva. Smlouvy musejí standardně podepisovat dva členové vedení, přičemž nejméně jeden z nich je předsedou nebo místopředsedou představenstva. Pokud by tedy předseda Krtek z nějakého důvodu tento akt nemohl provést, neměl by ho kdo plnohodnotně zastupovat, protože se nesmí seznamovat s utajovanými informacemi.

Už počátkem září přitom představenstvo ČD projednalo důvodovou zprávu, v níž se uvádí: „I s ohledem na zvyšující se obecná bezpečnostní rizika na území Evropy se navrhuje, aby se v rámci zjištění kontinuálního jednání společnosti všichni členové představenstva mohli seznamovat při výkonu funkce s utajovanými informacemi na stupeň utajení důvěrné.“ Materiál doprovázel závazek společnosti rozšířit počet lidí, kteří se mohou s tajnými zprávami seznamovat.

Jenže jak zjistily LN, do minulého týdne si nikdo o prověrku nepožádal. „Předseda Krtek před časem vyzval ostatní členy představenstva, aby o bezpečnostní prověrku zažádali a o jejím získání ho následně informovali,“ napsal LN Radek Joklík z tiskového oddělení ČD.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!