Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Vedení ČSSD skončí, řekl Chovanec. Novým předsedou by mohl být nestraník

Česko

  10:36aktualizováno  15:05
PRAHA - Současné vedení ČSSD na dubnovém mimořádném sjezdu strany skončí, oznámil v sobotu podle na krajské konferenci na Vysočině statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec. Navrhuje, aby nového předsedu volili přímo všichni členové strany. Podle něj by strana také měla zvážit, zda neoslovit pro kandidaturu na předsedu i nestraníky. O termínu sjezdu rozhodne ústřední výkonný výbor v listopadu, bude v únoru nebo v dubnu.

Milan Chovanec foto:  Michal Šula, MAFRA

‚Jsem schopný straně pomoct.‘ Paroubek si řekl o návrat do ČSSD, vedení to projedná

„Výkonný výbor navrhnu svolat na listopad, aby byla šance se rozhodnout, jestli bude sjezd v únoru nebo v dubnu. Pokud by byl v únoru, tak by se přímá volba předsedy dala stihnout velmi těžko,“ řekl odpoledne v Praze Chovanec. Mimořádným sjezdem automaticky končí současné vedení.

Chovanec podle informací ČTK spolustraníkům z Vysočiny řekl, že strana v současné krizi potřebuje ve svém čele člověka, který bude mít silnou podporu členů i mandát. Proto chce navrhnout, aby byl volen přímo. Předsedu ČSSD volí podle stanov strany na dobu dvou let sjezd, pokud ústřední výkonný výbor (ÚVV) nerozhodl o přímé volbě předsedy.

„Řekl jsem, že se nebráním hledat i mezi nestraníky, ale nejen mezi nimi,“ podotkl statutární místopředseda později před novináři. Kandidát by ale do ČSSD vstoupit musel. „Vstoupit do sociální demokracie je velmi rychlý proces. Stačí jedna schůze místní organizace,“ dodal. Sám o kandidatuře do stranických orgánů zatím neuvažuje.

Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka
Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec

Dubnový termín sjezdu považuje za nejvhodnější i kvůli tomu, že umožní, aby se přímé volby předsedy zúčastnil co největší počet lidí, kteří by zároveň měli dost času na to objet regiony a představit tam svůj program a koncepci.

Sociální demokracie ve sněmovních volbách obhajovala 20,45 procenta hlasů, získala jen 7,27 procenta. Drtivý propad na jednociferný výsledek nezastavilo ani červnové rozdělení funkcí ve straně mezi Chovance, který v čele ČSSD nahradil premiéra Bohuslava Sobotku, a ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, jenž se stal volebním lídrem.

Filip skončí po 12 letech v čele KSČM. Novým lídrem strany chce být Skála

JAK SE VOLÍ PŘEDSEDA ČSSD?

- Předsedu ČSSD mohou zvolit všichni členové strany, kteří byli členy nejméně 30 dnů před prvním dnem hlasování.

- Kandidáty na předsedu strany mohou navrhovat krajský výkonný výbor, ÚVV a předsednictvo strany.

- Přímá volba je platná, pokud se jí zúčastní nadpoloviční většina členů strany, kteří byli členy nejméně 30 dní před prvním dnem hlasování.

- Kandidát, jenž obdrží nadpoloviční většinu odevzdaných platných hlasů, je zvolen.

- V případě rovnosti hlasů pro jednotlivé kandidáty nebo neplatnosti přímé volby zvolí předsedu strany sjezd.

- Přímo zvoleného předsedu může odvolat sjezd strany nejméně nadpoloviční většinou hlasů všech delegátů s hlasem rozhodujícím.

- Výsledek volby vyhlašuje sjezd strany nebo ÚVV, pokud zasedá dřív, než se koná sjezd. Tímto okamžikem se zvolený předseda ujímá funkce.

- Další podmínky organizace volby a případného odvolání předsedy jsou uvedeny ve Volebním řádu pro volbu předsedy ČSSD.

Chovanec před delegáty krajské konference připustil chyby současného vedení v komunikaci a zdůraznil, že by nové vedení mělo více a lépe komunikovat s členskou základnou na všech úrovních. Budoucnost ČSSD vidí v tom, že se otevře novým členům, odborářům, studentům nebo levicovým intelektuálům.

Strana podle něj také musí dělat jasná a čitelná rozhodnutí. Chovanec v projevu za nešťastné rozhodnutí označil květnové události kolem později stažené demise vlády. Z vlády byl odvolán tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO). Situace tehdy vyvolala vládní krizi. Chovanec tehdy prosazoval předčasné volby.

Vysočina chce odvolat vedení

Na návrh Milana Chovance ohledně nestraníka v čele strany zareagoval na twitteru také ministr zemědělství Marian Jurečka.

Krajská konference vyzvala vedení strany k rezignaci kvůli výsledku voleb. Chce odchod strany do opozice a rychlé svolání sjezdu. Drtivá většina se shodla, že je třeba stranu radikálně změnit, sdělil Petr Krčál, který v sobotu obhájil pozici předsedy krajského výkonného výboru.

Statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec spolustraníkům na Vysočině řekl, že se nebrání tomu, aby se sjezd uskutečnil dřív. Dubnový termín ale považuje za nejvhodnější i kvůli tomu, že by umožnil přímou volbu předsedy ČSSD všemi členy strany, již Chovanec také navrhl. Současné vedení strany podle něj na dubnovém mimořádném sjezdu strany skončí.

„Jsou ohlasy pro a také proti. Určitě si myslím, že se to bude řešit na nejbližším zasedání našeho nejvyššího orgánu,“ řekl Krčál k možnosti přímé volby předsedy. Doplnil, že se k přímé volbě přiklání, ale očekává další diskusi.

Krčál: Komunální volby jsou hlavní prioritou

Debata o výsledcích voleb byla podle Krčála na krajské konferenci emotivní, přestože ČSSD na Vysočině měla nejlepší výsledky ze všech krajů. Na celostátní úrovni strana získala 7,27 procenta hlasů a z 50 poslaneckých křesel jí zůstalo 15. Na Vysočině zvolilo sociální demokraty 9,37 procenta voličů.

Krajská konference v sobotu také vyzvala stranické vedení kraje k rychlému zahájení příprav na komunální volby příští rok. „To je teď pro mě nejdůležitější úkol,“ řekl Krčál. Podle jeho názoru má ČSSD na Vysočině pevné a zdravé jádro.

Sociální demokraté, kteří v Kraji Vysočina zvítězili v předčasných volbách v roce 2013 i v řádných volbách v roce 2010, si tentokrát v regionu pohoršili o téměř 14 procent. Do Sněmovny se za ČSSD na Vysočině dostal pouze hejtman Jiří Běhounek, který byl jako nestraník lídrem kandidátky, zatímco v minulém volebním období obsadili sociální demokraté z Vysočiny ve Sněmovně tři křesla.

Členové ČSSD se neshodnou

Většina sociálních demokratů ale nechce, aby se předsedou ČSSD stal nestraník, zjistila ČSSD. Krajský předseda v Libereckém kraji Jan Mečl se domnívá, že přímá volba předsedy by se měla nejdřív prodiskutovat. „Strana má stanovy, předsedu volí sjezd a toto je nová informace, se kterou já asi neumím zacházet v této chvíli, protože bychom asi museli upravit stanovy,“ uvedl Mečl.

Hledat předsedu mezi nestraníky se mu nezamlouvá. „To mi přijde nepromyšlené. Aby vedl tradiční stranu nestraník, to bych asi nesouhlasil,“ dodal. Předseda ČSSD v Ústeckém kraji Miroslav Andrt nepovažuje přímou volbu za současné situace za nejšťastnější řešení.

„Myslím si, že by spíše měl být dán prostor pár lidem, co budou chtít, trochu nadneseně řečeno, prapor zvednout,“ řekl. Bojí se, že by regiony hlasovaly jen pro své kandidáty. Nesouhlasí ani s nestraníkem v čele. Podle něj jsou ve straně stále lidé bez pošramocené pověsti, kteří jsou schopni získat důvěru napříč republikou.

Nestraník by měl vstoupit do ČSSD

Předsedkyně ČSSD ve Zlínském kraji Milena Kovaříková řekla, že volba předsedy všemi členy je pro ni názor zajímavý a akceptovatelný. „Nedokážu si však představit ve vedení ČSSD člověka, který není jejím členem,“ uvedla. „Návrh Milana Chovance je seriózním námětem k debatě a pokládám ho za podporyhodný,“ uvedl člen předsednictva ČSSD a místopředseda krajského výkonného výboru Roman Vaigel.

ČSSD se po katastrofálním volebním výsledku topí v dluzích

Místopředsedkyně karlovarské krajské ČSSD Markéta Wernerová by proti přímé volbě předsedy nic nenamítala, rozhodně by ale nesouhlasila s její korespondenční formou. „Smysl stran nebo jakéhokoliv spolku je setkávání a sdělování si názorů,“ míní Wernerová. Nyní již bývalá poslankyně si dovede představit osobnosti z řad nestraníků, které s ČSSD dlouhodobě úzce spolupracují. „Pokud by se ale případný nestraník opravdu měl stát předsedou, stejně by musel do strany vstoupit,“ připomněla.

I bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek podotkl, že případný nestraník by do strany musel vstoupit, protože předsedou může být jen její člen. Přímou volbu ale podporuje. „Je to jediná možnost, jak vrátit po letech do personálního rozhodování o vedení strany celou členskou základnu. Snad ji nějaké zajímavé osobnosti z řad nestraníků posílí a pomohou ji zachránit,“ uvedl Hašek.

Přímou volbu členskou základnou vítá i bývalý brněnský primátor Roman Onderka, který se nyní stal poslancem. „Vnímám to jako první moment povolební sebereflexe ČSSD,“ uvedl. Olomoucký primátor a člen předsednictva Antonín Staněk k návrhu uvedl, žeteoreticky je možné si představit cokoliv,ale bude to předmětem vnitrostranické diskuze.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...