Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedení ČSSD stojí za Sobotkou a buňku v Duchcově zruší, tvrdí Gajdůšková

Česko

  14:30
ÚSTÍ NAD LABEM - Politické grémium sociální demokracie bude trvat na zrušení místní organizace v Duchcově kvůli spolupráci s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Podpoří tak svého předsedu Bohuslava Sobotku, tvrdí místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Vláda a ministerstva by se však podle ní měla více zabývat situací ve vyloučených lokalitách.

Alena Gajdůšková z ČSSD foto: ČTK

Lidovky.cz: Co říkáte na rozhodnutí ústecké ČSSD, která nezrušila místní organizaci v Duchcově za spolupráci s DSSS?
Problém je především v té lokalitě. Pro mě osobně je to signál, že jsou tam složité problémy a situace tam není dobrá. Musíme věnovat pozornost tomu, co se tam děje. Pozice našeho krajského výkonného výboru o tom nakonec hovoří i ve svém usnesení. Tam je apel právě na ministerstva a vládu, aby se situací ve vyloučených lokalitách zabývaly intenzivněji.

Kdo může místní organizaci ČSSD v Duchcově zrušit?

  • Buňku v Duchcově mohl zrušit její nadřízený Krajský výkonný výbor ČSSD v Ústí nad labem, ten to však v pondělí zamítl (více ZDE).
  • Podle stanov má pravomoc zrušit místní organizaci ještě Ústřední výkonný výbor ČSSD, který se sejde 13. prosince v hotelu Olšanka. Politické grémium strany (nejužší vedení) tuto pravomoc nemá.

Lidovky.cz: Ale měla by sociální demokracie zrušit buňku v Duchcově?
Politické grémium bude jistě jednat v duchu vyjádření svého předsedy (Sobotka trvá na zrušení místní organizace a odchodu jejích členů -pozn. red.). Pro sociální demokracii jako takovou je naprosto nepřijatelné spojení se stranou DSSS, jejíž ideologie vychází z neonacismu. Extremistické strany jsou absolutně v nesouladu s hodnotami sociální demokracie. Tím se bude zabývat vedení sociální demokracie.

Lidovky.cz: Není problém také uvnitř krajské ČSSD, jejíž rozhodnutí je vzdorem vůči vedení strany?
To není určitě v tuto chvíli k jednání a s tímto to podle mého názoru nesouvisí. Jako vzdor to nevnímám, není to záležitost vnitřního chodu sociální demokracie. Je to záležitost odrazu reality, která je v severních Čechách a my to řešení najít musíme.

Lidovky.cz: Neptala jste se na konkrétní příčiny vzniku koalice v Duchcově u někoho z ústecké ČSSD?
To určitě ještě budeme řešit.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Kdy definitivně rozhodne vedení strany, jejíž jste místopředsedkyní, o budoucnosti sociální demokracie v Duchcově?
Politické grémium zasedá v pátek a s vysokou pravděpodobností se tím budeme zabývat. Výkonný výbor pak proběhne 13. prosince.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat