21. prosince 2018 11:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Vedení OKD chybí sociální instinkt.‘ Bývalému polskému viceministrovi vadí po důlním neštěstí informační vakuum

Na místě probíhá odvětrávání zavalené důlní chodby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě probíhá odvětrávání zavalené důlní chodby. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Katovice Vedení společnosti OKD chybí podle bývalého náměstka polského ministra hospodářství Jerzyho Markowského jakýsi „sociální instinkt“, překvapila ho nízká úroveň informací ohledně čtvrtečního neštěstí v dole ČSM v Karviné. V pátek to tento bývalý horník řekl ve zpravodajské televizi TVN24. Po výbuchu metanu v dole zahynulo 13 horníků, z toho 12 Poláků.

„My jsme si v Polsku zvykli na určité standardy záchranných akcí - že je všechno transparentní, všichni vědí všechno - od premiéra až do posledního člověka v dole,“ uvedl Markowski.

Důl ČSM Stonava sever, kde se stalo důlní neštěstí, při kterém zahynulo 13...
Černý prapor vlál 21. prosince 2018 na stožáru u dolu ČSM na Karvinsku, kde...

Markowski tvrdí, že polské hornictví je ještě postavené na „zdravých zásadách“. Připomněl, že české doly v posledních dvaceti letech přešly do soukromých rukou. Noví majitelé prý zanedbali mnoho procedur i zásad týkajících se tak těžké práce, jako je ta pod zemí. Češi podle něho „odvykli dramatičnosti války s přírodou v hornictví. To vede k tomu, co teď máme,“ tvrdí Markowski.

Polsko největší důlní neštěstí od začátku nového tisíciletí zažilo v listopadu 2006, kdy v dole Halemba ve městě Ruda Ślonska zahynulo 23 horníků. Dvacet havířů zemřelo v září 2009 po výbuchu metanu v dole Wujek-Ruch Ślonsk v tom samém městě. Letos v květnu po otřesu v hloubce 900 metrů v dole Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój přišlo o život pět horníků.

Důlní neštěstí v Česku i ve světě

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.