Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Bek bude už třetím ministrem školství za STAN, schválilo to vedení hnutí

Vít Rakušan a Mikuláš Bek na sjezdu Starostů a nezávislých v Hradci Králové (23. července 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Širší vedení vládního hnutí STAN, celostátní výbor, v úterý schválilo nominaci Mikuláše Beka na post ministra školství. Post ministra pro evropské záležitosti má zastávat Martin Dvořák, který je nyní náměstkem ministra zahraničí Jana Lipavského. Prezident Petr Pavel bude o změnách ve vládě s premiérem Petrem Fialou jednat 2. května.
  9:04aktualizováno  21:13

Bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek má být již třetím ministrem školství za Starosty a nezávislé v tomto volebním období. Dosud byl ministrem pro evropské záležitosti.

„Cením si navržení do pozice ministra školství a děkuji Vladimíru Balašovi za práci, kterou na resortu odvedl. Vzdělávání je pro Starosty a nezávislé dlouhodobě strategickou oblastí. Jsem připraven panu premiérovi i panu prezidentovi nastínit své priority, mezi které bude patřit například téma dostupnosti základních a středních škol,“ uvedl v úterý Bek.

Končící ministr Balaš minulý týden uvedl, že rezignaci na post ministra školství zvažoval od ledna. „Jsem vyčerpaný a nejsem si jistý, že mám dost energie, kterou ministerstvo potřebuje. Měl jsem covid, který neprobíhal úplně jednoduše, a mám teď zdravotní problém, který přetrvává,“ řekl pro Seznam Zprávy. Poslanecký mandát si prozatím ponechá.

Jako svého prvního nominanta Starostové a nezávislí na post ministra školství nominovali spoluzakladatele hnutí Petra Gazdíka. Ten loni v létě rezignoval kvůli kontaktům s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který je obviněn v korupční kauze Dozimetr. Po odchodu Gazdíka z funkce ho nahradil ústavní právník Vladimír Balaš, který ale ve vládě vydržel také jen několik měsíců.

Dvořák, který má být novým ministrem pro evropské záležitosti, byl v minulosti primátorem Hradce Králové či velvyslancem v Kuvajtu.

„Vážím si důvěry od kolegů z hnutí STAN. Jsem připravený být součástí této vlády a reprezentovat v ní náš program a hodnoty. Evropská unie, to jsme my všichni, a já jsem rád, že si to tato vláda od začátku svého vzniku uvědomuje. Úspěch českého předsednictví je obrovskou zásluhou mimo jiné Mikuláše Beka, který se svým týmem dokázal, že Česko může být v Unii slyšet a že je to správné. Bude mi velkou ctí na jeho práci navázat, pokud budu skutečně jmenován,“ řekl kandidát na ministra pro evropské záležitosti Martin Dvořák.

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...