Vedli, pak odešli s debaklem

Čeští florbalisté prohráli na mistrovství světa s Finskem 1:6 a dnes je čeká boj o bronz

HELSINKY/PRAHA I když tomu jednoznačný výsledek 1:6 pro Finsko příliš nenasvědčuje, čeští florbalisté dlouho sahali po senzační šanci zahrát si na mistrovství světa o zlaté medaile. Výběr trenéra Tomáše Trnavského včera v Helsinkách téměř tři čtvrtě hodiny trápil nabušený domácí tým, který poslední šampionát vyhrál.

Tempu soupeře ale nakonec nestačil a po očekávaném debaklu se musí spokojit jen s dnešním bojem o bronzový kov proti Švýcarsku. „Byl to statečný výkon. Přišel těžký soupeř a jiná motivace pro kluky. Soustředili se. Dali do hry nasazení a srdce,“ těšilo Trnavského.

Na hřiště v Hartwall Areně vstupovali jeho svěřenci jako velcí outsideři. Do semifinále totiž postoupili po rozpačitém výkonu s průměrným Estonskem, a Finsko navíc porazili jen jednou z celkem 24 vzájemných utkání.

Zlom přišel ve druhé třetině Naděje na zopakování osm let starého vítězství přitom ožily nečekaně brzy. Už ve 2. minutě Sladký umlčel domácími fanoušky zaplněnou halu, když pohotovou střelou zády k brance prostřelil zaskočeného gólmana Toivoniemiho.

A vyrovnaná partie pokračovala až do druhé třetiny, kde také skončila. Vyrovnání přinesla po půl hodině hry hned úvodní střela Finů během českého oslabení a stejně dopadla i jejich rozehrávka o deset minut později. „U první standardky byla špatně postavená zeď. Když jsme v oslabení, tak musí být u brány stoprocentně postavená, hustá a hned zakleknutá, aby se gólman mohl soustředit na něco jiného. Bylo tam i špatné blokování holí,“ zlobil se Trnavský.

Dva rychlé góly jeho tým definitivně zlomily. Z jejich repertoáru najednou zmizely nebezpečné protiútoky, soustředěné bránění i zázračné zákroky brankáře Kafky. „Škoda, asi se nám to stalo trošičku osudným. Byla tam strašně velká chyba v bránění. Finy jsme zvedli a pak už se při té jejich velké útočné síle těžko hraje,“ smutnil kouč. Poslední třetina se proměnila v jednostrannou exhibici Finů, kteří si do sítě českých sparingpartnerů s chutí zastříleli. Skórovali pak čtyřikrát a udělali ze zápasu jednoznačnou záležitost. „Bojovali jsme statečně a škoda, že jsme na konci druhé třetiny z přesilovky nestihli vyrovnat,“ litoval Trnavský, který prý nabádal hráče k větší útočné aktivitě. Finsko dnes bude obhajovat předloňské vítězství na mistrovství světa proti Švédsku. Na české florbalisty zbyl pouze zápas o bronzové medaile se Švýcarskem. „Musíme je urvat za každou cenu,“ hecoval útočník Tomáš Sladký.

VÝSLEDKY MS

* Semifinále Finsko - ČESKO 6:1 (29. Tiitu, 32. Forsten, 44. Järvi, 45. Jussila, 47.

Mika Kohonen, 57. Tiitu - 2. SLADKÝ), Švédsko - Švýcarsko 3:2.

* O 5. - 8. místo Lotyšsko - Estonsko 8:1, Norsko -Rusko 11:6 * Dnešní program 9.00 o 5. místo: Lotyšsko - Norsko 12.00 o 3. místo: Česko - Švýcarsko 15.00 finále: Finsko - Švédsko Zápas o 3. místo dnes odvysílá ČT 4 živě, finále jen ze záznamu