Vedoucí Slavii nepomohla ani penalta

Ligový podzim skončil pro fotbalisty Slavie ztrátou. Po remíze 0:0 v Příbrami přezimují v čele tabulky s šestibodovým náskokem na druhou Mladou Boleslav.

PŘÍBRAM Před zimní přestávkou dostali pronásledovatelé jinak suverénního vládce nejvyšší soutěže malý dárek. Už potřetí za sebou si Slavia z hřiště soupeře odvezla jen bod. K vítězství v Příbrami měla blíž, jenže Necid neproměnil na začátku druhé půle penaltu – a nerozhodné skóre se i proto nezměnilo.

Trenéra Slavie Karla Jarolíma to mrzelo. „Vyhrát jsme tu určitě chtěli, i když jsme nenasadili nejsilnější sestavu,“ tvrdil po utkání.

Při posledním letošním vystoupení v lize lídr soutěže skutečně šetřil síly na nadcházející duel v Poháru UEFA s Hamburkem. Bylo to patrné při pohledu na základní sestavu, s níž červenobílí do Příbrami přicestovali. Zcela volno dostal záložník Tijany Belaid, jen na lavičce odpočívali Marek Jarolím a Dušan Švento. „Cítil jsem, že se nabitý program na některých příliš kumuluje,“ vysvětlil úlevy Jarolím.

Do přestávky nedošlo ani na očekávaný souboj dvou nejlepších ligových kanonýrů. Zatímco desetigólový kapitán Příbrami Daniel Huňa na promrzlém hřišti nechyběl celých 90 minut, slávistický kanonýr Tomáš Necid v první půli odpočíval mezi náhradníky. Po návratu z šaten se už na trávníku objevil.

Uběhlo šest minut a dostal ideální příležitost předvést, že mu střelecká sebedůvěra neschází. Šenkeřík si proskočil skrz příbramskou obranu a přepadl přes vybíhajícího Slavíka – sudí nařídil penaltu.

K její exekuci se hrnul Necid. V minulém kole proti Teplicím ve stejné situaci uspěl. „I kvůli tomu jsem si věřil,“ tvrdil. Tentokrát všechno dopadlo jinak. Brankář Slavík odčinil penaltový faul a Necidův slabý pokus chytil.

Skoro jako v Žilině Neproměněný pokutový kop zůstal největší slávistickou šancí. Kdo sledoval matné čtvrteční vystoupení posledního pohárového zástupce v Žilině, musely mu některé pasáže včerejšího utkání připadat hodně povědomé. Převaha Slavie měla totiž většinu času statický charakter, i když ani soupeř toho mnoho nepředvedl. „Stanovili jsme trochu jinou taktiku než obvykle. Chtěli jsme to ubránit,“ přiznal Huňa.

Naskytly se i situace, z nichž mohli hosté vytěžit vedení. Po téměř měsíční pauze se připomněl Vladimír Šmicer, míč z jeho hlavy přeskočil od břevna do zámezí. Přímý kop Ladislava Volešáka naopak mířil pod břevno, ale Slavík mu nastavil ruku. Ještě dvacet minut před koncem zaváněl nebezpečím Necidův únik. Po zpětné přihrávce dostal prostor k zakončení Šmicer, jenže ho nedokázal využít.

Spokojenost proto panovala jen na jedné straně. Hlasitý pokřik zněl po utkání z příbramské šatny. „Věděli jsme, že když budeme bojovat, máme šanci na úspěch,“ vychutnával si cenný výsledek kouč Příbrami Massimo Morales.

***

1. FK Příbram 0 Slavia Praha 0

Rozhodčí: Mikel - Handlíř, Pelikán. ŽK: Müller, Slavík - Brabec, Hubáček, Krajčík. Diváci: 3752. Příbram: Slavík - Mapanya, Müller, J. Štochl, Mišun - Klesa, Tarczal (90. Nechvátal), Borek, Pleško - Huňa, Fantiš (81. Kalabiška). Slavia: Vaniak - Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček - Volešák (73. M. Jarolím), Tavares, Janda (46. Necid), Černý - Šmicer, Šenkeřík (61. Ivana).