Vedoucí Teplice dál utíkají Spartě

Fotbalová liga má ve své jarní části v čele poprvé lídra, kterého od pronásledovatelů neodděluje pouze lepší skóre. Teplice po vítězství nad Plzní odskočily Spartě o tři body.

TEPLICE Nebyl to ten suverénní tým, který na podzim kraloval celé lize, ale na vítězství to stačilo.

Fotbalisté vedoucích Teplic zvládli dohrávku 16. kola, která byla v listopadu odložena kvůli chřipkové epidemii v teplické kabině, a po vítězství 2:1 nad Plzní se na jaře poprvé dostali do „trháku“.

„Spartě jsme odskočili, ale jen trošičku. Na jaře jsme potvrdili, že patříme do špičky, ale zápas s Plzní ukázal, že máme na čem pracovat,“ připustil kouč Teplic Jiří Plíšek.

Zatímco v sobotu jeho tým devadesát minut „válcoval“ Bohemians Praha, včerejší utkání nabídlo promrzlým fanouškům přesně opačný příběh. Navrch měl soupeř.

A hlavní zásluhu na tom měl paradoxně bleskový gól z 10. minuty. Po Vachouškově přímém kopu se k míči dostal slovenský obránce Matej Siva a ze šesti metrů ho pohotově poslal do plzeňské branky,

„To, co se nepodařilo nám, tedy prostřelit gólmana, se Teplicím podařilo hned při první šanci,“ posteskl si trenér Plzně Pavel Vrba.

Severočechy tíží sen o titulu Vedoucí tým si lepší scénář přát nemohl, jenže v dalších minutách se stáhl do obrany a pak jen nervózně sledoval, jak se na jeho branku valí jedna akce za druhou.

„Plzeň byla nejlepší soupeř, s jakým jsme v této sezoně na Stínadlech hráli,“ tvrdil Plíšek. „Přehrávali nás hlavně v záloze, vůbec jsme si nevěděli rady s tím, jak se hráči soupeře prolínali.“ Tepličtí sice sní o tom, že za deset týdnů oslaví premiérový titul, jenže ta představa je zároveň na hřišti tíží jako koule u nohy.

„Nebyli jsme nervózní. Plzeň má perfektní útok, šikovně roztahuje hru do stran a to se pak strašně špatně brání,“ vysvětloval brankář Martin Slavík.

Právě on se stal největším hrdinou domácích. Nebýt jeho, Plzeň by se v Teplicích téměř jistě bodově dotáhla na vedoucí kvarteto. „Konečně jsem aspoň něco chytil,“ mávl rukou Slavík, který zaskakuje za zraněného Tomáše Grigara.

Západočeši byli nejblíže ke gólu po půl hodině hry, kdy Pavel Horváth vysunul Marka Bakoše, ale ten ve vyložené šanci trefil pouze dobře postaveného Slavíka.

Rozhodl brejk Mahmutoviče Nápor Plzně nakonec utnula až druhá branka Teplic. Běžela 51. minuta, když za středovým kruhem Došek sklepl míč pod nohy Aidina Mahmutoviče a ten pak s míčem dosprintoval až do branky.

„Teplice ve druhém poločase čekaly na brejky a právě gól Mahmutoviče byl ukázkou toho, co asi chtěly hrát,“ uznal Vrba.

Naději pro jeho tým sice pětadvacet minut před koncem vykřesal Bakoš, který se napodruhé před brankou nemýlil, jenže to bylo málo.

Domácím totiž situaci výrazně ulehčilo vyloučení Davida Limberského. Těsné vítězství si pohlídali.

„Vytěžili jsme z minima maximum,“ ulevil si obránce Martin Klein. „Vydřené vítězství nás ale může nakopnout víc než hladká výhra 4:0,“ dodal domácí stoper.

Právě proto teď ostatně Teplice vedou ligu: s fotbalovou krásou šetří, ale jejich účelná hra funguje.

FK Teplice 2 Viktoria Plzeň 1

Branky: 10. Siva, 51. Mahmutovič - 65. Bakoš. Rozhodčí: Matějek - Chytil, Mencl. ŽK: Vidlička - Limberský, Rada. ČK: 72. Limberský. Diváci: 3008. Poločas: 1:0. Teplice: Slavík - Vidlička, Matula, Klein, Siva - Verbíř (78. Kalivoda), Ljevakovič, Vachoušek (90. Doležal), Stožický - Došek (66. Zoubele), Mahmutovič. Plzeň: Daněk - Ševinský, Navrátil, Bystroň, Limberský - Petržela, Rada, Horváth, Rajtoral (70. Jiráček) - Bakoš (87. Vaněček), Kolář (76. Lecjaks).