17. července 2015 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extrémní vedra zasáhnou téměř celé Česko, v neděli i jih Moravy

Vysoké teploty přetrvají. Celý víkend bude vhodné počasí na koupání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoké teploty přetrvají. Celý víkend bude vhodné počasí na koupání. | foto: ČTK

PRAHA Meteorologové rozšířili a zvýšili stupeň varování před velmi vysokými teplotami v Česku. Podle jejich zpřesněné výstrahy vysoký stupeň nebezpečí veder hrozí v sobotu na téměř celém území republiky, nejvyšší teploty mohou vyšplhat až k 37 stupňům Celsia. Na jihu a východě Moravy zůstanou i v neděli.

Současně se budou od pátečního odpoledne až do nedělního večera vyskytovat silné bouřky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Maximální teploty budou v polohách do 600 metrů nad mořem nejčastěji vystupovat v pátek na 31 až 35 stupně, v sobotu na 33 až 37 stupně a v neděli na jižní a východní Moravě na 33 až 36 stupně,“ uvedli meteorologové.

Sucho přináší riziko požárů

Vysoký stupeň nebezpečí před vysokými teplotami tak platí pro sobotu od 12:00 do 21:00 pro všechny kraje s výjimkou Ústeckého, Libereckého a Karlovarského. V neděli zůstává tato výstraha v platnosti pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Na jihu Moravy navíc platí kvůli teplu a suchu riziko vzniku požárů.

Vedro se o víkendu nevyhne ale ani Ústeckému, Libereckému a Karlovarskému kraji, pro které ale vydali meteorologové varování s nízký stupněm nebezpečí.

Blíží se bouřky

V pátek pozdě odpoledne a večer se k vedru přidají zejména na západě a severozápadě Čech silné lokální bouřky. Meteorologové ale nevylučují, že by mohly být i na dalších územích Čech a na Českomoravské vrchovině. V noci na sobotu bude bouřit ve východní polovině Čech a v sobotu a neděli na celém území republiky.

Slunečného počasí a koupání si užívali lidé 16. července v plaveckém areálu v...
Slunečno a vysoké teploty - ideální počasí pro koupání.

„V bouřkách se mohou vyskytnout především přívalové srážky a kroupy, v menší míře silné nárazy větru,“ doplnil ČHMÚ.

Vysoké teploty mohou vést k přehřátí a dehydrataci organismu. Lidé by proto měli omezit tělesnou zátěž, používat ochranné prostředky a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Je vhodné pít dostatečné množství nealkoholických nápojů bez kofeinu.

ČTK