Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vedra se v červenci už nevrátí

Česko

PRAHA Tropické počasí skončilo. Alespoň pro poslední červencový týden už meteorologové nepočítají s návratem teplot přes třicet stupňů Celsia. Prudké ochlazení, až o dvacet stupňů, přinesla do Česka studená vlna na začátku víkendu. Zejména v noci na sobotu ji doprovázely bouře a déšť.

Vichr lámal stromy a větve a voda zaplavovala sklepy. Hasiči museli odčerpávat vodu z brněnského Pavilonu Anthropos a ze znojemské nemocnice. V noci evakuovali dětský tábor u rozvodněného potoka ve Šluknově na Děčínsku.

Na jihu Moravy zasahovali hasiči nejméně na 70 místech, nejvíc v Brně a okolí. U Troubska na Brněnsku čerpali vodu z laguny, která se vytvořila na dálnici D1. Voda v Anthroposu způsobila zřejmě ještě větší škody než bouřka před několika týdny, tehdy šla přitom škoda do milionů korun. Bouřka v kraji nijak výrazně nezvýšila hladiny řek.

Na Děčínsku museli v sobotu v noci hasiči na žádost vedoucích tábora evakuovat 22 lidí, z toho 19 dětí. Problémy napáchaly deště v Jílovém na Děčínsku, kde voda zaplavila několik sklepů. Prudký déšť, který se do rána přehnal přes sever Čech, zvedl hladinu říčky Smědé na druhý stupeň povodňové aktivity. Zatímco na horní části toku začala během dne voda opadat, na dolní části byl v sobotu odpoledne vyhlášen dokonce třetí stupeň, tedy stav ohrožení. Zvýšené hladiny řek hlásili vodohospodáři i z Bruntálska a Opavska.

S popadanými stromy se potýkali hasiči ve Středočeském kraji. V Jevanech u Prahy spadl strom přímo na projíždějící auto. Uvnitř seděli dva lidé, z nehody vyvázli bez zranění. V Kněževsi zase málem přetekla hráz rybníka. Vodu se ale podařilo včas upustit.

Chladný a vlhký vzduch bude nad české území pronikat také v nejbližších dnech. I když denní teploty mají den ode dne stoupat, až na konci týdne by se měly vyšplhat ke 25 stupňům Celsia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!