4. srpna 2018 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vedra neopustí ČR ani v dalších dnech, sucho bude pokračovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
V horkých dnech se někteří koupou i ve Vltavě v pražském centru nedaleko... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V horkých dnech se někteří koupou i ve Vltavě v pražském centru nedaleko... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Vedra neopustí Česko ani v dalších týdnech. V neděli se vysoké teploty sice zmírní o pár stupňů, od úterý bude ale teplota opět stoupat k extrémně nadprůměrným teplotám kolem 35 stupňů Celsia.

Od konce příštího týdne by měly maximální teploty dosahovat průměrných 26 stupňů a v týdnu na přelomu srpna a září by měly klesnout na zhruba 24 stupňů. Sucho bude ale pokračovat dál, srážky v podobě bouřek a přeháněk budou spíše lokální. Vyplývá to z týdenní předpovědi a měsíčního výhledu počasí, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejen turisté v horkém srpnovém dni uvítali možnost se zchladit.
Zemědělec, který u Klatov chová 118 krav plemene Aberdeen Angus, se potýká s nedostatkem krmení v důsledku horka.

Celé období od 6. srpna do 2. září tak bude podle meteorologů teplotně nadprůměrné, z hlediska srážek bude průměrné. „Srážky zejména v první polovině období budou mít převážně lokální charakter, proto nelze očekávat všeobecné zmírnění vláhového deficitu,“ uvedli meteorologové.

Nebývale vysoké teploty teď ale panují v celé Evropě od Skandinávie po Řecko, vůbec nejvíce přitom ukazují teploměry v Portugalsku a Španělsku, kde v pátek dosahovaly teploty v některých oblastech dokonce k 45 stupňům Celsia. Vlna veder si v zemi dosud vyžádala tři mrtvé.

Průměrná teplota v období od 6. srpna do 2. září činí v Česku 17,5 stupně. Zatím nejtepleji bylo v této době před třemi lety, kdy bylo v průměru 21,6 stupně Celsia. Naopak nejchladněji bylo v roce 1978 s průměrnou teplotou 13,9 stupně.

ČTK
  • 1Diskuse
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.