Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vejdělek ne, Febiofest ano? Dokumenty zdarma určitě!

Česko

Okna

I filmoví publicisté samozřejmě rádi a často používají Facebook. Mimo jiné k tomu, aby(chom) alternativním kanálem dali najevo své nadšení, znechucení či jiný postoj vůči konkrétním filmům. Často jde o reakci na snímky, jejichž promítání pro novináře právě proběhlo, ale někdy je facebooková kampaň dokonce předběhne. Schytal to tak i nebohý Jiří Vejdělek se svou „vášnivou komedií“ Ženy v pokušení, a to v podstatě na základě pouhého traileru a svého internetového deníčku. Okázale se pohoršovat nad určitými filmy zkrátka patří k bontonu už dávno. Novinkou ale je pohoršování se nad texty kolegů, kteří si nedejbože myslí něco jiného než my. Takže pozor: recenze na Ženy v pokušení vyjde v tomto listu už zítra!

Své stránky pro fanoušky mají na Facebooku samozřejmě i konkrétní filmy, filmové festivaly a další akce. Ta, která patří nadcházející přehlídce Febiofest, patří k těm nejlepším. Sype novinky i několikrát denně a informuje příznivce o všem od programu přes znělky, hosty a doprovodný program až po narůstající čilý ruch v zákulisí příprav. Novinkou nejžhavější je, že začal předprodej lístků. První divák prý čekal ve festivalovém centru, multiplexu Cinestar na pražském Andělu, s předstihem celých pěti hodin. Tomu se říká fanoušek! Určitě o tom napsal i na Facebook. Ado třetice ke spojení kinematografie a internet, tentokrát nejpřímějšímu. Stejně jako loni nabízí portál www.docalliancefilms. com zdarma k vidění dokumentární snímky, které byly nominované a oceněné v rámci letošního ročníku Českých lvů. Do neděle se tak dají streamovat angažovaný časosběrný titul Auto*Mat režiséra Martina Marečka, tragikomické ohlédnutí Občan Havel přikuluje Jana a Adama Novákových, depresivní cestopis Vítejte v KLDR! Lindy Jablonské a dvacetiminutová ukázka z vítězných Zapomenutých transportů do Polska Lukáše Přibyla. Nedělí ale nic nekončí. Obří portál nabízí na 350 dokumentárních i experimentálních filmů převážně z Evropy, které jsou ke zhlédnutí či stažení za poplatek od pětadvaceti do sta korun.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...