Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velebova akce islamofobů nakonec proběhla. V tichosti a bez ‚průjmu‘ senátorů

Česko

  12:36
PRAHA - Předseda SPO a senátor Jan Veleba se neúspěchem v Senátu nenechal odradit a akci islamofobů posvěcenou prezidentem Milošem Zemanem nakonec uspořádal úplně na jiném místě. „Odborná“ konference proběhla daleko od sídla horní komory Parlamentu a v úplné tichosti. Podle Veleby se navíc obešla i bez zbytečného „průjmu senátorů“.

Jan Veleba, předseda SPO a senátor foto:  František Vlček, MAFRA

Senátor Veleba před dvěma týdny sliboval svým kolegům z Valdštejnského paláce „prestižní akci“ s názvem Evropa, imigrace a islám. Přestože Veleba rozeslal senátorům pozvánky a s akcí téměř na sto procent počítal, od svého plánu musel nakonec ustoupit.

Velebova akce islamofobů posvěcená Zemanem? Nemůže projít, vzkazují senátoři

Žádost o konání akce v Senátu stáhl, protože uznal, že nedodržel formální náležitosti. Konferenci ohlásil jen dva týdny předem, ačkoli podle zvyklostí horní komory se tak musí činit minimálně sedm neděl dopředu. Právě to vadilo senátorům ještě více než samotný obsah plánované diskuse a výběr vystupujících.

Islamofobové se sešli v hotelu Svornost

Senátor už předem avizoval, že akci uspořádá i v případě, že by schvalovací komise Senátu dala konferenci červenou. A svá slova skutečně naplnil. Konferenci islamofobů, kterou zaštítila i hlava státu a kterou hradil senátorský klub - SPO, KSČM a Severočech-, se přesunula do prostor hotelu Svornost v Dolních Počernicích. „Předtím bylo v Senátu takové zbytečné vzrušení. Dělaly se různé kroky, aby akce nebyla. Výsledkem toho bylo, že jsme akci udělali jinde. Vše proběhlo podle plánu,“ informoval o akci server Lidovky.cz Veleba.

Konference zastánců islamofobů se konala v plánovaném termínu 27. října. Během tří a půl hodin se za mikrofonem vystřídalo několik hostů, jejichž seznam zůstal shodný s tím předchozím. Vedle příznivců Bloku proti islámu či prezidenta Centra pro studium politického islámu Billa Warnera se ale nakonec nepostavil Tomio Okamura. Akce se podle Veleby měla vymanit z „mainstreamové propagandy“, a tak jej ani nepozvali. Ostatně sám Okamura prý ztratil zájem.

Kromě Warnera se slova před naplněným sále dále ujaly jmenovitě tyto osoby: předseda hnutí Úsvit Miroslav Lidinský, sociolog Petr Hampl či vysokoškolský kantor známý svými výroky proti islámu Václav Janoušek.

Celkem ale přišlo kolem padesáti lidí, a to jak politiků, tak zástupců veřejnosti. „Akce proběhla v naprosto klidné a věcné, to zdůrazňuji, atmosféře. Žádné hysterické výkřiky či soudy. Naprostou jedničkou byl Bill Warner,“ zhodnotil Veleba pozitivně akci, na níž se objevili i někteří zástupci sněmovny i Senátu. Kdo přesně se posadil do sálu, nechtěl předseda SPO sdělit.

Konferenci Veleba chválí především po obsahové stránce. Předmět některých přednášek jej velmi potěšil. „Bill Warner analyzoval islám skoro deset let a já jsem si z jeho přednášky odnesl hlavně jedno. Poté, co přečetl celý korán, tak zjistil, že 51 procent celkového objemu se nevěnuje islámu ani těm, kteří ho vyznávají, ale bezvěrcům, to znamená, že závěr je takový: islám jasně směřuje k navádění, aby se rozšiřoval po celém světě.“

Veleba mluví o úspěchu a přeje si repete

Na základě této „úspěšné“ přednášky se Veleba rozhodl, že akci musí ještě někdy v budoucnu zopakovat. „Měla by být ve větším rozsahu a někde v centru Prahy,“ nastínil své plány s tím, že cítí potřebu šířit informace přednesené během diskuse dál.

V žádném případě už ale nebude usilovat o to, aby se akce konala v Senátu. „Mnoho senátorů z toho má průjem dopředu a působí na ně velmi tlak silného proudu, s nímž chtějí jít,“ vysvětlil, proč to odmítá. Před svými kolegy chce ale vystoupit s projevem. „Chci říct, že mezi sebou neumíme komunikovat a jsme připodělaní, když se v novinách objeví nějaký článek,“ dodal na závěr.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat