Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odstartoval veletrh IDET. Veřejnost uvidí i nový tank ve výzbroji české armády

Česko

  10:21aktualizováno  11:05
Na brněnském výstavišti odstartoval sedmnáctý ročník mezinárodního veletrhu IDET. Účastní se ho nejen přední firmy českého obranného průmyslu, ale i výrobci ze zahraničí. Tradičním lákadlem je pestrá ukázka vojenské techniky. Česká armáda zde poprvé veřejnosti prezentuje nový tank Leopard 2A4 a další zbraně, které jsou součástí modernizace ozbrojených sil.

„Letošního ročníku se zúčastní rekordní počet vystavovatelů. Výstavní plocha byla dlouho dopředu vyprodána a na návštěvníky tak čeká kompletní přehlídka technologií z obranného a bezpečnostního průmyslu,“ uvedl Michalis Busios, ředitel veletrhu. Ten návštěvníky láká i na veletrhy PYROS a ISET, které se zaměřují na prezentaci požární a bezpečnostní techniky a služeb a konají se současně.

Letos měli organizátoři poprvé potenciální vystavovatele i na čekací listině. Vyhovět všem ale nemohli. „Velký vliv na to určitě má ochota vlád investovat do obranyschopnosti zemí kvůli nešťastné situaci, která se děje na východ od nás,“ poukázal Busios na více než rok trvající boje na Ukrajině.

Celkem se letošních bezpečnostních veletrhů účastní 551 firem z 29 zemí. Současně se ohlásilo 31 delegací z celého světa a jejich počet ještě vzroste. Návštěvníci proto mohou v expozicích potkat delegace z Argentiny, Brazílie, Bulharska, Egypta, Ghany, Izraele, Mexika, Nigérie, Pákistánu či Velké Británie a dalších zemí.

Svou nabídku prezentují například BAE Systems, Czechoslovak Group, který společně s Tatra Trucks má na veletrhu největší expozici s řadou novinek. Výrobky tu představuje i Česká zbrojovka, OMNIPOL, STV Group nebo SVOS Přelouč.

Veletrhu IDET se zúčastnil i generálporučík Karel Řehka, náčelník Generálního štábu AČR. (24. května 2023)

Z vystavovatelů se v Brně mimo jiné prezentuje americký globální hráč na poli zbrojního průmyslu - výrobce stíhaček F-16 a F-35 Lockheed Martin, o jejichž nákupu uvažuje česká vláda. „Lidé si tady přímo vyzkouší trenažér F-35,“ doplnil Busios.

Nechybí ani státní podniky LOM Praha, Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav a VOP CZ. Vystavovatelé přijeli například z Francie, Indie, Itálie, Izraele, Japonska, Polska, Rakouska, Spojených států amerických, Švédska, Turecka, Ukrajiny nebo Velké Británie.

Čeští vojáci představují svoji techniku v pavilonu P a na ploše mezi pavilony P, F a M. Návštěvníci zde najdou jak starou techniku, kterou byla armáda vyzbrojena v roce 1993, tak i tu současnou. „Nejzajímavějšími exponáty bude tank T-72 M1, který bude umístěn hned vedle bojového Leopardu 2A4. Čtrnáct těchto tanků a jedno vyprošťovací vozidlo získala Česká republika od Německa darem za pomoc Ukrajině,“ přiblížil ředitel armádní expozice plukovník Jan Susekár.

Mobilní rušička i radiolokátor MADR

Z nových akvizic budou na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR. Ke srovnání tu bude i kolový transportér OT-64 a Pandur a terénní automobil UAZ a vozidlo Toyota Hilux.

„Z výzbroje vzdušných sil předvedeme vrtulníky Mi 171 a Mi 171ŠM, protiletadlový 30 milimetrový kanon a protiletadlový raketový komplet RBS-70,“ doplnil Susekár.

Nový mobilní rušič STARKOM pro armádu

Odborným partnerem veletrhu IDET je tradičně Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP ČR).

Ukrajinské firmy a startupy

Asociace obranného průmyslu má na veletrhu IDET tradičně společný stánek s partnerskou slovenskou asociací ZBOP. Letos přivítá také partnerskou asociaci z Ukrajiny.

„Mám velkou radost, že díky AOBP bude už podruhé na veletrhu vystavovat řada začínajících a inovativních českých firem, a to v rámci AOBP Start-up Innovation Pavilion. Letos to bude šest start-upů,“ řekl Jiří Hynek, prezident a výkonný ředitel Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

Bezpečnostní veletrh IDET

  • Co: Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Součástí jsou i dva doprovodné Pyros a ISET, jež se týkají požární techniky a civilní bezpečnosti.
  • Kdy: Od středy do pátku od 9 do 17 hodin, v pátek do 16 hodin. V sobotu se koná Den bezpečnosti.
  • Kde: Na brněnském výstavišti.
  • Za kolik: 350 Kč (na místě).
  • Zajímavost: Kvůli bezpečnostním pravidlům je věkově omezený vstup na první dva dny, kdy mohou na výstaviště jen starší 16 let.

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...