PRAHA Na zhruba stejný počet jako loni (34 000 lidí) odhaduje letošní návštěvnost mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy ředitelka Dana Kalinová. Jen včera se tu uskutečnily téměř čtyři desítky akcí.
Provizorní přístavbou ke střední hale paláce, jehož levé křídlo loni na podzim vyhořelo, se podařilo zachovat obvyklou výstavní plochu. Hlavním tématem čtyřdenního veletrhu byla evropská literatura. Uvedl autory a knížky 27 členských zemí Evropské unie, písemnictví zemí kandidátských i evropských států mimo ni. Centrální expozice patřila knihám z Ruska.
Prezentace ruské nakladatelské sféry, která za rok 2008 vykázala přes 123 000 knih a publikací vydaných v celkovém nákladu 760 milionů výtisků, zůstane v Česku. Organizátoři ji včera předali knihovně ruského velvyslanectví, Ruskému středisku vědy a kultury, českým školám a knihovnám.
Veletrh hostil ve dvou stovkách stánků přes 300 vystavovatelů. Konalo se na 370 besed, prezentací, vyhlašování cen, autogramiád, filmových projekcí a divadelních představení, jichž se zúčastnilo více než 400 hostů, z nich 60 ze zahraničí. V pátek a v sobotu se čtenáři mohli osobně setkat třeba se Zdeňkem Svěrákem, Pavlem Dobešem, Karlem Šiktancem, Ludvíkem Vaculíkem, Janem Vodňanským a mnoha dalšími. Včera k nim patřili například Marie Körnerová, Václav Dušek, Eva Kantůrková, Rudolf Pellar, Iva Pecháčková, Jan Šibík a Tereza Boučková. Autoři zvučných jmen i mladší či začínající se zúčastnili ve velkém počtu, takže téměř v každém okamžiku bylo u některého stánku možno spatřit někoho z nich.
Knihy, divadlo, film Veletrh opět spolupracoval s divadly: upozornil na 25 inscenací sedmnácti pražských i mimopražských scén. V Průmyslovém paláci se uskutečnila výstava Svět divadla, připravená k půlstoletí pražského Divadelního ústavu. Vydal téměř 600 titulů a patří tak mezi jedno z nejvýznamnějších nakladatelství divadelní literatury v Česku. Výstava obsáhla na osmdesát publikací včetně té nejnovější monografie scénografa Josefa Svobody.
Úspěšná byla i akce Svět knihy ve filmu, která zavedla knihomoly do kin Ponrepo a Atlas, kinosálu Francouzského institutu a večerníčky i videosnímky jim nabídla přímo v Průmyslovém paláci. Program kina Atlas v závěrečný den veletrhu nabízel tituly natočené podle literárních předloh – psychologický příběh z Německa 50. let Předčítač, Renčovo drama Hlídač č. 47 a britsko-americký snímek režiséra Sama Mendese Nouzový východ. Veletrh poprvé doplnila gastro show Vaříme s knihou, jejímž cílem bylo kromě praktických ukázek představit knihy o vaření. Včera v poledne provoněl vstupní halu svými rybími filátky v pivním těstíčku autor Sladkovodní kuchařky Milan Palička.