130 let

Areál brněnského výstaviště v popředí s pavilonem A z roku 1928, v pozadí kopule ikonického kulatého pavilonu Z. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vesmír, sport i minipivovary. Brněnské výstaviště slaví 95 let zábavným víkendem

Česko
  •   7:57
Psal se 26. květen 1928 a na výstaviště do Brna poprvé mířily davy lidí. Areál v Pisárkách jim otevřel brány národní kulturní výstavou k desátému výročí vzniku Československa. V těchto dnech si brněnská veletržní destinace připomíná 95 let slavné existence.

A jde opravdu o monstrózní poctu. Od středy zabrala pavilony i venkovní plochy nejmodernější armádní technika díky mezinárodnímu zbrojařskému veletrhu IDET, který je ve své třicetileté historii rekordní.

Své příznivce vítá naposledy dnes, plynule na něj však v sobotu naváže Den bezpečnosti a víkendové oslavy 95 let brněnského areálu. „Chceme ukázat, že výstaviště není jen o byznysové sféře, ale i o té zážitkové a festivalové,“ pozval obchodní ředitel Veletrhů Brno Lukáš Helan.

Pro děti je připraveno šestnáct stanovišť v pavilonu Z, kde si vyzkouší práci záchranářů, policistů a hasičů. Ti skutečně malí se mohou vydovádět na největším skákacím hasičském autě. Kdo má zájem o ukázky různých zásahů, stačí mu zajít za „zetko“ na polygon. Návštěvníci tam uvidí v akci policejní, hasičskou i vojenskou techniku.

Na program lákají pořadatelé i do dalších pavilonů. Každý si přijde na své. Zatímco na ploše před rotundou se zastaví milovníci dobrého jídla a piva, pavilon V se promění ve sportovní oázu s více než třiceti různými sportovišti.

Areál brněnského výstaviště

Nadšenci si vyzkoušejí horolezeckou nafukovací stěnu, basketbal, ragby či bojové zápolení na tatami. Kromě toho se mohou sportovci těšit i na soutěže v kulečníku včetně poolu, karambolu nebo snookeru za účasti předních hráčů a mistrů republiky. „Chystáme i lanovku přes celý pavilon. Zájemci se mohou svézt nad hlavami návštěvníků,“ nalákal mluvčí výstaviště Jaroslav Bílek.

Praktické informace

Oslavy 95 let brněnského výstaviště se konají v sobotu 27. května od 9 do 18 hodin, následující den od 9 do 17 hodin.
Vstupné je 30 korun, děti a senioři neplatí.

Pavilon V – sportovní aktivity;
pavilon B – Muzeum v pohybu: dopravní nostalgie, jízda veteránů;
pavilon A2 – obří planety Hvězdárny a Planetária Brno;
pavilon E – Modelářský svět;
pavilon Y – kulečník;
plocha před Rotundou – Festival chutí a přehlídka minipivovarů

Do veletržního areálu se mohou nechat dovézt historickými vozy přímo z náměstí Svobody. A kdo touží vědět, jak se řídí trolejbus, autobus či tramvaj, neměl by minout stanoviště brněnského dopravního podniku – na speciálních trenažérech si lidé řízení vyzkouší.

Příchozí se o víkendu dostanou i do běžně nepřístupných prostor výstaviště, jako je třeba Bauerův zámeček, v němž se poprvé otevře pro veřejnost ložnice Margarety Bauerové s dochovanými prvky původního interiéru.

Stejně tak i jídelní sál s mramorovým obkladem či stálá expozice s dobovými fotografiemi rodiny původního majitele. Účastníky akce nemine ani unikátní příležitost prohlédnout si funkcionalistické divadlo s kavárnou.

To vše je možné pozorovat i z výšky z prosklené vyhlídkové věže. „Potenciál výstaviště je takový, že bychom mohli být památka UNESCO,“ míní architektka pracující pro Veletrhy Brno Lenka Štěpánková.

Autoři: Marek Osouch
  • Vybrali jsme pro Vás