Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez koledování, pomlázky a malovaných vajíček. Praha místo toho patřila běžcům či pejskařům

Covid 19

  11:11
Praha - Opatření proti šíření koronaviru ovlivnila v Praze Velikonoční pondělí. Lidé se museli obejít bez chození s pomlázkou a obdarovávání koledníků malovanými vajíčky. V pondělí se koledovalo především v úzkém rodinném kruhu. V prázdných ulicích Prahy taky byli ráno místo koledníků rekreační běžci a lidé venčící psy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Ústřední krizový štáb již dříve vyzval, aby lidé upustili od návštěv příbuzných a doporučil komunikaci přes videoaplikace. „Čekám jen jednu dceru s vnoučaty, tolik jako jindy nás letos nebude. Po obědě se proto budu dívat na televizi,“ řekla matka pěti dětí z pražského Žižkova.

Prymula čeká po Velikonocích růst počtu nakažených. Lidé prý podlehli euforii a vydali se ven

Dospělí by se měli obejít bez hromadného popíjení s přáteli. Školákům by v pondělí za normálních okolností skončily velikonoční prázdniny, ale zůstanou doma, protože v zemi nejméně do konce dubna potrvá nouzový stav. V České republice je Velikonoční pondělí dnem pracovního klidu. Otevřeny jsou drobné provozovny nebo kavárny a restaurace, prodávají přes výdejová okénka.

Několik desítek lidí navštívilo k soukromé modlitbě otevřený kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech. Měli při tom možnost svatého přijímání a zpovědi.

Tři dny, které Velikonočnímu pondělí předcházejí - tedy Velký pátek, Bílá sobota a nedělní Boží hod velikonoční, jsou vyvrcholením křesťanského liturgického roku. Věřící si připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Letos kvůli zákazu shromažďování z důvodu pandemie koronaviru nemohli lidé chodit společně do kostelů a zúčastnit se mší. Sledovat je ale mohli včetně tradičního velikonočního požehnání papeže Městu a světu na internetu nebo v televizi.

K pondělku se už žádná křesťanská oslava neváže. Velikonoční pondělí patří převážně lidovým zvykům, které jsou spjaté s končící zimou a začínajícím jarem. Tradice rozdávání vajíček a mrskání pomlázkou je českou a slovenskou raritou. Velikonoční pomlázka je doložena už ve vzpomínkách pražského kazatele Konráda Waldhausera, který žil ve 14. století.

Policie řeší o velikonočních svátcích zvýšený počet přestupků proti nařízením zavedeným v souvislosti s koronavirem. Nejčastěji jde o shlukování ve skupinách a pití alkoholu či nenošení roušek. Kvůli porušování disciplíny v dodržování protiepidemických opatření o velikonočním volnu očekává náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po následující sobotě a neděli nárůst počtu infikovaných koronavirem.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat