Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
5. října 2015 10:04, aktualizováno  10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další oběť akce trenky. Velitel Hradní stráže Studený byl odvolán

Bývalý velitel Hradní stráže Radim Studený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý velitel Hradní stráže Radim Studený. | foto: MAFRA

PRAHA Náčelník vojenské kanceláře Hradu Rostislav Pilc odvolal k pondělnímu datu velitele Hradní stráže Radima Studeného. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na Twitteru. Prezident Miloš Zeman avizoval odchod Studeného kvůli vyvěšení červených trenýrek nad Hradem. Ve funkci skončil před dvěma týdny i šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres. Dle Ovčáčka do budoucna nelze v souvislosti s incidentem vyloučit i další personální změny.

Červené trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila skupina Ztohoven před dvěma týdny, prý jako „standartu muže, který se nestydí za nic“. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku.

„Pan prezident již před časem hovořil o tom, že je třeba provést nová bezpečnostní opatření, ale také některé personální změny, a to v reakci na útok organizované tlupy zlodějů na Pražský hrad,“ řekl Ovčáček k pondělní personální změně.

Ve své funkci poté skončil ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Dongres. Požádal o přeložení, protože si Zeman veřejně vyžádal jeho odvolání. Dongres už působí v jiné vrcholné policejní funkci - stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Prezident se zároveň vyjádřil, že odpovědnost za bezpečnostní pochybení nese právě i Studený. Podle Ovčáčka nelze vyloučit i konec dalších lidí zodpovědných za bezpečnost Hradu. Zda mezi ohroženými je i ředitel bezpečnostního odboru Pražského hradu Jan Fulík, ponechal mluvčí prezidenta bez komentáře.

Kdo Studeného nahradí, není ještě podle Ovčáčka rozhodnuto. „Jistě bude proveden velmi pečlivý personální výběr. Ale v tuto chvíli je to předčasná otázka,“ dodal mluvčí.

Zatímco Hradní stráž má na starosti ostrahu venkovních prostor v areálu Hradu, vchody do budov zabezpečuje Útvar pro ochranu prezidenta.

Studený vedl Hradní stráž od roku 2007

  • V čele Hradní stráže stanul plukovník Studený v dubnu 2007, kdy nahradil Jaroslava Pekaře. Před převelením na Pražský hrad působil od roku 1994 v řadě funkcí na generálním štábu (GŠ), byl mimo jiné učitelem ve vojenské autoškole, později zastával velitelské funkce v rámci výcvikového praporu a zabezpečovací brigády GŠ. Od ledna 2005 pak působil jako zástupce velitele na pražském posádkovém velitelství.
  • Během Studeného působení se zlepšila pověst Hradní stráže, kterou v předchozím období poškodilo několik afér (například sexuální zneužívání, šikana nebo focení pornografických materiálů vojáky v uniformách).
  • Koncem roku 2008 se v tisku objevily informace, že Studený čelí řadě anonymních udání. Psalo se v nich, že při neopatrné manipulaci se zbraněmi bylo postřeleno už několik vojáků, že velitel se v den státního svátku pozvracel na hradním nádvoří a v opilosti rozkopal pamětní věnce a že vojáci běžně berou drogy. Vojenská policie podle DNA ze slin na známkách zjistila, že dopisy posílal Studeného předchůdce ve funkci Pekař, ten ale autorství odmítl.V roce 2010 se obrátil na soud, který zrušil rozhodnutí náčelníka generálního štábu o jeho vině kvůli spáchání přestupku proti občanskému soužití za údajné psaní dopisů.
  • Radim Studený se narodil 1. října 1969 v Ostravě, kde maturoval na průmyslovce. Na přelomu 80. a 90. let vystudoval brněnskou vojenskou akademii, po vysoké škole zamířil v roce 1992 na generální štáb.
  • Studený je ženatý, má dva syny.
ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kancléř Petr Kynštetr (uprostřed) se chce znovu soudit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

Kancléř Petr Kynštetr (uprostřed) se chce znovu soudit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Kancléř Petr Kynštetr (uprostřed) se chce znovu soudit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...