Rezignaci doručil v pondělí radnímu pro bezpečnost, a to s platností od 11. listopadu 2009, řekla mluvčí plzeňského magistrátu Edita Vighová. Hosman z velké většiny opsal v roce 2002 práci od svého bývalého nadřízeného. Zatím dočasně přišel o post šéfa strážníků, je řadový zaměstnanec.
Vedení Plzně čekalo s dalším postupem na verdikt univerzity. Hosman si postupně na plzeňských právech udělal magisterské studium a získal tam i titul JUDr.
Hosman přijde o titul bakalář. O jaké další?
Podle nového děkana fakulty Jiřího Pospíšila má dlouholetý velitel strážníků přijít kvůli opisování o titul bakalář. Z dnešního vyjádření rektora univerzity Josefa Průši zatím nevyplývá, zda Hosman přijde také o další tituly. Zatím to vypadá, že ne.
Bakalářské a magisterské studium totiž studoval paralelně. "Zřejmě tak jeho titul Mgr. nebude ohrožen," uvedl Průša. Podle něj ale bude muset ještě rozhodnout fakulta. Ta rektorovi podává návrhy na odebrání titulů.
Sedm let stará Hosmanova bakalářská práce se ve většině textu zcela shoduje s o rok starší prací jeho bývalého nadřízeného. Obě vznikly na stejné katedře plzeňské právnické fakulty, mají podobné téma, shodné názvy většiny kapitol, obsahují stejné chyby v diakritice a podobně.
Hosmam byl šéfem strážníků od roku 1998, kdy funkci přebíral po tehdy pověřeném veliteli městské policie Radovanu Sládkovi. Právě se Sládkovou prací obhájenou v roce 2001, tedy rok před Hosmanem, se práce na téma obecní a městská policie shoduje. Stejných je 21 kapitol, shodné jsou slovní výrazy, závorky ve stejných částech.
Právnická fakulta ZČU prochází největším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. V souvislosti s případem, jenž začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.
Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení a vyzvalo ZČU, aby přezkoumala udělené tituly. Na škole už funguje druhý týden speciální sedmičlenná komise, složená ze zástupců fakulty, vedení ZČU, univerzitního senátu, studentů a archivu školy. Z dosud prověřené první stovky z 500 absolventů je podle prorektora ZČU pro strategii a výzkum Františka Ježka problematických asi deset lidí.