130 let
Policisté zasahovali také v budově olomouckého magistrátu

Policisté zasahovali také v budově olomouckého magistrátu | foto: ČTK

Velká akce protikorupční policie. Zasahovala na úřadech po celém Česku

Česko
  •   9:22aktualizováno  16:39
OLOMOUC - Začalo to zprávou, že protikorupční policie zasahuje na olomoucké radnici. V průběhu úterního dopoledne se ukázalo, že úřad v Olomouci není jediný. Co chvíli se přidávaly další úřady, policie se nakonec objevila na několika místech po celé republice. Zásahy proběhly kvůli evropským dotací a zakázkám na informační systémy.

Podle žalobce Petra Šeredy šlo celkem o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Na radnicích a úřadech se policisté zajímali hlavně o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim v úterý nedostala.

"Probíhají úkony trestního řízení na území celé republiky," řekl pro server Lidovky.cz žalobce Petr Šereda. „Vede se tam prověřování, to znamená, že žádná osoba nebyla dosud obviněna. Smyslem těch úkonů dnes bylo zajistit dokumentaci a nějaká data, důkazní materiál, který bude vyhodnocen. To si vyžádá nějakou dobu, takže tu věc nebudeme komentovat dnes, ani zítra a zřejmě ani v nejbližší době," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Policisté zasahovali také v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka (ČSSD). U majitelů firmy Tesco SW policisté provedli domovní prohlídku. Firma je dodavatelem softwaru, mimo jiné pro veřejnou správu.

Software pro úřady

„Děláme projekty, které jsou přemětem vyšetřování,“ uvedl pro Lidovky.cz mluvčí firmy Tomáš Jelínek. Policisté firmě prý nevysvětlili, proč přicházejí. „Prostě jenom přišli a řekli: vyšetřujeme nějakou kauzu a žádáme vás o součinnost, zpřístupněte nám ty a ty dokumenty.“

Na dotaz, o jakou kauzu se jedná, firma odkázala na policii.  „Nepřišli kvůli žádnému konkrétnímu produktu,“ sdělil Jelínek. Pro co konkrétně tedy policie přišla? „To vám nemohu říct.“ Na námitku, že slovo software je abstraktní Jelínek reaguje: „Ano přesně tak, to je abstraktní, ale jelikož firma vyrábí právě software, tak přišli právě kvůli softwaru.“ Tezi, že policie přišla kvůli konkrétnímu produktu mluvčí v závěru rozhovoru nevyvrátil.

Nejsme si vědomi pochybení

"Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda se jedná o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy," řekla mluvčí olomouckého magistrátu Štědrá .

Integrovaný operační program spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčí resortu Radky Burketové však v budově ministerstva policisté nezasahují. "Nemám k tomu žádné zprávy," dodala Burketová.

Jaroslav Ibehej, mluvčí policejního prezidia

Zásah protikorupčního útvaru potvrdil jeho mluvčí Jaroslav Ibehej. "Provádíme zde od rána úkony trestního řízení, které dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci," řekl Ibehej.

Několik policistů, uniformovaných i v civilu, je na odboru informatiky v nové budově magistrátu v Hynaisově ulici. Policisté jsou také na radnici v Přerově.

V hledáčku: IT zakázky

Pracovník olomouckého magistrátu, který si nepřál být jmenován, řekl, že policisté do radniční budovy přišli hned ráno a zaměřili se zejména na pracovníky IT oddělení, které odstavili od počítačových systémů.

Ve Zlíně podle mluvčího tamní radnice Zdeňka Dvořáka prověřují policisté zakázky z oblasti výpočetních technologií od roku 2009. "Kriminalisté se zajímají o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul. Policisté u nás stráví zřejmě celé dopoledne. Nikdo nebyl obviněn, ani nebylo zahájeno trestní řízení, jedná se o prověřování a zajištění dokumentů," uvedl Dvořák.

Autoři: Šárka Holanová, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás