„Z Londýna už k nám dorazily například její vlasy, které kdysi koupil sběratel a teď se nám je podařilo společně s dalšími unikáty zapůjčit,“ popsal včera Petr Lukas z brněnského Letohrádku Mitrovských, kde unikátní kolekci sestavili. „Máme tu její příbory od Tiffanyho, její originální nábytek z paroží či třeba cestovní klavír,“ dodal. V archivech našli i unikátní nahrávky jejího hlasu, takže návštěvníci uslyší tóny, jimž se klaněla Evropa i Amerika.
Sama Destinnová měla na Moravě úzký vztah k Leoši Janáčkovi či Gustavu Mahlerovi, s nímž legendárně v Americe proslavila Bedřicha Smetanu uvedením Prodané nevěsty. A Moravu milovala také díky své vášni k rybaření, byť v rozsáhlé, dosud zachované korespondenci vzpomíná i na případ, kdy nešťastně spadla do vody.
Tvůrci chtějí připomenout i to, jak mimořádně si jí vážili lidé a jakou celebritou až do své smrti v roce 1930 byla. Jmenovaly se po ní módní salony, pochoutky, ale i parfémy, cigarety, a dokonce jedna z odrůd růže. S výstavou pomohla kromě Národního muzea a Muzea Jindřichohradecka i Nadace Emy Destinnové v Londýně.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno