Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká jména, malé zisky. Známé tváře, které pohořely v prvním kole senátních voleb

Česko

  17:00
PRAHA - Senátní souboje tradičně přitahují osobnosti, pro které může horní komora sloužit jako start politické kariéry, pro jiné může naopak posloužit jako její resuscitace. V letošních senátních volbách pár takových uspělo, celá řada jejich kolegů ale dopadla neslavně.

ČERVENEC - David Rath oznámil kandidaturu do senátu v okresu Litoměřice. Rath byl pravomocně odsouzen za korupci na 8,5 roku, případné vítězství by mu přineslo imunitu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Neúspěšný kandidát na prezidenta, hudební producent a skladatel Petr Hannig se zkoušel do Senátu probojovat z více než stotisícové Prahy 8, kde ale nezaujal ani tisíc voličů a skončil pod vlajkou strany Rozumní na 2,19 procentech. Spolu s ním se objevil v souboji o senátorské křeslo za osmou městskou část metropole bratr Tomia Okamury Hayato. Ten šel do voleb jako kandidát KDU-ČSL a přestože dosáhl výrazně lepšího výsledku než Hannig, na postup do druhého kola mu 11,74 procent nestačilo.

Starší bratr Tomia Okamury Hayato.
Koncert pro příznivce Miloše Zemana na Pražském hradě: přišel i prezidentský...
Poslankyně KSČM Marta Semelová.
ČERVENEC - David Rath oznámil kandidaturu do senátu v okresu Litoměřice. Rath...

V další pražské části usilovala o místo v Senátu kontroverzní tvář pražských komunistů Marta Semelová. Učitelka základní školy chtěla rozšířit šestičlenný senátorský klub, který KSČM složila společně se Stranou práv občanů a Severočechy. „Rudá Marta“ však na Praze 12 dosáhla výsledku jen těsně pod čtyři procenta a poté, co neobhájila mandát ve sněmovně, se nepodívá ani do druhého kola senátních voleb.

Návrat politického dinosaura se nekoná. Paroubek v senátních volbách pohořel, neuspěl i Konvička

Dvanáctá městská část hostila také senátorského kandidáta Aleše Gerlocha, bývalého děkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Profesor práva přitáhl pozornost letos v srpnu poté, co prohlásil, že by česká ústava měla obsahovat upřesnění, že Česká republika je zemí českého národa. Voliči v Praze na to ale zřejmě neslyšeli, Gerlochovi nadělili jen málo přes devět procent a odkázali ho tak na čtvrté místo.

Jen mírně lépe si vedl bývalý prezidentský poradce Václava Klause Ladislav Jakl, kterého na Praze 2 do senátorského souboje vyslala SPD. V Jaklově senátním obvodě ale dominoval Marek Hilšer se 44 procenty, Jakl skončil až pátý s 2 159 hlasy a 6,37 procenty.

Bývalý předseda a člen ČSSD Jiří Paroubek, který usiluje o opětovný vstup do...
Lídr hnutí Islám v ČR nechceme a vědec Martin Konvička
Ivan Pilný se na Hradě sešel s prezidentem Milošem Zemanem.
Ladislav Jakl

David Rath, bývalý ministr zdravotnictví, se po korupčních skandálech pokoušel o návrat do vysoké politiky v Litoměřicích. Pod hlavičkou strany Česká suverenita se však do Senátu nepodívá. Bývalý středočeský hejtman, kterého policie přistihla se sedmi miliony korun v krabici od bot, skončil na příznačném sedmém místě s necelými pěti procenty.

Nemohl jsem uspět, plakáty jsem si vylepoval sám, glosuje Rath. Uvažuje o evropských volbách

Jeho bývalý kolega z vedení sociální demokracie Jiří Paroubek si svůj comeback naplánoval v Ostravě, kde mu k sesbírání podpisů pomohla místní buňka ČSSD poté, co vedení strany jeho kandidaturu do Senátu zamítlo. Bývalý premiér se vyšplhal lehce pod sedm procent a v souboji o Senát skončil v obvodu Ostrava - město až sedmý.

S Paroubkem svedl souboj také entomolog z Jihočeské univerzity Martin Konvička, který nechvalně proslul svými výroky o namletí muslimů do masokostní moučky či svou simulací teroristického útoku v Praze. Jeho antimuslimská rétorika však Ostravany neoslovila, Konvička skončil s 4,26 procenty šestý.

Kromě Ratha a Paroubka si boj o Senát zkusil i jiný politik s vládní zkušeností. Ivan Pilný usedl ke konci Sobotkovy vlády do křesla ministra financí místo svého stranického šéfa Andreje Babiše. Pilný se o post senátora ucházel na Praze 12 a ze všech výše zmíněných si vedl nejlépe. Od voličů obdržel solidních dvanáct a půl procent a skončil třetí, od postupu do druhého kola senátních voleb ho dělily čtyři procenta.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...