Neúspěšný kandidát na prezidenta, hudební producent a skladatel Petr Hannig se zkoušel do Senátu probojovat z více než stotisícové Prahy 8, kde ale nezaujal ani tisíc voličů a skončil pod vlajkou strany Rozumní na 2,19 procentech. Spolu s ním se objevil v souboji o senátorské křeslo za osmou městskou část metropole bratr Tomia Okamury Hayato. Ten šel do voleb jako kandidát KDU-ČSL a přestože dosáhl výrazně lepšího výsledku než Hannig, na postup do druhého kola mu 11,74 procent nestačilo.
V další pražské části usilovala o místo v Senátu kontroverzní tvář pražských komunistů Marta Semelová. Učitelka základní školy chtěla rozšířit šestičlenný senátorský klub, který KSČM složila společně se Stranou práv občanů a Severočechy. „Rudá Marta“ však na Praze 12 dosáhla výsledku jen těsně pod čtyři procenta a poté, co neobhájila mandát ve sněmovně, se nepodívá ani do druhého kola senátních voleb.
Návrat politického dinosaura se nekoná. Paroubek v senátních volbách pohořel, neuspěl i Konvička |
Dvanáctá městská část hostila také senátorského kandidáta Aleše Gerlocha, bývalého děkana Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Profesor práva přitáhl pozornost letos v srpnu poté, co prohlásil, že by česká ústava měla obsahovat upřesnění, že Česká republika je zemí českého národa. Voliči v Praze na to ale zřejmě neslyšeli, Gerlochovi nadělili jen málo přes devět procent a odkázali ho tak na čtvrté místo.
Jen mírně lépe si vedl bývalý prezidentský poradce Václava Klause Ladislav Jakl, kterého na Praze 2 do senátorského souboje vyslala SPD. V Jaklově senátním obvodě ale dominoval Marek Hilšer se 44 procenty, Jakl skončil až pátý s 2 159 hlasy a 6,37 procenty.
David Rath, bývalý ministr zdravotnictví, se po korupčních skandálech pokoušel o návrat do vysoké politiky v Litoměřicích. Pod hlavičkou strany Česká suverenita se však do Senátu nepodívá. Bývalý středočeský hejtman, kterého policie přistihla se sedmi miliony korun v krabici od bot, skončil na příznačném sedmém místě s necelými pěti procenty.
Nemohl jsem uspět, plakáty jsem si vylepoval sám, glosuje Rath. Uvažuje o evropských volbách |
Jeho bývalý kolega z vedení sociální demokracie Jiří Paroubek si svůj comeback naplánoval v Ostravě, kde mu k sesbírání podpisů pomohla místní buňka ČSSD poté, co vedení strany jeho kandidaturu do Senátu zamítlo. Bývalý premiér se vyšplhal lehce pod sedm procent a v souboji o Senát skončil v obvodu Ostrava - město až sedmý.
S Paroubkem svedl souboj také entomolog z Jihočeské univerzity Martin Konvička, který nechvalně proslul svými výroky o namletí muslimů do masokostní moučky či svou simulací teroristického útoku v Praze. Jeho antimuslimská rétorika však Ostravany neoslovila, Konvička skončil s 4,26 procenty šestý.
Kromě Ratha a Paroubka si boj o Senát zkusil i jiný politik s vládní zkušeností. Ivan Pilný usedl ke konci Sobotkovy vlády do křesla ministra financí místo svého stranického šéfa Andreje Babiše. Pilný se o post senátora ucházel na Praze 12 a ze všech výše zmíněných si vedl nejlépe. Od voličů obdržel solidních dvanáct a půl procent a skončil třetí, od postupu do druhého kola senátních voleb ho dělily čtyři procenta.