Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velká očkovací centra nejsou plně vytížená, nemají dostatek vakcín. Fungují na polovinu kapacity

Původně se předpokládalo, že očkovací centrum v O2 universum začne fungovat... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Původně se předpokládalo, že očkovací centrum v O2 universum začne fungovat... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Velkokapacitní očkovací centra, která v některých krajích vznikla například ve sportovních halách, kulturních sálech či na výstavištích, nejsou kvůli nedostatku vakcín proti covidu-19 plně vytížená. Mnohá fungují jen na zhruba poloviční kapacitu.

Ty kraje, které větší očkovací centra zřídily, do nich zpravidla přesunuly očkování z nemocnic. Některé kraje ale o otevření očkovacích míst, které by měly kapacitu třeba 1000 a více lidí denně, vůbec neuvažují.

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od...
Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od...

Kraje přistupují ke zřizování velkokapacitních očkovacích míst rozdílně. Ve Zlínském kraji jsou tři, na kroměřížském výstavišti a ve vsetínské sportovní hale a ve zlínské PSG aréně, a hejtmanství do nich přesunulo očkování z nemocnic. Zatím nefungují na plný provoz, ale kraj je s nimi spokojen. Kraj předpokládá, že až bude naočkována velká část obyvatel, provoz center se utlumí a vakcinace se vrátí zpět do nemocnic, menších zdravotnických zařízení a bude pokračovat také u praktických lékařů.

Podobnou strategii zvolil i Ústecký kraj, kde jsou plánována čtyři velkokapacitní centra. Největší se otevře v pondělí v bývalém univerzitním areálu v Ústí nad Labem. Až bude dostatek vakcín, bude možné tam očkovat až 2000 lidí denně. Funguje už také v Lužické nemocnici Varnsdorf a ve sportovní hale v Mostě a jako poslední by se mělo 10. května otevřít centrum na výstavišti Zahrada Čech v Litoměřicích. S otevřením velkých vakcinačních míst končí očkování v nemocnicích, stalo se tak už například v Děčíně.

Naopak v Královéhradeckém kraji o zřízení většího očkovacího místa vůbec neuvažují. Zapojili především stávající zdravotnická zařízení doplněná praktickými lékaři. Hejtmanství si od toho slibuje, že bude očkování dostupnější lidem v jednotlivých regionech. V kraji jsou pilíři očkovací sítě krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Dodávky vakcín zatím nedosahují kapacit, které očkovací místa mají.

Větší očkovací místa v některých krajích stále fungují v omezeném provozu, protože nemají dostatek vakcín. Například centrum v Plzni, které má kapacitu 1200 naočkovaných denně, očkuje většinou od čtvrtka do neděle. Na využití své maximální kapacity stále čeká i centrum v karlovarské KV Areně, které je připraveno podávat očkování do podzimu. Kraj počítá i s variantou, že se multifunkční hala vrátí k běžnému provozu a zároveň v ni bude pokračovat vakcinace proti covidu-19.

V hlavním městě, kde v pondělí začne fungovat velké centrum v hale O2 universum, se dokonce některá menší očkovací místa kvůli nedostatku vakcíny dočasně uzavřela. Kromě centra v O2 universum, které má mít kapacitu až 7000 naočkovaných lidí denně, je v provozu také větší místo v Kongresovém centru na Vyšehradě. Očkuje se i v nemocnicích, ale některé vakcinaci omezují. Například motolská nemocnice už přestala fungovat jako očkovací místo pro veřejnost.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...