Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Velká pře o malé šmik

Česko

Proč obřízka, s níž začali už staří Egypťané, přetrvala na rozdíl od jiných krvavých náboženských rituálů až do dnešních dnů?

Řešili jsme to už před jeho početím. Jelikož je jeden z rodičů židovského původu a všichni v rodině jsou obřezáni, měla předkožka mého syna svůj osud zpečetěný už v mém břiše. Pochybnosti mnou však cloumaly, sám název zní dosti krvavě, nezbylo než věc důkladně progooglovat.

Ačkoliv se v Česku a v Evropě obecně obřezávají pouze chlapečci, kteří mají jistý problém (jejich předkožka nejde přetáhnout přes žalud tam nebo zpátky), ve zbytku světa je to věc až překvapivě běžná z mnoha důvodů, od etnické identity po zdravotní prevenci a zlepšení v sexu. Známá je samozřejmě jakožto rituální záležitost u Židů. Podle Starého zákona provedl první šmik praotec Abrahám přímo na sobě, aby dostál smlouvě s Hospodinem. Ten mu za to slíbil, že jeho pokolení nikdy nevymře, dodnes jsou proto téměř všichni židovští chlapci obřezáni. Bez předkožky je však také valná většina muslimů od Maroka po Indonésii, ačkoliv o tom v koránu není ani slovo. Obřezaný byl ale i prorok Mohamed, a co činil nebo říkal on, činí a říkají zbožní muslimové též.

Podle zprávy WHO je na světě obřezaných celých 30 % mužů, z čehož dvě třetiny jsou muslimové. Ovšem i mnoho bezvěreckých penisů běhá po světě „bez“. Většina klinik ve Spojených státech totiž stále udržuje trend, který nastal v 70. letech minulého století, kdy se začala obřízka doporučovat z důvodů zdravotní prevence. Dosavadní 70% podíl obřezaných amerických mužů však každým rokem pomalinku klesá, zatímco na africkém kontinentě díky prokázané prevenci stoupá. Velké oblibě se odhalený žalud těší třeba i v Austrálii, na Novém Zélandu a v Jižní Koreji. Tam k zákroku nedochází v dětství, ale čtyři z pěti mužů vyhledají chirurga v dospělosti. A Česká republika? Bohužel zřejmě neexistují žádné statistiky.

Ideální věk, kdy je nejlépe cirkumcizi provést, neexistuje. Malí Američánci odcházejí domů bez předkožky už z porodnice, Židé čekají na osmý den a muslimům obřízku Mohamed doporučil „v mladém věku“, tj. kolem sedmého roku života, až bude chlapec moci recitovat z koránu. Těžko říci, kdo od koho obřízku odkoukal, už na stěnách tisíciletých egyptských chrámů jsou vytesáni rozkročení stateční chlapci, zatímco je vkleče předkožky zbavuje lékař.

Po marném pátrání v domácích vodách, kdy se nabízel pouze nemocniční pobyt a celková anestezie, jsme se nakonec rozhodli pozvat domů mohela z Paříže. Povoláním chirurg, má deset dětí, z čehož své čtyři syny obřezal sám a oni ho stále mají rádi. (Na vysvětlenou: mohel je v židovské komunitě lékař či rabín vyškolený k obřízce.) Přes obavy nežidovského příbuzenstva, zda dorazí s nabroušeným obsidiánem, vybalil nerezové skalpely na jedno použití spolu s historkou, jak se tvářili celníci při letištní kontrole. Nechal se odtáhnout k monitoru mého počítače, kde už čekala vztyčená přirození všech velikostí a barev. Pochopil, že po něm žádám verzi tzv. low and loose, tedy řez hned nad žaloudkem s neviditelnou jizvičkou bez šití. Variant, jak upravit přirození, je totiž vícero, vše v závislosti na zdraví, osobním vkusu a rodinné tradici. Na geocities.com/halfclip nebo circlist. com/styles lze vybrat způsob obřízky i provedení, zda skalpelem nebo plastibellem, tedy umělohmotnou kruhovou násadou.

U nás nakonec celá operace trvala zhruba dvě minuty, synek dostal napít cukrové vody, a že by se ho někdo dotýkal, si ani nevšiml. Do dvou dnů byl zahojen a o týden později spráskla dětská lékařka nad jeho peniskem ruce, tak krásně obřezaný prý ještě neviděla. Přesto je to pro racionální matku vcelku těžké téma k překonání.

„Učiníš mnohem zásadnější rozhodnutí za svého syna než tohle, celá tvoje výchova mu přece může prospět nebo ublížit,“ tvrdí mi známý, který řeší v rodině stejnou situaci. Frank pracuje v Belgii jako plastický chirurg. Jeho židovská manželka mu před třemi měsíci porodila syna, kterého podle halachy, biblického zákona, nechali osmý den obřezat. Frank se ovšem rozhodl, že také on podstoupí obřízku. Rád by, aby na tom otec i syn byli stejně. Je z oboru, a tak vyhledává odborné diskuse, jaký zásah obřízka pro citlivost penisu má. Dlužno říci, že málokterá je nestranná. Lékaři dokazují, že v oblasti obřezaných mužů v Africe se pomaleji šíří pohlavní choroby včetně AIDS a ženy méně často trpí rakovinou děložního čípku, a tak obřízku na tomto kontinentě právě z těchto důvodů přímo doporučují.

Umrtvení?

Existence či neexistence oné kůžičky velikosti a jemnosti očního víčka však spolehlivě startuje debatu i mezi obřezanými a neobřezanými laiky – i jejich přítelkyněmi. Mým známým, které měly partnery jak obřezané, tak neobřezané, to je většinou jedno, ačkoliv obřezané penisy jsou o něco oblíbenější. Nejde jen o hygienu, obřízkou lze také řešit smutně krátký sex. Po zákroku totiž citlivost penisu poklesne a orgasmus se začne dostavovat o něco později. Což má samozřejmě druhou stranu mince – na některých webstránkách odsuzujících obřízku hovoří zoufalí muži, kteří po zákroku provedeném v dospělosti necítí prý při sexu téměř nic. V předkožce jsou totiž soustředěny statisíce nervových zakončení, která přinášejí rozkoš.

Někteří, od dětství obřezaní muži tak mají obavy, zda nepřicházejí o slast. Zastánci obřízky však mají za to, že odhalením žaludu se prostě aktivují statisíce jiných zakončení, která přinášejí totožnou rozkoš. Poslední velká studie, kterou v červenci minulého roku zveřejnili v časopise The Journal of Sexual Medicine vědci z McGillovy univerzity v Montrealu, tvrdí, že obřezaní i neobřezaní muži se těší stejné citlivosti na doteky či bolest v různých stadiích sexuálního vzrušení. Vědkyně Kimberley Payneová zkoumaným mužům, z nichž polovina byla obřezána, nasadila na různá místa po těle senzory a posadila je před erotické filmy. Penisy u obou skupin reagovaly víceméně stejně.

Laickou diskusi vede na jediných českých stránkách, zabývajících se obřízkou, jejich zakladatel Jaromír Rychlík, který je ze své obřízky nadšen. Na mujweb.atlas. cz/www/obrizka pan Rychlík popisuje svůj stav před obřízkou i po ní a poměřuje s muži jejich vlastní zkušenosti.

Nelze nezmínit obřízku žen, ačkoliv se jedná o zcela jiné téma. Na rozdíl od mužské spočívá její smysl čistě v tradici, nemá vůbec žádné zdravotní opodstatnění, nezlepší na životě ženy nic a v zemích, kde se provádí, působí hodně utrpení. Způsob obřezání se liší v závislosti na místním zvyku, a tak může děvče přijít o symbolickou kapku krve, část kůže nad klitorisem nebo o klitoris celý včetně všeho, co uříznout lze. Pokud infekční prostředí afrických chatrčí přežije, doživotně se trápí bolestí a infekcí při menstruaci, styku i porodu.

NORMuži

Odpůrci mužského obřezání však mají více argumentů proti. Především ten, že obřízkou rodič rozhoduje o osudu jiného člověka, byť je to jeho dítě, a zasahuje do jeho těla bez souhlasu dotyčného. Navíc ve vyspělých zemích dnes při běžně dodržované osobní hygieně již neplatí to, co může být argumentem pro amputaci předkožky třeba v chudé Africe, kde je výskyt pohlavních a infekčních chorob řádově vyšší. Proto v USA vznikl NORM, Národní organizace pro restaurování mužů (The National Organization for Restoring Men). Jeho zakladateli v roce 1990 byli pánové v dětství obřezaní R. Wayne Griffiths a Jim Bigelow, který vydal knihu O radosti býti neobřezaným (The Joy of Uncircumcising). Jejich kolega John Warren založil pak pobočku ve Velké Británii. V NORMu se muži scházejí, pořádají přednášky a tisknou vlastní časopis. Jejich hlavní výhradou je narušená integrita, obřízku v dětství berou jako zásah do osobních práv. Kromě sbírání příběhů a studií, jež obřízku odsuzují, také radí, jak si předkožku znovu vyrobit. Takže kdyby měl i můj synek jednou výhrady, ačkoliv doufám, že nebude, tady je řešení. Jak ukazují četné webové stránky, kůži na penisu lze totiž při dostatku trpělivosti pro její „trénování“ natáhnout i bez použití plastické chirurgie. Viz stránky norm-uk.org nebo www.cirp.org/pages/restore.html či deníček, jejž si pořídil jistý Američan Paul na newforeskin. biz, kde ukazuje, jakým důmyslným systémem zhruba rok kůži povytahoval a povytahoval a dnes má všechno zase pěkně schováno.

O autorovi| NORA GRUNDOVÁ externí redaktorka Pátku nora.grundova@lidovky.cz

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...