Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Velká špionážní blamáž

Česko

Tak přitažlivý špionážní příběh tady už dlouho nebyl. Nakonec se ale ukazuje, že stovky hodin sledování a odposlechů údajných ruských agentů nepřinesly FBI jasné důkazy, že by byli špiony.

Zpočátku to vypadalo na velký úspěch amerických lovců špionů. Zátah, v jehož síti uvízne přes deset agentů cizí mocnosti, se nevidí každý den. S tím, jak opadá mediální pel, hojně rozšiřovaný americkými justičními orgány, se ale aféra s ruským „špionským kroužkem“ ve Spojených státech jeví spíš jako velká blamáž. Otázkou zůstává jen to, kdo a proč ji zrežíroval.

Část komentátorů soudí, že akci americké tajné služby FBI podnítilo ústředí moskevské rozvědky SVR, které již nechtělo platit desítky tisíc dolarů za málo cenné informace. Nejrozšířenějším vysvětlením je, že cílem akce FBI bylo poškodit úsilí prezidenta Baracka Obamy o uklidnění vztahů s Ruskem. Tento názor vyslovují nejen ruští politici a experti, ale i část amerických komentátorů.

FBI to roztočila Nejvyšší místa v Moskvě i Washingtonu se zatím snaží, seč jim síly stačí, aby minimalizovala dopad trapné aféry na vzájemné vztahy obou zemí. „U vás to policie roztočila, zavírají lidi do vězení. Ale oni, pravda, mají takovou práci, všichni,“ vtipkoval ruský premiér Vladimir Putin při setkání s americkým exprezidentem Billem Clintonem. Spoluvládce Ruska Putin tím na jednu stranu přiznal, že zadržení „špioni“ skutečně mají s Ruskem co do činění, současně ale aféru odsunul na úroveň rutinní novinové soudničky. Putinovi diplomaté zvolili riskantnější styl. „Nechápeme příčiny, které vedly americké ministerstvo spravedlnosti k tomu, aby vystoupilo s veřejným prohlášením v duchu,špionských vášní‘ z dob,studené války‘. Konstatujeme pouze, že k podobným tahům došlo nejednou v minulosti, když se naše vzájemné vztahy nacházely ve stadiu růstu,“ zní filigránská formulace ruského ministerstva zahraničí, které na rozdíl od laškujícího Putina otevřeně přikládá postupu FBI nekalý politický záměr.

Ruské podezření, že šlo o politicky motivovanou akci, posiluje především skutečnost, že skupina „špionů“ byla pozatýkána krátce po úspěšné PR kampani Ruska při návštěvě prezidenta Dmitrije Medveděva v USA. Obama tehdy ujistil, že jeho ruský kolega je „spolehlivý“ partner, pojedl s ním cheesburgery v oblíbeném fastfoodu a symbolicky navázal internetovou komunikaci na sociální síti Twitter. FBI mu to o tři dny později vrátila obsáhlým obviňovacím spisem, dokazujícím, že internet dokážou dobře využít i ruští špioni.

Představitel amerického ministerstva spravedlnosti tuto časovou shodu vysvětlil „operačními důvody“. Konkrétně tím, že jeden z podezřelých chtěl opustit USA a unikl by tak americké jurisdikci. Ptáčkem chystajícím se k odletu měla být jedna z nejvýraznějších osobností špionské jedenáctky – Anna Chapmanová. Což je poněkud zvláštní vzhledem k tomu, že krátce před tím navštívila na několik dní Turecko a ze své cesty se vrátila do New Yorku stejně sebejistě jako mnohokrát před tím. Obavy FBI z toho, že unikne, se dají vysvětlit tím, že tato mladá žena figuruje na prvním místě obvinění proti „špionskému kroužku“. Údajně měla zjišťovat, podobně jako další obvinění, názory a postoje příslušníků americké společenské elity. Navíc se nechala tajným agentem FBI vydávajícím se za Rusa přesvědčit k tomu, aby předala zfalšovaný cestovní pas dalšímu „ilegálovi“. Právě Chapmanová ovšem staví celou kontrašpionážní akci FBI poněkud na hlavu.

Údajná špionka se ex post proslavila svým rozhovorem zveřejněným na YouTube, který krátce po jejím zatčení shlédlo přes sto tisíc lidí. Ve své nedatované výpovědi se příjemně plynoucí ruštinou vyznává z obdivu k New Yorku. „Nic mne v životě neinspirovalo tolik jako to množství a kvalita lidí, které jsem zde potkala. Amerika je nejsvobodnější společnost na světě. V Moskvě se sotva setkáte s nejúspěšnějšími byznysmeny, zde je to nejlehčí na světě. Tady můžete jít na oběd se svým sousedem a setkáte se s největším investorem,“ odkryla veřejnosti své „špionské“ know-how. Jejím snem byl podnikatelský projekt, který by „spojil dvě metropole – Moskvu a New York“. Takto si opravdu počíná tajný agent, který prošel podle FBI profesionální přípravou v ruské SVR?

Podobně „pádná“ obvinění má FBI i proti ostatním ruským agentům. Některé z nich sleduje již šest let, odposlouchává jejich telefony, natáčí je na video, prohlíží jim byty. Jediné, co zjistila, je, že přebírají peníze v hotovosti a skrytě komunikují s ruskými diplomaty. Co jim přesně sdělují, ovšem kontrašpioni nevědí. Povšechně mají informace jen o tom, co po „agentech“ SVR požaduje. K úkolovému rejstříku prý patří i zachycování fám a řečí o tom, co se děje „v kuchyni“ amerických vládních orgánů. Jediná zpráva, za kterou byla tajnému agentu v USA vyslovena z Moskvy výslovná pochvala, byla předpověď ceny zlata na světových trzích.

Nestačilo by to ani na vypovězení diplomatů Ve srovnání s desítkami tisíc dolarů, na které přišel „špionážní kroužek“ Moskvu, se za ty roky musely náklady FBI na jeho sledování počítat na miliony. A není pak závěr vyšetřování, že se obvinění podíleli na praní špinavých peněz a nenahlásili americké justici, že jsou cizími agenty, ve skutečnosti jen blamáží americké kontrašpionáže? A to tím spíš, že shromážděná fakta nestačí ani k tomu, aby byli ze špionáže obviněni a následně kvůli ní vypovězeni sledovaní pracovníci ruských diplomatických misí, jak je jinak obvyklé. Ono by to totiž bylo dost těžké, když není jasné, zda od svých svěřenců získávali informace o zbrojních programech a tajných plánech, či o tom, co měl Obama k obědu.

Jediné, co aféra pomohla odhalit, je styl práce ruské špionáže. Především – dává si záležet na skládání mozaiky informací i z těch nejtitěrnějších střípků. Navazuje na práci sovětské KGB a rutinně pracuje s jejími archivy, které jí pomáhají lustrovat každý nový „kontakt“. K cestám svých agentů do „ústředí“ využívá padělaných pasů dalších států (dokázané je užívání dokladů Irska a Velké Británie). Na penězích nešetří, ale ani není rozhazovačná. Koupili jsme vám dům, klidně si v něm žijte, ale nikdy nebude váš, vzkazuje svým agentům. Při sčítání ztrát a zisků v důsledku poslední špionážní blamáže tak může být SVR celkem klidná.

***

Jediná zpráva, za kterou byla tajnému agentovi v USA vyslovena z Moskvy výslovná pochvala, byla předpověď ceny zlata na světových trzích

O autorovi| PAVEL MÁŠA, novinář

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...