Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velká voda dorazila na jih Čech, Morava hlásí 13. oběť povodní

Česko

  8:35aktualizováno  9:41
ČESKÉ BUDĚJOVICE/JESENÍK - Kvůli noční bouři provázené silným deštěm, který zaplavil řadu obcí na jihu Čech a znovu rozvodnil Blanici, jsou bez proudu stovky domácností. Energetici před zatopením vypnuly trafostanice ve Čkyni a Strunkovicích nad Blanicí na Prachaticku, řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Povodně 2009 foto: ČTK

"Pokud se bude hladina řeky zvedat dál, vypneme také trafostanice v Netolicích a Vodňanech. Pak už by se to dotklo tisíců domácností," uvedl Vácha. Vysvětlil, že preventivní vypnutí stanic před zaplavením urychlí poté jejich zprovoznění.

Přívalový déšť v noci na dnešek vyplavil obce na jihu Čech. Bouře se prohnala přes Prachaticko a Strakonicko a část Českokrumlovska a Českobudějovicka. Hasiči museli evakuovat stovky lidí. Silný déšť také znovu zvedl hladinu Blanice na nejvyšší povodňový stupeň.


Jesenicko zažilo klidnou noc
Noc na Jesenicku, postiženém od pátečního večera záplavami, byla klidná. Ačkoliv se místní lidé obávali nepříznivé předpovědi počasí, druhá povodňová vlna se alespoň pro tentokrát regionu vyhnula. Momentálně nikde nezasahujeme, řekl operační důstojník krajských hasičů.

13. oběť povodní v Česku

Policisté nalezli v noci v Bergově, části obce Vlčice na Jesenicku, mrtvolu sedmačtyřicetiletého muže. ČTK to řekl mluvčí jesenické policie Jiří Černěnko. Jedná se již o třináctou oběť červnových záplav na Moravě. Na Jesenicku zemřel při povodni druhý člověk. V sobotu v jiné části Vlčic, ve Vojtovicích, utonul velitel místních dobrovolných hasičů.

Podle Černěnka nahlásila rodina pohřešování sedmačtyřicetiletého muže večer. "Ve 21:30 hlídka nalezla jeho tělo v místním potoce Mlýnský náhon. Muž pravděpodobně zachraňoval vlastní majetek a smetla ho při tom přívalová vlna. Událost se stala beze svědků, tělo bylo nalezeno asi kilometr od místa, kde se muž zřejmě pokoušel své věci zachránit," uvedl Černěnko.

Dodal, že v tuto chvíli nemají policisté nahlášeno pohřešování žádné další osoby.


PŘEČTĚTE SI: Jesenicko se bojí dalších bouřek, záplavy hrozí až do úterý

"Ale pršelo a kolísaly stupně povodňové aktivity, takže až v ranních hodinách zjistíme, zda bude třeba vyjet například na čerpání vody," poznamenal operační důstojník. Likvidační práce na odstranění následků záplav budou pokračovat i dnes.


Situace na Klatovsku se pomalu zklidňuje
Na Klatovsku v noci evakuovali kvůli povodni desítky lidí. Situace se podle hasičů zklidňuje. Voda v Úslavě ale stále na některých místech stoupá, řekl dnes operační důstojník krajských hasičů.

V Janovicích nad Úhlavou, které byly zasaženy nejvíce, hasiči čekají, až voda opadne, aby mohli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů. Kvůli vodě bylo v noci evakuováno několik lidí z Janovic i Klatov. "Evakuovali jsme také celý kemp ve Velkých Hydčicích. Šlo o 56 lidí," doplnil operační důstojník. Po ránu ještě hasiči převezli do bezpečí stádo ovcí v Bezděkově.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK NA 2 SMĚNY (24 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 35 000 Kč