21. prosince 2018 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zasáhlo odpoledne silné sněžení a vítr, na jihu hrozilo rozvodnění řek

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: ČTK/AP

Praha Velkou část České republiky zasáhlo v pátek odpoledne silné sněžení a jih Čech vydatný déšť, který zvedne hladiny toků. Ve většině Česka také foukal silný vítr. Před sněhem, deštěm a větrem varovali meteorologové již ve čtvrtek. V pátek se oproti předchozí výstraze výrazně rozšířila oblast, kde hrozil silný vítr. Zmírněna byla naopak výstraha před nebezpečím povodní.

Silné sněžení podle meteorologů hrozilo od pátečních 15:00 do 20:00 v části severních a východních Čech a velké části Moravy a Slezska. Výstraha před vydatným deštěm platila již od pátečního poledne do sobotních 12:00 na Českokrumlovsku a Prachaticku v jižních Čechách. Pro zmíněné okresy také platí varování před zvedáním hladin toků. Nebezpečí povodní je ale nízké.

Tání sněhu způsobí vzestupy hladin menších toků

„V severovýchodní polovině ČR se může přechodně vyskytnout silné sněžení - během hodiny mohou napadnout až tři centimetry nového sněhu, které bude přecházet do deště, ojediněle i mrznoucího s tvorbou ledovky,“ popsali situaci pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na Šumavě v pátek a v sobotu déšť a tání sněhu způsobí vzestupy hladin menších toků. „V noci z pátku na sobotu očekáváme, že dojde v povodí horní Otavy, Blanice a Vltavy nad VD (Vodní dílo) Lipno k dosažení prvního stupně povodňové aktivity. V sobotu během dne by horní úseky toků měly už klesat,“ doplnili meteorologové.

Výstraha před silným větrem byla v platnosti od pátečních 15:00 do 18:00 pro téměř všechny kraje kromě Libereckého, Jihomoravského a Zlínského. V nárazech mohl vítr dosahovat rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu, a na horách dokonce až 90 kilometrů za hodinu.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?